Trwa ładowanie...

Ciągnie od okna? Lepiej to naprawić, zanim nadejdą chłody

Za każdym razem, gdy przechodzisz obok okna, czujesz lodowaty podmuch? Jeśli zdarza ci się sprawdzać, czy okna na pewno są zamknięte i masz problem z utrzymaniem wysokiej temperatury w domu, możesz mieć problem z niedostatecznie szczelnymi oknami.

Ciągnie od okna? Lepiej to naprawić, zanim nadejdą chłodyŹródło: iStock.com
d1ivmji
d1ivmji

Jeśli chcesz pozbyć się problemu, nie musisz od razu angażować fachowca. Część pracy możesz zrobić samodzielnie, chyba że okna są bardzo stare i pełno w nich ubytków. Uszczelnianie nie jest trudne, jeśli wiesz, jak się do niego zabrać.

Sprawdź skąd wieje

Nieszczelne okna mogą przyczynić się do znacznej utraty ciepła, nawet do 30 proc. Dokuczliwy chłód wiejący od okien sprawia, że przy spadku temperatury pomieszczenie momentalnie się wychładza i trudno jest w nim wytrzymać, mimo tego, że grzejniki są gorące. W takiej sytuacji ogrzanie domu może generować ogromne koszty.

Już wstępna analiza wystarczy, by zorientować się, w którym miejscu okno jest nieszczelne. Wystarczy przesunąć dłonią wzdłuż krawędzi okna i szyby – jeśli poczujesz chłodny podmuch, to właśnie tam znajduje się szpara, która wpuszcza chłód do domu. Aby sprawdzić, czy okna wymagają regulacji, możesz również wykonać bardzo prosty test. Włóż między ramę i skrzydło kartkę papieru, a następnie zamknij okno. Jeśli będziesz w stanie łatwo ją wyciągnąć, to znaczy, że okno jest nieszczelne.

Zanim przejdziesz do rzeczy

Pamiętaj, że nie każdy przeciąg oznacza usterkę. Może się bowiem okazać, że okna są jedynie nieodpowiednio wyważone. Zwykle po montażu nowoczesnych okien fachowcy zostawiają je w tak zwanym trybie letnim, który zapewnia większą wentylację pomieszczenia. Aby zmienić go na tryb zimowy, wystarczy je samodzielnie wyregulować. Każde okno ma własny system regulacji, dlatego przed ich montażem należy dopytać fachowca. Przeważnie należy dokręcić specjalną śrubę, która sprawi, że skrzydło będzie ściślej przylegać do ramy.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Domowe sposób na uszczelnianie

Jeśli źródło przewiewu jest zlokalizowane na styku z murem lub mamy do czynienia z nieszczelną szybą, dobrym rozwiązaniem będzie użycie silikonu. Jest niedrogi, prosty w użyciu i przede wszystkim szybki. Umiejętnie nałożony doskonale wypełni każdą szczelinę. Przed zaaplikowaniem należy jednak dokładnie odtłuścić powierzchnię i zabezpieczyć zarówno ramę, jak i okno przy pomocy taśmy malarskiej.

Najlepszym sposobem na uszczelnienie przestrzeni między ramą i skrzydłem będzie użycie samoprzylepnych uszczelek, które można kupić niemal w każdym sklepie. Wybór należy uzależnić od rodzaju okien, które potrzebują interwencji. Posiadacze starszych okien drewnianych muszą wybrać uszczelkę o maksymalnych właściwościach izolujących, gdyż z reguły okna tego typu są bardzo nieszczelne. Okna PCV i plastikowe muszą być przede wszystkim plastyczne, tak aby po otwarciu okna szybko wracały do swojego oryginalnego stanu. Jeśli natomiast mieszkasz na poddaszu, warto wybrać uszczelki, które chronią nie tylko przed temperaturą, ale również przed wilgocią.

Jeśli stwierdzisz, że uszczelki nie spełniają należycie swojego zadania, należy je zerwać, a następnie dokładnie oczyścić ramę, usuwając zarówno brud, jak i resztki kleju. Musisz jednak uważać, aby nie używać środków na bazie acetonu – może powodować żółknienie plastikowej ramy. Oczywiście w przypadku okien drewnianych nie będzie to miało znaczenia. Dopiero po oczyszczeniu możesz nakleić uszczelkę. Dzięki temu możesz mieć pewność, że klej będzie mocno trzymać.

d1ivmji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ivmji