Ciemne oblicze kuchni. Meble i sprzęt AGD na fali nowych trendów
Po latach panowania szwedzkiego czy duńskiego stylu w kuchniach nadeszła pora na ich "odskandynawianie". Coraz częściej zamiast białych mebli i jasnych odcieni drewna w aranżacjach pojawiają się granatowe, morskie, szare, brązowe, a nawet czarne fronty w towarzystwie ciemnych blatów i akcesoriów. Towarzyszy im dopasowany do nowych trendów sprzęt AGD.
23.11.2017 18:10
Wbrew pozorom szarości, granaty czy czerń nie zawsze przytłaczają wnętrza. Umiejętnie zastosowane, na tle jasnych ścian i podłóg, skutecznie budują wrażenie głębi, optycznie oddalając od siebie zabudowę. W takich aranżacjach nie do przecenienia są jednak naturalne światło i minimalizm do niedawna kojarzony ze stylem… właśnie skandynawskim.
W stronę glamour
Ciemne odcienie kuchennej zabudowy, szczególnie w tonacji mocnej kawy, indygo, czy morskiej zieleni, na większych powierzchniach śmiało można zestawiać jednak także z szarymi czy czekoladowymi posadzkami i ścianami, również w marokańskie wzory czy w modną ostatnio kratkę. Tu otwiera się przestrzeń dla naszej wyobraźni nie tylko w temacie płytek, lecz także takich materiałów wykończeniowych, jak egzotyczne drewno czy beton. Matowe i ciemne wykończenie frontów kocha eleganckie, metaliczne uchwyty z polerowanej stali nierdzewnej, miedzi, a nawet złota. Wystrój dopełniają lśniące tafle piekarników, lodówek czy płyt grzewczych, wyposażone w najnowocześniejsze opcje sterowania.
W ciemnych wnętrzach najbardziej stylowo wyglądają sprzęty AGD w kolorze czerni i stali, dobrze komponujące się z nowoczesną zabudową. By jednak nadawały aranżacji szyku, muszą prezentować się nienagannie. Trudne do usunięcia zachlapania, odciski palców czy kurz nie dodają im uroku. W odpowiedzi na to wiele urządzeń kuchennych wykonuje się z materiałów łatwych do utrzymania w czystości.
Przykładowo: piekarniki z blachy inox pokrywa się powłoką chroniącą przed osadzaniem zanieczyszczeń. Niektóre modele tego typu sprzętu AGD cechuje też łatwy demontaż drzwi, za sprawą specjalnych zatrzasków, co ułatwia czyszczenie – i frontu, i komory. Nowoczesnego szlifu w kuchni dodaje też zastosowanie w piekarniku lustrzanej szyby. W tym przypadku nie chodzi jednak wyłącznie o aspekt estetyczny – refleksyjny materiał ogranicza nagrzewanie szkła, zwiększając bezpieczeństwo korzystania z urządzenia.
Gładko znaczy praktycznie
Podobne rozwiązania stosuje się w okapach. Zamiast odstających przycisków i pokręteł wbudowuje się w nie panele dotykowe pokryte gładką, szklaną powłoką. Gwarantuje to łatwy dostęp do wszystkich funkcji i bezproblemowe utrzymanie sprzętu AGD w czystości. Wybierając okap, należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na aspekt wzorniczy, lecz także praktyczny. Dobrze sprawdzają się aluminiowe filtry, skutecznie oddzielające tłuszcz od pochłanianych oparów, co chroni meble oraz przewody wentylacyjne przed osadzaniem brudu.
Niekończący się salon
W ciemnej kuchni sprzęt AGD można umieścić także w zabudowie, co ułatwia zachowanie ładu na blacie, a kuchnia pozostaje elegancka. Ma to szczególne znaczenie, gdy jest ona połączona z salonem. Obecność sprzętu zdradzają niekiedy jedynie designerskie wyświetlacze LCD, informujące m.in. o etapie pracy danego urządzenia, np. zmywarki. W tym przypadku praktyczne i stylowe bywa też funkcyjne oświetlenie zewnętrzne – inteligentna sygnalizacja rzuca na podłogę wiązkę światła, np. w kolorze niebieskim, które po zakończeniu cyklu mycia zaczyna migać, a następnie gaśnie.
Monolityczna kuchenna zabudowa doskonale czuje się w towarzystwie czarnych i grafitowych blatów. Idealnie komponują się z nimi ciemne płyty grzejne, które nawet po latach używania zachowują estetyczny wygląd. Mogą to być gładkie płyty indukcyjne, sterowane sensorowo, pozbawione wystających ponad powierzchnię elementów, wymagających czasochłonnego szorowania. Alternatywą są płyty gazowe, które także nie wymagają czyszczenia z uciążliwych zabrudzeń. Nowoczesne modele wykonuje się ze szkła hartowanego, które wystarczy tylko przetrzeć, by lśniło.
Czerń może być zatem praktyczna, co jest dobrą informacją dla wszystkich znudzonych wszechobecną bielą. Ciemna kuchnia, dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów oraz zaawansowanych rozwiązań w zakresie sprzętu AGD, staje się miejscem nie mniej przyjaznym niż skandynawskie aranżacje. A już na pewno bardziej… pobudzającym zmysły.
Partnerem artykułu jest Amica