Ciepłe drzwi zewnętrzne, czyli jakie?

Korzyści płynące z budowy ciepłego domu nie ograniczają się tylko do oszczędności energii - oznaczają również lepsze warunki mieszkaniowe. Jednym z ważnych elementów ciepłego domu są ciepłe drzwi zewnętrzne.

Do najważniejszych zadań drzwi zewnętrznych należy ochrona wnętrz domu i osób w nim przebywających przed niepożądanymi warunkami atmosferycznymi. W naszym klimacie do najbardziej dokuczliwych zagrożeń zalicza się chłód. Nowoczesne ciepłe drzwi wejściowe doskonale radzą sobie z tym zadaniem. Na rynku z powodzeniem można znaleźć modele o wysokich parametrach termicznych, które sprawdzą się nawet w domach energooszczędnych czy pasywnych. Trzeba pamiętać, że o tym, jak drzwi będą nas chroniły przed zimnem, przesądza nie tylko ich konstrukcja oraz materiały, z jakich zostały wykonane. Bardzo istotny jest także sposób ich zamontowania.

Ciepłe drzwi zewnętrzne, czyli jakie?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

27.01.2017 15:12

Dobre U

Z punktu widzenia strat ciepła drzwi zewnętrzne (podobnie jak okna) należą do newralgicznych miejsc w domu – są wielokrotnie w ciągu dnia otwierane i zamykane. O tym, jak drzwi będą nas zabezpieczać przed utratą ciepła, mówi współczynnik przenikania ciepła U – im wartość U jest niższa, tym drzwi są cieplejsze. Od początku 2017 roku nie może on przekraczać 1,5 W/(m²·K), od 2021 wymagania będą jeszcze bardziej restrykcyjne. U nie będzie mogło być wówczas większe niż 1,3W/(m²·K). Jednak już dziś można nabyć wyroby o znacznie lepszych parametrach termicznych. Drzwi o współczynniku U = 0,8 dostępne są w wielu wariantach materiałowych, jednak najcieplejsze na rynku mają U o wartości 0,47 W/(m²·K). Można je bez obaw montować nie tylko w domach energooszczędnych, ale też pasywnych.

Decydujące ocieplenie

O tym, czy drzwi będą ciepłe, w znacznym stopniu decyduje sposób i materiał, którym zostały ocieplone. Najlepszy efekt daje zastosowanie materiału termoizolacyjnego - zarówno do izolacji skrzydła drzwiowego wykonanego w konstrukcji płytowej, jak i ościeżnicy. Użyte produkty powinny się wyróżniać niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda.

Obecnie coraz rzadziej jako warstwę ocieplenia płyty skrzydła drzwiowego wykorzystuje się styropian oraz wełnę mineralną, bowiem znacznie lepszy efekt daje użycie pianki poliuretanowej, aerożelu, a także płyty fenolowej. Ich zastosowanie wpływa również na efekt estetyczny – warstwa termoizolacyjna nie musi być tak gruba, jak jest to konieczne w przypadku zastosowania tradycyjnych materiałów. Grubość skrzydła może wynosić nawet tylko około 7 cm, podczas gdy drzwi z wypełnieniem z wełny mineralnej mogą mieć nawet 10 cm grubości.

Także rama drzwi powinna być ocieplona, np. pianką poliuretanową. By poprawić termoizolacyjność ościeżnic, warto je wyposażyć np. w poliamidowe przegrody termiczne zapobiegające stratom ciepła.

Materiał na ciepłe drzwi

Wpływ na parametry termiczne drzwi wejściowych ma także materiał, z którego je wykonano. Do najcieplejszych należą z pewnością modele drewniane wykonane z drewna klejonego. Znaczenie ma także gatunek drewna, np. drzwi sosnowe będą cieplejsze od dębowych. Jednak za najcieplejsze uchodzą drzwi wykonane z kompozytu karbonu i włókna szklanego wyposażone w przegrodę termiczną.

Także drzwi z profilem skrzydła wykonanym ze stali mogą być dzisiaj ciepłe – niektóre modele osiągają współczynnik U = 0,8, a nawet 0,55 W/(m²·K). Są one obłożone płytami drewnopochodnymi, np. MDF, i mają wypełnienie z pianki poliuretanowej. Do ocieplania drzwi aluminiowych wykorzystuje się piankę poliuretanową, poliamid zbrojony włóknem węglowym, styropian lub wełną mineralną.

Szczelne, a więc ciepłe

O tym, ze drzwi można uznać za ciepłe, decyduje również ich szczelność. By ją zwiększyć na całym obwodzie skrzydła drzwi, ościeżnicy oraz wokół progu, drzwi wyposaża się w uszczelki - najlepszy efekt dadzą potrójne. Wykonane są one zazwyczaj z tworzywa EPDM lub silikonu.

Ciepły montaż

Nie wystarczy kupić drzwi wejściowych o wysokich parametrach termicznych – by skutecznie chroniły dom przed ucieczką ciepła, należy również zadbać o ich poprawny montaż. Można do niego przystąpić po zakończeniu prac mokrych w budynku. Drzwi należy montować w odpowiedniej płaszczyźnie ocieplenia budynku na specjalnie przygotowanych do tego kotwach albo za pomocą kołków rozporowych. Wolne przestrzenie między ościeżnicą a murem trzeba wypełnić pianką poliuretanową o dobrych właściwościach izolacyjnych i uszczelniających. Nie może ona mieć bezpośredniego kontaktu z wodą - technologiczną oraz wynikającą z użytkowania budynku.

Od wewnątrz domu piankę trzeba zabezpieczyć taśmą paroizolacyjną, a od zewnątrz – paroprzepuszczalną, Przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi powinny ją chronić taśmy paroprzepuszczalne lub rozprężne. Zabezpieczenie przed powstawaniem mostków termicznych zapewni zastosowanie węgarka wykonanego ze styropianu lub wełny mineralnej. Trzeba też pamiętać o zaizolowaniu progu – najlepiej sprawdzi się taśma bitumiczna.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)