Chronimy się przed słońcem - rolety i co jeszcze?

Przed nami coraz więcej ciepłych i słonecznych dni. Choć jesteśmy spragnieni słońca, wkrótce jego nadmiar może nam bardzo doskwierać. W każdym domu ochrona przed słońcem jest potrzebna i konieczna. Zobacz, jaka forma najlepiej sprawdzi się w twoim domu.

Chronimy się przed słońcem - rolety i co jeszcze?
Źródło zdjęć: © shutterstock

Przed nami coraz więcej ciepłych i słonecznych dni. Choć jesteśmy spragnieni słońca, wkrótce jego nadmiar może nam bardzo doskwierać. W każdym domu ochrona przed słońcem jest potrzebna i konieczna. Zobacz, jaka forma najlepiej sprawdzi się w twoim domu.

Kiedyś, gdy okna domów chroniły tylko okiennice, nie było z tym problemu. Dziś wybór zasłon do okien jest znacznie większy, więc każdy zadaje sobie pytanie: czym chronić się przed słońcem? Do wyboru mamy znacznie lżejsze i estetyczniejsze formy jak: rolety, plisy, markizy, folie, a nawet specjalne szyby.

Ochrona przed słońcem od zewnątrz

Mówi się, że jest zdecydowanie lepsza, bo oprócz ochrony może też być zabezpieczeniem przed niepożądaną wizytą złodzieja albo zapewnić upragniony cień na zewnątrz. Do wyboru mamy:

  • rolety zewnętrzne: idealnie, jeśli mają funkcję automatycznego zamykania, ich codzienne otwieranie może przysporzyć kłopotów, bo jest czasochłonne;
  • okiennice: choć wybór produktów do ochrony okien jest ogromny, to tradycyjne okiennice nadal mają swoich zwolenników. Do wyboru mamy okiennice uchylne, ale są też przesuwne (na specjalnej szynie). Najpopularniejsze rolety są oczywiście wykonane z drewna, ale na rynku dostępne są także takie z PCV, a nawet z aluminium. Trudno odmówić im uroku;
  • markizy: zwykle stosowane są raczej na balkony i tarasy i chronią od słońca także te miejsca. Markizy mogą mieć funkcję automatycznego rozkładnia (na promienie słoneczne). Istnieją też specjalne markizy na okna dachowe, do których ciężko dobrać inną ochronę zewnętrzną.

Ochrona przed słońcem w domu

Choć może są mniej skuteczne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, spełniają jedną bardzo ważną funkcję – są dodatkową ozdobą nie tylko dla samego okna, ale dla całego wnętrza. Warto dlatego z rozwagą dobierać ich wzory i kolorystykę.

  • rolety: najbardziej klasyczna ochrona okna. Ich mechanizm działania w większości przypadków jest zbliżony. Jeśli chodzi natomiast o wybór kolorów, wzorów i materiałów, ta grupa nie ma chyba sobie równych;
  • plisy: bardzo efektowne o nowoczesnym designie. Funkcjonalnie przypominają tradycyjne rolety, wizualnie - stare dobre żaluzje;
  • wertikale: bardzo minimalistyczne i surowe. Pasują raczej do wnętrz biurowych;
  • panele okienne: bardzo efektowne i modne. Chronią może nie tak doskonale jak pełne rolety, bo są półprzepuszczalne, ale prezentują się bardzo elegancko;
  • folie na okna: bardzo ciekawa, choć jeszcze mało popularna propozycja. To specjalne folie z nadrukami, do przyklejenia na okno. W tej grupie, warte zwrócenia uwagi są folie perforowane. Działają one na zasadzie lustra weneckiego – w dzień (mimo ochrony) widzimy to, co na zewnątrz, po zmroku tylko nadruk folii.

Odrębną kategorię ochrony okna stanowią specjalne szyby refleksyjne. Chronią one przed słońcem, a ochrona ta jest niemalże niewidoczna. Zewnętrza strona szyby pokryta jest warstwą srebra, która odbija promienie słoneczne niczym lustro. Na pewno wadą takiego rozwiązania jest to, że trzeba się zdecydować na nie już na etapie wybierania okien. Poza tym jest to propozycja kosztowna, ale niezastąpiona jeśli zależy nam na przejrzystości i zachowaniu lekkości okna. Takie rozwiązanie jest zwykle stosowane w domach, w których okna zajmują bardzo duże powierzchnie, na dodatek wychodzą na słoneczną stronę południową.

Źródło artykułu:WP Kobieta
plisyroletyokiennice

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)