Trwa ładowanie...

Chcesz mieć czysty i pachnący dom? Oto miejsca i prace, o których często zapominamy

Zadbane, czyste i pachnące wnętrza to efekt systematycznego sprzątania. Poza najbardziej znanymi czynnościami porządkowymi jak np. odkurzanie i ścieranie podłogi są prace, o których często zapominamy. Nasze podpowiedzi pomogą wam dokładniej posprzątać dom.

Chcesz mieć czysty i pachnący dom? Oto miejsca i prace, o których często zapominamyŹródło: iStock.com
d1mjsk0
d1mjsk0

Czysto w każdym zakamarku - pamiętaj o osadach

Do świątecznych porządków zostało jeszcze kilka tygodni, ale jeśli już teraz zadbasz o detale, później będzie ci dużo łatwiej. Często zapominamy np. o odkamienianiu czajnika. Gromadzenie się kamiennego osadu to naturalne zjawisko, a jego ilość zależy od regionu, w którym mieszkamy, wody oraz stanu instalacji. Zaniedbany czajnik brzydko wygląda i może po prostu przestać działać, dlatego należy regularnie usuwać gromadzący się kamień. Jednym z prostych sposobów jest zagotowanie w nim wody z octem, ale to wymaga czasu i nieco cierpliwości. Skuteczniej i szybciej zadziała odkamieniacz. Usuwania osadu wymagają także toalety i baterie łazienkowe, ale powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy dany środek jest odpowiedni dla czyszczonej powierzchni.

Często zapominamy o powierzchniach, które wymagają specjalnych środków. Albo pomijamy ich mycie, albo pobieżnie przecieramy suchą ściereczką z kurzu. Tymczasem niemal każda powierzchnia lub przedmiot o określonych wskazaniach pielęgnacyjnych ma dedykowany środek do czyszczenia.

Przypalony tłuszcz w piekarniku

Przypalony tłuszcz zmienia zapach, a często też smak potrawy, którą przygotowujemy w piekarniku. Nawet odpowiednio przyrządzano, może mieć lekki zapach spalenizny. Piekarnik trzeba czyścić regularnie, bo im dłużej zalegają w nim resztki zabrudzeń, tym trudniej je potem usunąć. Czyszczenie trudnych powierzchni jest problematyczne zwłaszcza w kuchni, gdzie pojawiają się najczybciej i są to często tłuste plamy i osady. Usuniemy je za pomocą odtłuszczacza w sprayu lub proszku.

Równie uciążliwe bywają też przyciemnienia od dymu papierosowego lub kłopotliwe plamy np. ze smaru. Zamiast wyrzucać poplamione ubranie, możesz spróbować je odplamić odpowiednim środkiem.

Czyszczenie zmywarki i pralki

Systematyczne czyszczenie urządzeń do prania i zmywania jest najprostsze. Aby wykorzystać preparat do ich czyszczenia, wystarczy umieścić zbiorniczek lub dozę płynu w urządzeniu i nastawić standardowy program pracy. Pralka i zmywarka wyczyszczą się automatycznie, a my będziemy mogli wyprać ubrania lub pozmywać naczynia w czystym i pachnącym jak nowe urządzeniu.

Zadbaj o fugi

Łączenia między płytkami to kolejny pomijany element w domowych porządkach. Kiedy czyścimy powierzchnię płytek spychamy ściereczką lub mopem kurz i brudną wodę w rowki fug, które z czasem ulegają zabrudzeniu. Najczęściej dotyczy to okolic kuchenki lub korytarzy, gdzie chodzi się w butach. Raz na jakiś czas warto spryskać fugi specjalistycznym środkiem, odczekać określony czas i zetrzeć podłogę czystą wodą. Poza wyczyszczeniem fug warto je też zaimpregnować, co uchroni je przed ponownym zabrudzeniem.

Wymiana worków w odkurzaczu

Popularne odkurzacze bezworkowe są wyposażone w pojemnik, który możemy łatwo wyjąć i umyć. Modele z papierowymi workami wymagają ich regularnej wymiany. To samo dotyczy filtrów powietrza, które z czasem pokrywają się kurzem i brudem.

Wymiana wkładów, końcówek i nakładek czyszczących

Najszybciej w domach i mieszkaniach brudzi się podłoga, zwłaszcza w czasie jesiennej słoty i zimowej pogody. Nigdy nie będzie czysta, jeśli końcówka mopa jest zużyta, sprana i brudna. Wiele z tekstylnych nakładek można wyprać w pralce, ale mają określoną trwałość. Większosć z nich łatwo wymienimy na nowe.

d1mjsk0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mjsk0