Cegła, surowe drewno i skrzynki na owoce. Powstało z nich piękne mieszkanie
20.01.2017 11:09
Gdańskie mieszkanie młodej rodziny z dzieckiem pełni funkcję ich letniego domu. Przez resztę roku można je wynająć i choć n krótko poczuć niezwykły klimat wyjątkowego i designerskiego wnętrza. Projekt powstał w pracowni Anny Marii Sokołowskiej. Wystrój nawiązuje do stylu industrialnego i loftowego. Wybrane elementy dekoracyjne tworzą eklektyczną, ale też wysmakowaną aranżację. 3-pokojowe mieszkanie - za sprawą efektownych rozwiązań wprowadzonych przez architektkę - sprawia wrażenie bardzo przestronnego.
Gdańskie mieszkanie młodej rodziny z dzieckiem pełni funkcję ich letniego domu. Przez resztę roku można je wynająć i choć na krótko poczuć niezwykły klimat wyjątkowego i designerskiego wnętrza. Projekt powstał w pracowni Anny Marii Sokołowskiej. Wystrój nawiązuje do stylu industrialnego i loftowego. Wybrane elementy dekoracyjne tworzą eklektyczną, ale też wysmakowaną aranżację. 3-pokojowe mieszkanie - za sprawą efektownych rozwiązań wprowadzonych przez architektkę - sprawia wrażenie bardzo przestronnego.
Po przekroczeniu progu mieszkania trafiamy do holu wiodącego wprost do salonu. Duże wrażenie robi tu przeszklona ściana. Wielkoformatowe okna zapraszają do wnętrza otaczającą budynek zieleń, podobnie jak drzwi balkonowe. Również na bocznej ścianie zaprojektowano okno, dzięki czemu panorama za szybą jest jeszcze szersza. Brak przesłon efektownie eksponuje widok. W oknach znajdują się jedynie drewniane żaluzje, któe chronią przed nadmiarem promieni słonecznych.
Designerski duch
Salon zdobią ceglane płytki pokrywające dwie narożne ściany. Wprowadzają one udomowiony klimat loftowy. Za kanapą, w miejscu standardowego grzejnika, architektka przewidziała model dekoracyjny, płycinowy. Nie tylko grzeje, ale też pełni funkcję surowej ozdoby wnętrza. Nowoczesne meble i dodatki wnoszą designerskiego ducha w pokoju dziennym. Obok nich znalazło się miejsce na sprzęty z recyklingu.
Półki z bazaru
Zamiast półek na ścianie salonu zawisły drewniane skrzynki na owoce. Architektka uznała, że będą tworzyć ciekawy kolaż na ceglanej okładzinie, gdy pomaluje się je farbą. Dzięki temu, że zostały usytuowane bez przerw pomiędzy kolejnymi skrzynkami, tworzą wspólną konstrukcję. Salon połączony jest z kuchnią. Na ich granicy ustawiono wyspę, która od strony pokoju dziennego przewiduje wnękę na telewizor.
Ciepły minimalizm
Kuchnia jest przestronna i bardzo widna. Dzięki temu, że panuje w niej ascetyczny minimalizm, doskonale pasuje do strefy dziennej mieszkania, która ma formę otwartą. Dominuje tu biel dopełniona ciepłym odcieniem drewna i dyskretnymi pasami czerni. Zestawione razem tworzą elegancki i stonowany obraz. Dekoracyjnym elementem wyspy jest regał na wino. Wycięte w płycie otwory na leżakujące butelki zdobią przestrzeń kuchni.
Gotowanie na wyspie
Praktycznym rozwiązaniem w kuchni jest zastosowanie szafek bezuchwytowych i zabudowa słupkowa. Schludny wygląd ciągu roboczego pod ścianą zapewnia wpuszczany w blat zlew oraz płyta kuchenna. Dodatkowym miejscem powiększającym przestrzeń potrzebną do przygotowywania potraw jest wyspa. Jej drewniane boki ograniczają blat oraz zasłaniają jego zawartość od strony holu i salonu.
Jadalnia z patchworkiem
Jadalnia jest połączona z kuchnią i salonem. Zaplanowano ją we wnęce utworzonej przez ściany okien, jest tu zatem bardzo jasno i przestronnie. Wygodny stół i krzesła mają nowoczesną, odważną formę. Patchworkowe siedzenia wprowadzają dużo radosnych barw i wzorów do wnętrza. Również stół nie należy do zwyczajnych. Jego kolorowane drewno zachwyca pomysłowością i dekoracyjnością.
Ekologiczne spanie
W sypialni panuje szarość i duch ekologiczny. Złudzenie drewnianej ściany daje tapeta imitująca okładzinę z bielonych desek. Z dużego łoża małżeńskiego można podziwiać okolicę, gdyż okno zajmuje przestrzeń od sufitu do podłogi. Po obu stronach zagłówka usytuowano wygodne szafki nocne z łamanymi lampkami, dającymi boczne światło, niezbędne do czytania w łóżku.
Królestwo malucha
Widna pokój dziecięcy jest dodatkowo powiększony optycznie przez biel ścian oraz mebli. Oprócz łóżeczka dla malucha przewidziano tu dodatkowe spanie. Zapewnia je rozkładana kanapa. Drzwi tarasowe pozwalają wyjść na balkon przylegający do pokoju. Wnętrze ocieplają zasłony w ognisto pomarańczowym odcieniu.
Wzorzysta kąpiel
W łazience, podobnie jak w kuchni, została zaprojektowana zabudowa na wymiar z bezuchwytowymi frontami. Tworzy ona efektowną gładką płaszczyznę. To doskonałe rozwiązanie do niedużej przestrzeni. Dodatkiem do bieli frontów jest drewniany blat i drzwi z forniru dębowego. Największą ozdobę łazienki stanowi wielobarwna, wzorzysta glazura. Na jej tle ciekawie wygląda podtynkowa armatura zlewu. Podłogę pokrywają olejowane deski, takie same w całym mieszkaniu. Jedynie przestrzeń pod prysznicem została wykończona płytkami ceramicznymi.