Rozwój technologii w zakresie pokryć dachowych oraz technik ich barwienia sprawił, że są one dostępne w najróżniejszych wariantach. Klasyczna czerwień dachówek powoli zaczyna ustępować miejsca innym barwom. Ciemny dach w połączeniu z jasną elewacją to ostatnio modne zestawienie.
Rozwój technologii w zakresie pokryć dachowych oraz technik ich barwienia sprawił, że są one dostępne w najróżniejszych wariantach. Klasyczna czerwień dachówek powoli zaczyna ustępować miejsca innym barwom. Ciemny dach w połączeniu z jasną elewacją domu to ostatnio bardzo modne zestawienie.
Kolor dachu wybiera się jeszcze przed kolorem elewacji. Wymusza to po prostu kolejność prac budowlanych - dach pokrywa się przed wykańczaniem fasad. Bez względu na to, czy wybierzesz gont bitumiczny, blachodachówkę, czy dachówki ceramiczne, powinno się dobrze przemyśleć ich kolor. O ile elewację można odświeżać co kilka lat, zmieniając przy tym nawet jej zabarwienie, o tyle dach powinien zdawać egzamin znacznie dłużej...
Szukasz dostawcy materiałów lub ekipy do położenia dachówki? Wypełnij krótki formularz, a firmy z twojego rejonu same złożą Ci oderty.
Elewacja dopasowana do dachu
Paleta kolorów w przypadku elewacji jest znacznie szersza niż możliwości wprowadzenia barwy na dach, dzięki czemu łatwiej jest dobrać kolor fasad do pokryć dachowych niż odwrotnie. Warto przy tym ograniczyć kolory w projekcie domu do dwóch czy trzech. Można dobrać odcienie elewacji i dachu z tej samej grupy lub zastosować modny kontrast. Wiele zależy od stylistyki projektu domu oraz jego otoczenia.
Przeczytaj także: Najlepszy pomysł na cichy, przytulny dom.
Proste czy fantazyjne?
W przypadku ciemnego dachu warto wybrać proste dachówki. Fantazyjny kształt czy strukturalność pokryć dachowych w przypadku czekoladowego, grafitowego czy czarnego dachu może być bowiem słabo widoczna. W ciemnych barwach faktury prezentują się na ogół mniej wyraziście.
Decydując o wyglądzie domu, nie zaszkodzi skorzystać z oferowanej przez niektórych producentów i architektów opcji wizualizacji budynku z zewnątrz. Daje to dość wiarygodne wyobrażenie o tym, jaki kolor dachówek i elewacji sprawdzi się w przypadku konkretnego projektu domu. Ułatwia też wybór wersji kolorystycznej, która najlepiej spełni twoje oczekiwania i zminimalizuje ryzyko podjęcia nietrafionej decyzji.
Przeczytaj także: Najlepszy pomysł na cichy, przytulny dom.
Tradycyjny albo ekstrawagancki
Brązowy dach jest wyrazisty, ale niekrzykliwy. Zazwyczaj ładnie komponuje się z otoczeniem, wtapiając w nie bryłę domu. Podoba się zarówno zwolennikom tradycyjnych, jak i bardziej ekstrawaganckich rozwiązań. Projekt domu o czekoladowym dachu i żółtej lub kremowej elewacji zawsze przywodzi na myśl przytulność, rodzinną atmosferę i gościnność. Ciepłe, stonowane kolory są mocnej zakorzenione w tradycji i swojskie, a zatem łatwe do zaakceptowania i polubienia.
Przeczytaj także: Najlepszy pomysł na cichy, przytulny dom.
Dach w kolorach ziemi
Brązowy dach ładnie komponuje się z ceglanymi czy drewnianymi elementami wykończenia budynku. Połyskliwe, miedziane detale dodają mu szlachetności. Nawet połączenie brązowego pokrycia dachowego i elewacji w podobnym odcieniu, choć dość monolityczne przy jasnym wykończeniu okien, drzwi czy cokołów, robi przyjazne wrażenie, a tak zaaranżowany dom wzbudza skojarzenia z solidnością i bezpieczeństwem.
Przeczytaj także: Najlepszy pomysł na cichy, przytulny dom.
Nowoczesna szarość
Szary kolor dachu lubi się z projektami domów nowoczesnych. Ładnie harmonizuje bowiem ze stalowymi i szklanymi elementami elewacji. Najbardziej popularnym odcieniem jest grafit, ładnie kontrastujący z jasnym tynkiem czy podkreślający głęboki odcień drewnianego wykończenia domu. Ciemnoszary, cieniowany dach w połączeniu z białą elewacją może prezentować się bardzo elegancko i nieszablonowo.
Przeczytaj także: Najlepszy pomysł na cichy, przytulny dom.
Uniwersalny antracyt
Antracytowa szarość niczym czerń dobrze komponuje się ze wszystkimi kolorami. To decyduje o jej uniwersalności oraz rozmaitości zestawień z różnymi barwami elewacji, nawet tymi mniej popularnymi, jak zielenie, róże czy nawet błękity.
Przeczytaj także: Najlepszy pomysł na cichy, przytulny dom.
Stylowo i elegancko
Projekt domu w zimnych kolorach z szarym dachem na ogół wydaje się bardziej stylowy i elegancki, wyraziście prezentuje się też na tle zieleni. Jeśli zależy ci na takim odbiorze, możesz na przykład zestawić ciemnoszary dach z jasnoszarą elewacją, dodając do tego detale w klasycznej bieli.
Przeczytaj także: Najlepszy pomysł na cichy, przytulny dom.
Czarny - do wysokich domów
Czarny dach nie jest tak uniwersalny jak mała czarna, ale może być równie elegancki, zwłaszcza w połączeniu ze srebrnymi dodatkami. Dobrze prezentuje się na otwartej przestrzeni, podkreślając kontury domu. Świetnie równoważy proporcje wysokich budynków o jasnej elewacji. Jednak w przypadku projektu domu o niskiej fasadzie ciemny, a przy tym pokaźny lub spadzisty dach może być zbyt przytłaczający. Aby dom nie wyglądał ponuro, przy zastosowaniu elewacji w średnim lub równie nasyconym kolorze warto dobrać jasne cokoły, rynny, obramowania okien oraz drzwi.
Przeczytaj także: Najlepszy pomysł na cichy, przytulny dom.
Planujesz czarny dach? Zadbaj o termoizolację
Pamiętaj, że im ciemniejszy kolor dachu, tym bardziej absorbuje on światło słoneczne - to, w jakim stopniu, zależy również od zastosowanego rodzaju materiału. Decydując się na ciemne dachówki, zadbaj więc szczególnie o termoizolację dachu i odpowiednią powłokę odbijającą światło.
Przeczytaj także: Najlepszy pomysł na cichy, przytulny dom.