Chrupiąca skórka, delikatny miąższ. Domowy chleb w jedną noc
Chcesz, żeby codziennie rano budził cię zapach świeżego pieczywa? Nie uśmiecha ci się ranne wychodzenie do piekarni po świeże bułki na śniadanie? Alternatywą będzie przygotowywanie chleba w domu. Wymaga to mniej czasu i wysiłku niż myślisz.
20.12.2019 | aktual.: 20.12.2019 16:35
Elektryczny wypiekacz do chleba to doskonały prezent dla osób, które przykładają dużą wagę do tego, co ląduje na ich talerzu. Jeśli chcesz zawsze mieć pewność, że twoje posiłki są pełnowartościowe i ze sprawdzonych składników, postaw na urządzenie, które samo zrobi dla ciebie chleb.
Kilka przycisków i gotowe
Jeśli masz do dyspozycji odpowiednie przepisy i dobrej jakości sprzęt, możesz mieć pewność, że upieczony bochenek będzie chrupiący z zewnątrz i miękki w środku. Przygotowanie chleba w wypiekaczu jest bowiem banalnie proste. Wystarczy wsypać do pojemnika składniki pieczywa, wybrać jeden z gotowych programów pieczenia – lub nastawić timer, który rozpocznie proces o określonej godzinie – a wmontowane w urządzenie mieszadło i grzałki zrobią swoje.
Wszystkie składniki zostaną najpierw odpowiednio wymieszane tak, by powstała z nich jednolita masa o odpowiedniej konsystencji. Następnie urządzenie pozwoli ciastu należycie wyrosnąć, a w odpowiednim momencie włączą się grzałki umieszczone wokół misy, w której wyrastało ciasto. Dzięki zaprogramowanym trybom pracy nie musisz osobiście doglądać procesu pieczenia, urządzenie wyłączy się automatycznie w chwili, gdy bochenek będzie gotowy.
Dodatkowe udogodnienia
Oczywiście cały czas możesz śledzić proces pieczenia przez "okienko" znajdującą się na klapie. Dzięki niemu możliwe jest również wrzucenie do środka dodatków w odpowiednim do tego czasie. W ten sposób możesz przygotować na przykład chleb z bakaliami czy suszonymi pomidorami. Przy zakupie zwróć uwagę na sprzęt z wyjmowanymi mieszadłami.
Gdy ciasto będzie gotowe do wyrośnięcia, możesz je wyjąć, dzięki czemu po upieczeniu będzie łatwiej wyjąć bochenek z formy. Aby jeszcze bardziej ułatwić wyciąganie chleba, warto zainwestować w wypiekacz, którego misa wykonana została z nieprzywieralnego materiału. Dzięki temu nie będziesz musiał natłuścić blachy przed przystąpieniem do pieczenia.
Wypiekacz czy piekarnik - co się bardziej opłaca?
Dobry wypiekacz o odpowiedniej mocy i pojemności kupisz za niecałe 300 złotych. Przy zakupie zwróć jednak uwagę na moc urządzenia. Jeśli będzie zbyt mała, pieczenie będzie trwać bardzo długo, a gotowy bochen może się okazać niedopieczony w środku. Kluczowy jest również rozmiar misy, od którego zależy to, jak duży chleb będziesz w stanie upiec. Jej wielkość waha się od 0,9 kg w tańszych modelach do nawet 1,5 kg w większych.
Niektóre urządzenia umożliwiają również przygotowywanie innych wypieków – bułek czy bagietek. Ta opcja również jest warta uwagi. Tymczasem chleb z piekarnika zdaniem konsumentów jest nieco twardszy, bardziej spieczony i wysuszony niż te z wypiekacza czy choćby bochenki kupowane w sklepie.