Ciepły dom za darmo

Ciepły dom za darmo
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

19.01.2018 07:52

Koszt ogrzewania to znacząca pozycja w budżecie każdego gospodarstwa domowego. Wydatki na ten cel można ograniczyć przez termomodernizację, wymianę okien, zlikwidowanie mostków termicznych. Wszystkie te środki wymagają poważnych inwestycji. Straty ciepła można zmniejszyć także przez zmianę nawyków i drobne usprawnienia.

Współczesne okna dobrej jakości mają współczynnik przenikania ciepła wielokrotnie lepszy niż te sprzed kilkudziesięciu lat. Ale nawet najlepsze pakiety szybowe nie pomogą, jeśli podczas montażu popełniono błędy i między ramą a murem pozostały szczeliny. Warto je wyszukać i wypełnić pianką albo masą silikonową. Ciepło może uciekać z mieszkania także przez uszkodzoną uszczelkę. Naklejenie nowej nie zajmuje wiele czasu, a chroni przed nieprzyjemnymi chłodnymi powiewami.
Ten sam problem dotyczy także drzwi wejściowych. W ich przypadku problemy sprawia szczelina pomiędzy progiem a dolną krawędzią drzwi. Skrzydło można wymienić na lepsze, ale często wystarcza zastosowanie tzw. uszczelek automatycznie opadających.

1 / 5

Cyrkulacja powietrza

Obraz
© Shutterstock.com

Żeby grzejnik spełniał swoje zadanie, musi być odsłonięty. Zastawienie go stołem czy innymi meblami, a nawet zakrycie kotarą zaburza cyrkulację, ciepłe powietrze pozostaje tuż przy ścianie i nie dociera do pozostałej części mieszkania. Efektywność grzejników zmniejsza się też, gdy są obwieszone praniem, a nawet gdy pokrywa je kilka warstw farby. Korzystny efekt dają natomiast szerokie parapety - kierują bowiem strumień powietrza ku środkowi pomieszczenia.

Żeby ograniczyć straty ciepła, na ścianę za grzejnikiem można nakleić specjalną folię albo panel odbijające promieniowanie. W ten sposób można odzyskać ok. 10 proc. energii, dotąd marnowanej na ogrzewanie ściany.

2 / 5

Wietrzenie

Obraz
© Shutterstock.com

Generalnie lepiej jest wietrzyć krótko, a intensywnie, niż godzinami pozostawiać uchylony lufcik. Przez otwarte na oścież okna świeże powietrze wpłynie już w kilka minut. Na ten czas warto zakręcić grzejniki, inaczej zużycie energii gwałtownie wzrośnie. Reagując na napływ zimnego powietrza, termostat dąży do wyrównania temperatury. Wietrzenie zawsze wiąże się ze stratami ciepła, ale wymiana powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych jest konieczna. Szczelne "akwarium" stopniowo wypełnia się dwutlenkiem węgla, ubywa w nim tlenu, a przy okazji rośnie poziom wilgotności, co sprzyja rozwojowi szkodliwych pleśni.

3 / 5

Ogrzewanie solarne

Obraz
© Shutterstock.com

Pozyskiwanie energii słonecznej kojarzy się na ogół z zaawansowaną technologią i bateriami fotowoltaicznymi. Tymczasem słoneczne dni można łatwo wykorzystać do poprawienia bilansu energetycznego domu. Wystarczy w dzień rozsunąć zasłony, wpuszczając promienie do mieszkania, a na noc zasłonić okno, by ciepło nie promieniowało na zewnątrz. Odpowiednio usytuowane okna umożliwiają pozyskiwanie ciepła w domach pasywnych, ale z darmowej energii mogą skorzystać także mieszkańcy typowego bloku czy domu jednorodzinnego. Najlepsze efekty można uzyskać w pomieszczeniach z ekspozycją południową i wschodnią.

4 / 5

Dekoracje – izolacje

Obraz
© Shutterstock.com

Za tradycyjnymi rozwiązaniami stoją wieki doświadczeń. Urządzając mieszkanie, można sięgnąć po kilka sprawdzonych sposobów na ocieplenie wnętrza, w przenośni i całkiem dosłownie. Gruby, miękki dywan odizoluje od podłogi, a zawieszony na ścianie kilim zmniejszy straty ciepła wypływającego przez zimną zewnętrzną ścianę.

5 / 5

Chłodniej, czyli taniej

Obraz
© Shutterstock.com

W zbyt chłodnym domu trudno czuć się komfortowo, ale wiele polskich domów jest przegrzanych. Obniżając temperaturę o zaledwie 1°C, zmniejsza się koszt ogrzewania o około 5-7 proc. W skali roku może to dać oszczędności rzędu kilkuset złotych, zwłaszcza jeśli źródłem ciepła drogi w eksploatacji kocioł elektryczny czy olejowy. Dobrym sposobem na oszczędności jest zróżnicowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Najcieplej musi być w łazience, nieco chłodniej w salonie, ok. 20°C. Polecana temperatura w sypialni to ok. 18°C, a w chwilowo nieużywanych lub niemieszkalnych częściach domu (pokoje gościnne, składziki, spiżarnie) można ją obniżyć jeszcze o 2°C.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)