Ceną, a może modą? Czym kierujemy się przy wyborze dachu

Na Opolszczyźnie pośród zabudowań z XIX i XX w. do tej pory zachował się niejeden wzorzysty dach przypominający kobierzec. Takie pokrycie dachowe charakterystyczne dla regionu wykorzystywało różne kolory dachówki do tworzenia rombów, pasów czy szlaczków. Korzenie stylu sięgają najpewniej francuskiej Burgundii z końca XV w., stąd nazwa dach burgundzki. Jakie czasy, taka moda. A jak jest dziś? Czy można mówić o dachowej modzie?

Ceną, a może modą? Czym kierujemy się przy wyborze dachu
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

16.09.2017 | aktual.: 18.09.2017 10:48

Trendy zwyczajowe

Niemałe znaczenie ma region, gdzie planuje się budowę domu. Na niektórych terenach kolor dachu jest wręcz narzucany w warunkach zabudowy. Poszczególne gminy dopuszczają też ograniczoną paletę barw, kierując się zachowaniem spójności architektonicznej danego obszaru. Bywa też tak, że wybrany styl domu narzuca charakter pokrycia dachowego. W przypadku budynków wiejskich może to być strzecha, w przypadku góralskich – czarny gont drewniany.

Zgodnie z gustem

Poza wyjątkowymi sytuacjami panuje pełna dowolność, której sprzyja ogromny wybór materiałów i kolorów w ofercie producentów. Dzięki technologiom wykorzystywanym w projektowaniu pokryć dachowych na ogół ich barwa nie wpływa na temperaturę wewnątrz budynku. Ciemny dach nie musi się bardziej nagrzewać niż jasny. Dostępne są bowiem materiały o dobrych parametrach refleksyjności, czyli odbijania promieniowania słonecznego, oraz zdolne do odprowadzania zaabsorbowanej energii cieplnej (tzw. chłodny dach). Rozszerza to możliwości wyboru, a tym samym niekiedy go utrudnia. Dach należy bowiem jeszcze zgrać z elewacją, a całość wkomponować w otoczenie. Czerwona dachówka nadal jest popularnym wyborem, oprócz niej chętnie stosowane są jednak pokrycia dachowe w kolorach brązowym, zielonym czy szarym - od jasnych po ciemne odcienie. Czemu zawdzięczają popularność?

Obraz

Dobre relacje z naturą

Niezawodny sukces zapewnia powiązanie koloru domu z otoczeniem. Dach w brązie czy zieleni w większości przypadków spełnia to założenie, co decyduje w dużym stopniu o jego popularności.

Zestawienie brązowego dachu z białą elewacją jest zawsze eleganckie. Z kremowymi, żółtymi czy beżowymi ścianami takie pokrycie dachowe ociepla bryłę budynku i nadal tworzy udane, bezpieczne połączenie.

Zielony dach na ogół też dobrze prezentuje się z białą, beżową i kremową fasadą. Ładnie ożywia domy z drewna. Zarówno w przypadku dachu brązowego, jak i zielonego na elewacji można też zastosować okładzinę kamienną czy klinkierową. Takie materiały na ogół jeszcze bardziej zacierają granice między domem i jego otoczeniem, na czym często zależy inwestorom.

Uniwersalność zastosowań

Antracytowy dach tworzy duży kontrast z jasną elewacją, wymaga zatem starannego doboru wykończeń Daje jednak duże pole do popisu, bowiem detale na fasadzie mogą nawiązywać zarówno do pokrycia dachowego, jak i wprowadzać zupełnie nowy, nawet intensywny kolor. Ciemno- i jasnoszary dach pasuje do elewacji w pełnej gamie barw, równie dobrze można zatem zdecydować się na zimy, jak i ciepły odcień. Ponadto dobrze współgra i z tradycyjnymi, i z nowoczesnymi domami, dlatego jest chętnie wybieranye przez osoby o różnych gustach architektonicznych.

Moc tradycji

Czerwone pokrycie dachu jest ponadczasowe, jednak dość wymagające względem elewacji. Najlepiej współgra z bielą i beżami, rzadko jednak dobrze harmonizuje z ciemnymi odcieniami ścian czy klinkierem. Jest dość mocno osadzone w naszej tradycji - dach z czerwonej dachówki oraz biała elewacja to idealny wybór do klasycznego domu nawiązującego do idei polskich dworków.

W harmonii z elewacją

Kolejność podejmowania decyzji odnośnie do wyboru pokrycia dachowego narzuca harmonogram budowy. Dach wykonuje się przed położeniem elewacji. Niemniej jednak od początku warto mieć wizję całości i ewentualnie dobrać nieco inny odcień ścian zewnętrznych po wykonaniu dachu. Jego kolor jest niewątpliwie ważniejszy niż barwa fasady, ponieważ będzie nam towarzyszył przez kilka kolejnych dekad, elewacja natomiast wymaga częstszego odświeżania.

Wybierając pokrycie dachowe, warto też wziąć pod uwagę jego udział w bryle budynku. Dach o dużym kącie nachylenie czy rozbudowany, np. mansardowy, może zdominować elewację, a wrażenie przytłoczenia będzie tym silniejsze, im ciemniejszą barwę pokrycia dachowego wybierzemy.

Choć niektóre wybory są bardziej popularne niż inne, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Czasem właśnie zastosowanie nietypowej, niebieskiej czy pomarańczowej dachówki może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie