Trwa ładowanie...
ycipk-2khjjh

Ciemna łazienka? Sprawdzone pomysły na optymalne doświetlenie

Oświetlenie łazienki rządzi się swoimi prawami. Ile mocy należy przeznaczyć na oświetlenie ogólne? Jakie źródło światła zastosować na sześciu, a jakie na dziesięciu metrach? Jak podświetlić lustro, aby uniknąć efektu olśnienia? Podpowiadamy, jak utrzymać równowagę pomiędzy rolą dekoracyjną a funkcjonalną oświetlenia w łazience.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aby rozświetlić niedużą łazienkę, np. o powierzchni około 6 mkw., potrzeba co najmniej jednego ogólnego źródła światła o mocy 75 W.
Aby rozświetlić niedużą łazienkę, np. o powierzchni około 6 mkw., potrzeba co najmniej jednego ogólnego źródła światła o mocy 75 W. (GTV)
ycipk-2khjjh

Oświetlenie w łazience realizuje różne funkcje. Innego światła potrzebujemy w czasie porannej toalety, a innego podczas relaksującej kąpieli w wannie. Z tego względu należy uwzględnić kilka źródeł światła o zróżnicowanych parametrach świecenia. Już na poziomie projektu warto podzielić instalację elektryczną na oddzielne obwody umożliwiające swobodne sterowanie oświetleniem ogólnym, miejscowym i dekoracyjnym. Nie zaszkodzi założyć w planie możliwie dużej liczby kontaktów i punktów oświetleniowych – lepiej je ewentualnie zaślepić, niż kuć ściany dla jednego gniazda. Przy wyborze taśm LED, halogenów lub niektórych świetlówek konieczne jest podłączenie transformatora. Aby nie ingerował on w aranżację łazienki, urządzenie można schować w szafkach, suficie podwieszanym lub za innymi osłonami.

Oświetlenie łazienki: od ogółu do szczegółu

Aby rozświetlić niedużą łazienkę, np. o powierzchni około 6 mkw., potrzeba co najmniej jednego ogólnego źródła światła o mocy 75 W. Można wykorzystać pojedynczą oprawę w formie plafoniery. Większy metraż, tj. powyżej 10 mkw., lepiej rozświetlać równomiernie, za pomocą kilku punktów oświetleniowych o mocy 50 W.

ycipk-2khjjh
Podziel się

Jeśli ściany i podłogi projektowanego pomieszczenia będą wykańczane jasnymi, połyskliwymi okładzinami, dobrym pomysłem jest wykorzystanie opraw kierunkowych. W przypadku sufitów podwieszanych najlepiej sprawdzą się oprawy punktowe. Ponieważ większą wagę niż do mocy przywiązuje się dziś do miary strumienia świetlnego, można przyjąć ogólną zasadę: na 1 mkw. oświetlenia użytkowego powinno przypadać ok. 200 lumenów.

Jakie źródło światła sprawdzi się najlepiej?

Zamiast poszukiwać lamp o odpowiedniej mocy, warto rozważyć wybór energooszczędnych zamienników LED-owych o neutralnej barwie białej 4000-4500 K. To czysta ergonomia. Tradycyjne halogeny 50 W można z powodzeniem zastąpić oprawami wpuszczanymi LED typu downlight o mocy 10 W, zachowując porównywalną miarę strumienia świetlnego i uzyskując płynne światło.

ycipk-2khjjh

Oświetlenie strefy umywalkowej

Podczas gdy oświetlenie ogólne w łazience umożliwia podstawowe funkcjonowanie, osobną kwestią pozostaje iluminacja strefy umywalkowej, która powinna umożliwić dostrzeżenie każdego szczegółu, np. podczas golenia czy nakładaniu makijażu. Światło w tej strefie powinno padać na osobę przeglądającą się w lustrze i równomiernie oświetlać całą twarz, bez tworzenia na niej cieni, ale jednocześnie bez wywoływania przykrego efektu olśnienia wzroku. W tym celu można założyć kilka małych opraw nad górną krawędzią i po obu stronach lustra w odległości 5-10 cm od jego ramy, na wysokości wzroku człowieka (ok. 160-170 cm od podłogi).

W tej strefie warto zwrócić szczególną uwagę na temperaturę barwową światła. Najlepiej wybrać światło o chłodnej, zapewniającej ostrość widzenia temperaturze (5000-6500 K) oraz wskaźniku oddawania barw minimum 80 proc., które wiernie odzwierciedli twarz i pomoże dostrzec wszelkie detale przy porannej toalecie.

Podziel się
ycipk-2khjjh

Można wybrać oprawy ukryte w bokach wnęki umywalkowej lub oprawy kierunkowe w suficie podwieszanym nad umywalką. Ciekawym rozwiązaniem jest też taśma LED, która pozwoli osadzić diody równomiernie po całym obwodzie lustra.

Światło – kreator przestrzeni łazienkowej

Tradycyjnie pojmowana łazienka ewoluuje w stronę domowego salonu SPA. Coraz rzadziej strefy kąpielowe wydziela się typową ścianką, co dotychczas wymagało dodatkowej iluminacji. Dzisiaj światło, podobnie jak ceramika czy armatura, ma kreować daną przestrzeń – powiększać optycznie, rozjaśniać, wprowadzać w wyjątkowy nastrój. Jako źródło oświetlenia dekoracyjnego wykorzystać można eleganckie, przytłumione światło punktowe, które oferują wiele możliwości aranżacyjnych. Niewielkie oprawy mogą zostać wmontowane pomiędzy elementami okładziny, a także w obudowach wanien czy za osłonami – w specjalnych wnękach bądź suficie podwieszanym przysłoniętym kolejną warstwą.

Praktyczną i atrakcyjną wizualnie alternatywą dla tradycyjnych opraw są taśmy LED. – Jako dekoracyjne podświetlenie sufitu, lustra, półek czy wnęki pod wanną bardzo dobrze sprawdzą się rozwiązania na niedużych diodach, które można montować bezpośrednio do podłoża – radzi Mateusz Strzałkowski z firmy GTV. – Ciekawy efekt dają też taśmy wielokolorowe. Możliwość świecenia barwnego pozwala uzyskać wyjątkowy klimat – oranże dodadzą nam energii, a błękit i zieleń wprowadzą spokojny nastrój, idealny do długiej, wieczornej kąpieli.

ycipk-2khjjh

Kwestia bezpieczeństwa

Dobierając źródła światła do łazienki, zwracaj uwagę nie tylko na parametry świetlne, ale też na bezpieczeństwo. Wiele rozwiązań oświetleniowych ma stopień ochrony IP65 – zbyt niski, jeśli brać pod uwagę obecną w łazience wilgoć. Zdecydowanie lepszym wyjściem będzie zastosowanie taśm IP20 krytych lakierem, który z jednej strony chroni przed wilgocią, a z drugiej – zapobiega przegrzewaniu taśmy.

Wszelkie lampy, włączniki oraz gniazda muszą posiadać styk ochronny IP44. Standardowe źródła światła zasilane napięciem 230 V należy projektować w odległości co najmniej 60 cm od wszelkich źródeł wody. Im bliżej wanny bądź prysznica, tym stopień ochronny powinien być wyższy. W strefie do 60 cm od źródła wody wymagane będą lampy zasilane prądem o niskim napięciu, o klasie wodoszczelności minimum IPX4 oraz II klasie ochronności. Jako źródła rozświetlające wnętrze kabiny prysznicowej lub montowane tuż nad wanną wybieraj oprawy o napięciu do 12 V i klasie wodoszczelności IPX7.

W łazience nie należy montować lampy wiszącej, ponieważ mogłaby krępować swobodę ruchów. Niewskazane są również lampy stojące, stołowe, na wysięgnikach, ponieważ w zetknięciu z wodą mogą powodować porażenie prądem. Unikaj oświetlenia lustra źródłem światła zainstalowanym na wprost niego, bo będzie się ono odbijać w lustrze i oślepiać - zamiast oświetlać. W łazience nie sprawdzają się ponadto kolorowe oprawy dające przyciemnione światło – uważaj na nie szczególnie, gdy wybierasz materiały wykończeniowe w ciemniejszych kolorach.

ycipk-2khjjh
Polub WP Dom
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2khjjh

ycipk-2khjjh
ycipk-2khjjh