WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Chcesz mieć czysty i pachnący dom? Oto miejsca i prace, o których często zapominamy

Zadbane, czyste i pachnące wnętrza to efekt systematycznego sprzątania. Poza najbardziej znanymi czynnościami porządkowymi jak np. odkurzanie i ścieranie podłogi są prace, o których często zapominamy. Nasze podpowiedzi pomogą wam dokładniej posprzątać dom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kiedy sprzątamy mieszkanie, często zapominamy o czyszczeniu np. fug lub usuwaniu osadów
Kiedy sprzątamy mieszkanie, często zapominamy o czyszczeniu np. fug lub usuwaniu osadów (iStock.com)
WP

Czysto w każdym zakamarku - pamiętaj o osadach

Do świątecznych porządków zostało jeszcze kilka tygodni, ale jeśli już teraz zadbasz o detale, później będzie ci dużo łatwiej. Często zapominamy np. o odkamienianiu czajnika. Gromadzenie się kamiennego osadu to naturalne zjawisko, a jego ilość zależy od regionu, w którym mieszkamy, wody oraz stanu instalacji. Zaniedbany czajnik brzydko wygląda i może po prostu przestać działać, dlatego należy regularnie usuwać gromadzący się kamień. Jednym z prostych sposobów jest zagotowanie w nim wody z octem, ale to wymaga czasu i nieco cierpliwości. Skuteczniej i szybciej zadziała odkamieniacz. Usuwania osadu wymagają także toalety i baterie łazienkowe, ale powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy dany środek jest odpowiedni dla czyszczonej powierzchni.

WP

Często zapominamy o powierzchniach, które wymagają specjalnych środków. Albo pomijamy ich mycie, albo pobieżnie przecieramy suchą ściereczką z kurzu. Tymczasem niemal każda powierzchnia lub przedmiot o określonych wskazaniach pielęgnacyjnych ma dedykowany środek do czyszczenia.

WP

Przypalony tłuszcz w piekarniku

Przypalony tłuszcz zmienia zapach, a często też smak potrawy, którą przygotowujemy w piekarniku. Nawet odpowiednio przyrządzano, może mieć lekki zapach spalenizny. Piekarnik trzeba czyścić regularnie, bo im dłużej zalegają w nim resztki zabrudzeń, tym trudniej je potem usunąć. Czyszczenie trudnych powierzchni jest problematyczne zwłaszcza w kuchni, gdzie pojawiają się najczybciej i są to często tłuste plamy i osady. Usuniemy je za pomocą odtłuszczacza w sprayu lub proszku.

WP

Równie uciążliwe bywają też przyciemnienia od dymu papierosowego lub kłopotliwe plamy np. ze smaru. Zamiast wyrzucać poplamione ubranie, możesz spróbować je odplamić odpowiednim środkiem.

WP

Czyszczenie zmywarki i pralki

Systematyczne czyszczenie urządzeń do prania i zmywania jest najprostsze. Aby wykorzystać preparat do ich czyszczenia, wystarczy umieścić zbiorniczek lub dozę płynu w urządzeniu i nastawić standardowy program pracy. Pralka i zmywarka wyczyszczą się automatycznie, a my będziemy mogli wyprać ubrania lub pozmywać naczynia w czystym i pachnącym jak nowe urządzeniu.

WP

Zadbaj o fugi

Łączenia między płytkami to kolejny pomijany element w domowych porządkach. Kiedy czyścimy powierzchnię płytek spychamy ściereczką lub mopem kurz i brudną wodę w rowki fug, które z czasem ulegają zabrudzeniu. Najczęściej dotyczy to okolic kuchenki lub korytarzy, gdzie chodzi się w butach. Raz na jakiś czas warto spryskać fugi specjalistycznym środkiem, odczekać określony czas i zetrzeć podłogę czystą wodą. Poza wyczyszczeniem fug warto je też zaimpregnować, co uchroni je przed ponownym zabrudzeniem.

Wymiana worków w odkurzaczu

Popularne odkurzacze bezworkowe są wyposażone w pojemnik, który możemy łatwo wyjąć i umyć. Modele z papierowymi workami wymagają ich regularnej wymiany. To samo dotyczy filtrów powietrza, które z czasem pokrywają się kurzem i brudem.

Wymiana wkładów, końcówek i nakładek czyszczących

Najszybciej w domach i mieszkaniach brudzi się podłoga, zwłaszcza w czasie jesiennej słoty i zimowej pogody. Nigdy nie będzie czysta, jeśli końcówka mopa jest zużyta, sprana i brudna. Wiele z tekstylnych nakładek można wyprać w pralce, ale mają określoną trwałość. Większosć z nich łatwo wymienimy na nowe.

WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP