Trwa ładowanie...

Chcesz odnowić stare meble kuchenne? Zrób to najprostszym sposobem

Jeśli fronty mebli kuchennych przestały wyglądać reprezentacyjnie, możesz przywrócić im dawną świetność, oklejając je folią samoprzylepną. Zrobisz to szybko i bezboleśnie, nie brudząc wszystkiego dookoła, jak przy malowaniu farbą.

Chcesz odnowić stare meble kuchenne? Zrób to najprostszym sposobemŹródło: Shutterstock.com
dz4fnzd
dz4fnzd

Gładkie czy wzorzyste?

Zaletą folii do mebli jest jej dostępność w wielu wzorach i kolorach. Możesz dobrać odcień zbliżony do starych frontów lub całkowicie odmienić ich powierzchnię. Do odważniejszych aranżacji wybierz intensywną czerwień, żółć, fiolet, soczystą zieleń lub głęboką czerń. A może lepszy będzie szalony wzór – wyrazista krata, kolorowe kwiaty, imitacja skóry? Tradycjonalistom przypadną do gustu stonowane kolory: uniwersalne szarości, biel, beż, brąz, a także subtelne wzory oraz folie imitujące drewno.

Zalety folii do mebli

Są przede wszystkim odporne na wilgoć, wysoką temperaturę i częste mycie. Nadają się do oklejania nie tylko mebli kuchennych, ale też szafek łazienkowych czy blatów stołów. Są proste w obsłudze, łatwo przyciąć je do formatu i potrafią odświeżyć lub radykalnie odmienić aranżację. Oklejanie mebli to najtańszy sposób na ich odnowienie. Folię możesz dopasować nie tylko pod względem koloru i wzoru, ale też wykończenia. Te z połyskiem wkomponują się w nowoczesny wystrój, matowe – w ciepłe, klasyczne wnętrza.

MEBLE KAM
Źródło: MEBLE KAM

Folia i spółka

Po zakupie folii przygotuj pozostałe akcesoria: nożyczki, nożyk do tapet, miarkę, ołówek, suszarkę do włosów, narzędzie do dokładnego przyciśnięcia folii, np. raklę (najlepiej z osłonką, dzięki której unikniesz uszkodzenia powierzchni). Niektóre folie mają na spodniej części nadrukowane linie cięcia, co znacznie ułatwia rozpoczęcie prac.

Zanim zaczniesz oklejać

Najpierw przygotuj oklejaną powierzchnię, uchwyty zdemontuj. Fronty mebli kuchennych powinny być idealnie czyste, równe i dokładnie odtłuszczone. Po umyciu poczekaj, aż dobrze wyschną. Jeżeli spód folii ma oznaczenia, które ułatwią ci cięcie, jeden z etapów masz z głowy. Jeśli nie, odmierz niezbędną część arkusza przy pomocy miarki i ołówka. Zostaw kilkucentymetrowy zapas z każdej strony, będzie potrzebny na zawinięcie krawędzi. Zbędną część odetniesz później nożykiem.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Oklejanie mebli – przebieg prac

Przycięty fragment przyłóż do powierzchni. Chwyć jeden z rogów i odklej kawałek folii, odwijając papier tak, aby ci nie przeszkadzał. Pamiętając o krawędziach, zacznij przyklejać folię i jednocześnie wygładzaj ją raklą od środka na zewnątrz. Powoli dalej odklejaj folię, cały czas używając rakli w celu usunięcia pęcherzyków powietrza. Jeśli zdarzy ci się pozostawić pojedyncze pęcherzyki, przekłuj je delikatnie igłą i wyrównaj. Wygładź raklą cały front oraz krawędzie. Na rogach przetnij folię nożykiem i przylep ją, odcinając zbędne kawałki. Użyj suszarki do włosów, aby okleina dobrze przylgnęła do powierzchni, szczególnie na krawędziach. Nie przesadzaj jednak z temperaturą – możesz uszkodzić folię.

IKEA
Źródło: IKEA

Meble kuchenne jak nowe

Folie do mebli to świetny sposób na odnowienie i odświeżenie aranżacji. Uzyskane powierzchnie są estetyczne i łatwe do utrzymania w czystości. Jeśli wzór lub kolor ci się znudzą, szybko wymienisz je na inne. W ofercie producentów znajdziesz też transparentną folię do mebli. Jeśli nie chcesz zmieniać wyglądu frontów, użyj jej, aby zabezpieczyć powierzchnię przed brudem i uszkodzeniami.

dz4fnzd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz4fnzd