Trwa ładowanie...
d2dhyrd

Cennik robót budowlanych: jak znaleźć miarodajne informacje?

Budowa domu oraz generalny remont to kosztowne przedsięwzięcia, dlatego przed rozpoczęciem prac ustalamy orientacyjne ceny i tworzymy wstępny kosztorys. Do jego wykonania konieczne będzie ustalenie cennika prac budowlanych. Na szczęście jest na to kilka prostych sposobów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cennik robót budowlanych: jak znaleźć miarodajne informacje?
(Shutterstock)
d2dhyrd

Budowa domu oraz generalny remont to kosztowne przedsięwzięcia, dlatego przed rozpoczęciem prac ustalamy orientacyjne ceny i tworzymy wstępny kosztorys. Do jego wykonania konieczne będzie ustalenie cennika prac budowlanych. Na szczęście jest na to kilka prostych sposobów.

Od czego zależy cennik prac budowlanych?

Cena robót zależy od wielu czynników, jednym z nich jest specyfika oraz ogólna charakterystyka prac. Można przyjąć, że im bardziej będą one skomplikowane i czasochłonne, tym wyższa będzie ich cena. Ta ogólna zasada sprawdza się w przypadku niemal każdej usługi. Drugim czynnikiem wpływającym na cenę jest standard usług. Można go podzielić na trzy kategorie:

d2dhyrd

Standard ekonomiczny (niska cena) – to wybór najtańszych fachowców, którzy oferują najbardziej atrakcyjne stawki. Warto zaznaczyć, iż zaniżona cena usług rzadko łączy się z ich dobrą jakością. Najtańsze ekipy budowlane z reguły nie mają jeszcze wypracowanej opinii (a czasem wręcz mają złą). Korzystanie z ich usług może wiązać się z ryzykiem inwestycyjnym - pamiętaj, że wszystkie opóźnienia i poprawki mogą być dodatkowym wydatkiem, a każde niedociągnięcie ze strony ekipy budowlanej prawdopodobnie przełoży się nie tylko na słabą jakość, ale także na zwiększenie kosztów całej inwestycji.

Standard pośredni (średnia cena) – dotyczy sprawdzonych fachowców, którzy mają już wyrobioną opinię. Z reguły jakość ich usług jest dość zadowalająca. Są to przeważnie fachowcy pracujący na własny rachunek. Wybór takiego rozwiązania cieszy się największą popularnością wśród inwestorów, głównie dlatego, iż jest to opcja łącząca w sobie dość atrakcyjną cenę oraz dobrą jakość.

Standard wysoki (wysoka cena) – to stawki oferowane przez profesjonalne, najlepsze firmy budowlane. Ich koszty są najwyższe, jednak przekłada się to na odczuwalne podwyższenie jakości usług. Najwyższą cenę robocizny przedstawiają sprawdzone i renomowane firmy budowlane, które dają gwarancję wykonania zlecenia bez żadnych niedociągnięć. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla najbardziej wymagających inwestorów, dla których priorytetem jest wysoka jakość usług.

Cennik prac remontowych zależy także od sposobu pozyskania materiałów. Niektórzy inwestorzy decydują się na wynajęcie fachowców, którzy sami dostarczają materiały, inni z kolei wolą kupić materiał samodzielnie. Opłacalność tych dwóch opcji jest kwestią indywidualną - przeważnie bardziej opłaca się kompleksowa usługa (wraz z materiałem). Pamiętaj, że standardowa stawka VAT za materiały budowlane wynosi 23 proc., z kolei cena usługi jest oprocentowana podatkiem 8 proc. Dzięki wyborze kompletnej usługi (wraz z materiałzem) można liczyć na objęcie przedsięwzięcia mniejszą stawką VAT, to z kolei wiąże się ze znacznym zmniejszeniem kosztów inwestycyjnych.

d2dhyrd

Ostatnim istotnym parametrem decydującym o cenie prac budowlanych jest technologia ich wykonania. Z reguły najtańsze są zlecenia opierające się na technologiach tradycyjnych. Są one dość dobrze znane i wykonuje je większość fachowców pracujących w danej branży budowlanej. Z kolei technologie nowoczesne wymagają nowych umiejętności i nie są wykonywane przez każdą ekipę. Mniejsza konkurencja wśród fachowców wiąże się ze zwiększeniem kosztów. Wyjątek stanowią jedynie nowoczesne technologie budowlane, które są bardzo łatwe do wykonania. Łatwość wykonania może sprawić, że ceny za prace oparte na nowoczesnych technologiach będą bardzo atrakcyjne. Dobrym przykładem jest tu chociażby wykonanie poszycia dachowego. Tradycyjne poszycie z papy może być nawet o 1/3 droższe niż wykonanie membrany dachowej, która weszła na polski rynek budowlany dopiero kilkanaście lat temu.

Zlecenia budowlane a internet

W dobie internetu zyskaliśmy zupełnie nowe możliwości zdobywania informacji, ustalanie cennika prac budowlanych za jego pośrednictwem stało się wygodne i proste. Przed wyborem wykonawcy warto poświęcić trochę czasu na zaznajomienie się z różnorodnymi stawkami. Najlepiej przejrzeć zarówno te najtańsze, jak i najdroższe oferty, dzięki temu zyskasz lepsze rozeznanie w danej tematyce i łatwiej ci będzie ustalić zakres kosztów.

Ceny są również dostępne na wielu portalach i stronach wykonawców. Dużą pomoc stanowią też programy do obliczania kosztów inwestycyjnych (np. Kalkulatory Budowlane). Te dobre jakościowo wskazują orientacyjne ceny materiałów budowlanych oraz kosztów robocizny. Na podstawie takich danych można samodzielnie ustalić cenę zlecenia.

d2dhyrd

Indywidualna wycena prac budowlanych

W przypadku remontu równie skutecznym sposobem jest w wycena indywidualna (dotyczy to wszystkich prac, które wykonuje się w już istniejącym domu, np. remontu instalacji). Powinna ona być przeprowadzona w miejscu wykonywania prac. Warto zadbać o to, by wykonawca sam zobaczył, jakie prace pozostają do wykonania, wskazał najwłaściwsze rozwiązania i dopiero wówczas podał swoją cenę. Stawka za poszczególne prace powinna być ustalona przynajmniej przez trzech niepowiązanych ze sobą fachowców. Dzięki temu zapoznasz się dokładniej ze skalą wydatków i będziesz mógł precyzyjnie określić koszty prac budowlanych. Będzie to praktyczna informacja, która posłuży do wykonania wstępnego kosztorysu.

Za wyceną indywidualną przemawia jeszcze jeden ważny czynnik. Cennik prac budowlanych jest odmienny w różnych regionach kraju - co prawda różnice nie powinny być zbyt duże, mogą jednak przełożyć się na realne koszty realizacji prac. Wycena indywidualna staje się zatem najdokładniejszą formą ustalenia cen za zlecenie budowlane.

d2dhyrd

Podziel się opinią

Share

d2dhyrd

d2dhyrd