Chata w mieście: styl rustykalny w aranżacji wnętrz

Wiejski klimat w aranżacji wnętrz to prostota, przytulność, sentyment do staroci, a także przykład koncepcji zrównoważonego i ekologicznego wykorzystania środowiska. Styl rustykalny dawno wyszedł poza prowincjonalne kręgi i osiedlił się w mieście...

Chata w mieście: styl rustykalny w aranżacji wnętrz
Źródło zdjęć: © Ludlow Stoves

18.04.2014 11:42

Wiejski klimat w aranżacji wnętrz to prostota, przytulność, sentyment do staroci, a także przykład koncepcji zrównoważonego i ekologicznego wykorzystania środowiska. Styl rustykalny dawno wyszedł poza prowincjonalne kręgi i osiedlił się w mieście...

Nowoczesny styl rustykalny rządzi się swoimi prawami, ale umie korzystać z dobrodziejstw technologicznych. Lubi nowoczesne organiczne kształty, naturalne materiały i rzeczy z odzysku, czym idealnie wpisuje się w ekotrendy.

Styl rustykalny w nowoczesnej aranżacji wnętrz to mieszanka prostych linii, naturalnych kolorów, materiałów i sprzętów z wiekowym rodowodem. Nie oznacza to jednak, że w wyposażeniu obowiązkowo musi się znaleźć piec kaflowy. Doskonale sprawdzi się np. stylizowane AGD o nowoczesnych funkcjach.

Obecnie styl rustykalny jest nieco bardziej przejrzysty i praktyczny w porównaniu z pierwowzorem. Nie ma mowy o natłoku elementów i przesycie faktur czy zagraceniu. Dominują w nim jasne, pastelowe kolory. Nieraz wystarczy zaledwie kilka wiejsko-sielskich detali i deski na podłodze, by w połączeniu z nowoczesnym wyposażeniem stworzyć rustykalny wystrój wnętrz.

Styl rustykalny to doskonały przykład trendu wnętrzarskiego, który zatacza koło. Nasi przodkowie śmialiby się z tego, co teraz w wystroju wnętrz uważa się za modne – nie tak wyobrażali sobie dom przyszłości. Jednak prostota wyrastająca z natury ze względu na swoje ciepło i bezpretensjonalność coraz głębiej zapuszcza korzenie w sercach miast. Loft w stylu rustykalnym? Dlaczego nie?!

Styl rustykalny: materiały

Styl rustykalny lubi mieszać faktury. Kluczową jest oczywiście drewno – obowiązkowo gatunków krajowych. Sęki, nierówności i wszystko to, co inne style uznają za wady, są tu pożądane. Mile widziane jest też drewno z recyklingu. Obecnie to pojęcie zaczyna nabierać w projektowaniu wnętrz szczególnego znaczenia. Architekci i styliści coraz częściej przenoszą do aranżacji wnętrz używane materiały ze starych mieszkań, domów czy budynków gospodarczych (np. przeznaczonych do rozbiórki), dając im nowe życie.

Mogą to być deski podłogowe, ramy, wezgłowia łóżek czy belki stropowe. Wnoszą one do wystroju wnętrz uszlachetnione upływem czasu faktury i sprawiają, że projekty zyskują autentyczność. Jednak nawet wytwarzane współcześnie proste, grubo ciosane meble z drewna, np. sosnowego czy bukowego, z tradycyjnym zydlem na czele, zawsze jednoznacznie przywodzą na myśl styl rustykalny.

W wystroju wnętrz w stylu rustykalnym mile widziany jest kamień. Na podłodze, ścianie czy kominku zawsze prezentuje się okazale. Dzięki zastosowaniu lokalnych odmian skalnych związek aranżacji wnętrz z naturalnym otoczeniem jest silniejszy. Kamienne wytwory natury prezentują całą gamę barw oraz struktur i podobnie jak drewno pięknie się starzeją.

Styl rustykalny: tkaniny

Styl rustykalny nie ceni delikatnych atłasów czy jedwabiu. Stawia na praktyczność. Lubi wytrzymałe, grubo tkane tkaniny, które podobnie jak kamień czy drewno mogą służyć latami. Zasłony, poduszki, narzuty, koce czy abażury wykonane z lnu, bawełny, filcu czy wełny najlepiej wpisują się w wiejską estetykę. Wraz z tkaninami styl rustykalny wnosi do wystroju wnętrz kolory i hafty oraz szydełkową koronkę, która podkreśla jego zamiłowanie dla rękodzieła.

Zarówno na drewnianej, jak i kamiennej podłodze dobrze prezentują się dywany w folkowe wzory. Nowoczesny styl rustykalny rzadko zdobi jednak podłogi i ściany skórami czy trofeami, charakterystycznymi dla dawnych wiejskich dworków i posiadłości. Skórzany fotel może się w nim pojawić tylko pod warunkiem, że został odziedziczony lub zakupiony na pchlim targu.

Styl rustykalny: kolory i wzory

Styl rustykalny to paleta kolorów ziemi. Ściany nie muszą być wykonane z drewna czy obłożone kamieniami. Mogą być malowane – na kremowo, biało, beżowo, brązowo, jasnoniebiesko, a nawet w kolorze ochry. Efektu dopełnia tynk strukturalny lub farba nałożona bezpośrednio na cegły. Dobry rezultat zapewnia też tapeta czy tapicerka w kwiaty, leśne motywy czy imitująca grube płótno.

Klimatycznym uzupełnieniem nowoczesnych aranżacji wnętrz w rustykalnym stylu są drewniane skrzynie, stare balie, wiadra, ceramiczne i emaliowane dzbanki oraz inne sprzęty zdobione ludowymi malowidłami czy charakterystycznie rzeźbione.

I najważniejsze – rustykalny styl nie może obejść się bez patyny. Aranżacje wnętrz nie błyszczą nowością, szczycą się jednak autentyzmem oraz naturalnym pochodzeniem i zużyciem materiałów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)