Trwa ładowanie...
d2adwsa
Informacja prasowa
oczko wodne

Budowa oczka wodnego w ogrodzie. Najważniejsze zasady

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Budowa oczka wodnego w ogrodzie. Najważniejsze zasady
(Lafarge)
d2adwsa

Budowa oczka wodnego w ogrodzie to trend, który od kilku lat zyskuje coraz większą popularność. Jest ono nie tylko ciekawym elementem aranżacji ogrodu, ale też doskonale wpływa na nasze samopoczucie, szczególnie w cieplejsze dni. Samodzielna budowa oczka wodnego nie jest trudna - poznaj jej najważniejsze zasady.

Budowa oczka wodnego zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i na działce poza miastem nie stanowi większego problemu ani pod kątem budżetu, ani trudności wykonania. Planując oczko wodne o powierzchni do 30 mkw. – zgodnie z art. 30 ust. 1 Ustawy o Prawie Budowlanym – nie musimy występować o pozwolenie na budowę. Wystarczy, jeżeli właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej zgłosimy taki zamiar wraz z dokładnym opisem rodzaju inwestycji oraz planowanym terminem jej realizacji.

Do dokumentacji należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Jeżeli właściwy organ nie zgłosi sprzeciwu do zawiadomienia, do prac można przystąpić 22. dnia od złożenia zgłoszenia.

d2adwsa

Jeżeli natomiast powierzchnia planowanego oczka wodnego będzie większa niż 30 mkw., wymagane jest pozwolenie na budowę. Do wniosku dołączamy te same dokumenty, dodatkowo załączając 4 egzemplarze projektu sporządzonego przez osobę z uprawnieniami budowlanymi.

Oczko wodne: w odpowiednim miejscu

Przystępując do budowy oczka wodnego, przede wszystkim weź pod uwagę jego lokalizację. Zbiornik powinien znajdować się w miejscu, gdzie będzie miał właściwe nasłonecznienie: najlepsze będzie miejsce o zmiennej ekspozycji na słońce, gdzie zbyt ciepła woda nie pozwoli się nadmiernie rozwinąć glonom, a jednocześnie zapewni wystarczającą ilość promieni słonecznych roślinom.

Ważna jest również odpowiednia liczba drzew w otoczeniu zbiornika, jednak spadające duże liście mogą zalegać w oczku wodnym, gnić i je zanieczyszczać. W miejscu budowy oczka wodnego nie powinny przebiegać żadne instalacje czy korzenie drzew. Gdy zamierzamy hodować w oczku ryby, jego głębokość musi wynosić min. 1,5 m. To zagwarantuje rybom warunki do życia podczas zimowych mrozów.

d2adwsa

Różne sposoby budowy oczka wodnego

Przed rozpoczęciem robót należy wybrać jedną z technologii, w której będziemy budować oczko wodne. Na rynku dostępna jest bogata oferta. Są to zarówno gotowe formy z żywic i polietylenu, jak i zbiorniki z syntetycznej gumy lub kauczuku o różnych kształtach i rozmiarach.

Oczko wodne można także wyłożyć folią polietylenową lub PVC. W tym przypadku należy pamiętać, że im grubsza folia, tym lepsza inwestycja. Najcieńsze folie mogą pękać już po 2 latach, co będzie skutkować wyciekiem wody do gruntu.

Oczko wodne można również wylać z betonu. Ten sposób charakteryzuje się większymi nakładami pracy, które jednak przekładają się na jego trwałość. Do tego koszty wykonania są stosunkowo niskie, a żywotność takiej konstrukcji szacuje się nawet na 50 lat.

d2adwsa

Betonowe oczko wodne

Za betonowym oczkiem wodnym przemawia nie tylko trwałość, ale też łatwość nadania pożądanego kształtu niecce. Jeżeli decydujemy się na wylanie dna oczka wodnego z betonu, w pierwszej kolejności musimy odpowiednio przygotować podłoże (dno wykopu) i zadbać o ułożenie przed betonowaniem wszelkich instalacji.

Na dno wykopu można wysypać tłuczeń lub piasek i zastabilizować go cementem. Rurę odprowadzającą wodę montujemy w najniższym punkcie dna wykopu i prowadzimy poza oczko do dołu wypełnionego tłuczniem. Pozwoli nam to na sprawne opróżnianie oczka w przypadku konieczności czyszczenia lub konserwacji. Wykonanie betonowego oczka wodnego wymaga użycia szalunków, dlatego też zaleca się aby wykop był trochę większy od planowanego rozmiaru stawu, żeby później można było swobodnie usunąć deskowanie.

Mieszankę betonową możemy przygotować sami (np. na bazie cementu Ekspert marki Lafarge) lub zamówić z najbliższej wytwórni betonu. Zaleca się, aby mieszanka spełniała klasę ekspozycji XF3 wg PN-EN 206-1. Zbrojenie przygotowane według wyliczeń projektanta zapewnia równomierne rozłożenie obciążeń, a także przejęcie sił od skurczu betonu.

d2adwsa

Nieckę oczka wodnego wykonuje się z żelbetu, ważne, aby przed przystąpieniem do wylewania betonu zbrojenie dokładnie oczyścić – tylko odpowiednie przygotowanie szkieletu zbrojenia zapewnia dobrą współpracę betonu ze stalą.

W trakcie układania mieszanki betonowej trzeba pamiętać o jej właściwym zagęszczeniu tak, aby stwardniały beton był szczelny. Pamiętajmy również, że po całkowitym wyschnięciu i stwardnieniu betonu wewnętrzną powierzchnię powinniśmy dodatkowo zabezpieczyć preparatem przeciwwodnym (nie trzeba tego robić, jeśli zamówimy na węźle betoniarskim beton o odpowiedniej wodoszczelności).

d2adwsa

Podziel się opinią

Share

d2adwsa

d2adwsa