Trwa ładowanie...

Budowa i remont domu z dofinansowaniem. Nie tylko z Unii

Budowa i remont domu to przedsięwzięcie, które wymaga ogromnych nakładów finansowych. Są jednak programy, które umożliwiają otrzymanie dotacji lub dofinansowania inwestycji tego typu. Przyjrzyjmy się zatem, z jakich dotacji można skorzystać, jakie są ich cele oraz jakie warunki należy spełnić.

Budowa i remont domu z dofinansowaniem. Nie tylko z UniiŹródło: Shutterstock
d2e0gjh
d2e0gjh
Budowa i remont domu to przedsięwzięcie, które wymaga ogromnych nakładów finansowych. Są jednak programy, które umożliwiają otrzymanie dotacji lub dofinansowania inwestycji tego typu. Przyjrzyjmy się zatem, z jakich dotacji można skorzystać, jakie są ich cele oraz jakie warunki należy spełnić.

Dopłaty do domów energooszczędnych

Zgodnie z obowiązującą Dyrektywą Unii Europejskiej, począwszy od 2021 roku wszystkie nowe budynki powinny się odznaczać niemal zerowym zużyciem energii. W celu umożliwienia realizacji tego zadania w wielu państwach powstają rozwiązania, które oferują dofinansowanie tego typu inwestycji. W Polsce istnieje program dopłat do domów energooszczędnych, a jego koordynatorem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Program dopłat do domów energooszczędnych jest skierowany do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących dom/mieszkanie od dewelopera. Budowany dom musi spełnić określone szczegółowo w warunkach programu parametry techniczne. Są one dodatkowo weryfikowane przez akredytowanych przy NFOŚiGW weryfikatorów. Na stronie funduszu jest również udostępniona lista inwestycji deweloperskich, które przeszły tę weryfikację pozytywnie.

d2e0gjh

Dopłata może wynieść maksymalnie 50 tys. zł, jeśli zdecydujesz się na budowę domu pasywnego. W przypadku domu energooszczędnego będzie to kwota nieco mniejsza - maks. 30 tys. zł. Dopłaty do zakupu mieszkań wyniosą odpowiednio 16 tys. zł 11 tys. zł. Co ważne, jest to dofinansowanie w formie częściowej spłaty kapitału kredytu zaciągniętego na budowę/zakup domu czy mieszkania. Nie ma możliwości otrzymania dopłaty, jeśli dom jest finansowany ze środków własnych. Jeśli więc budujesz dom energooszczędny i chcesz otrzymać dotację, musisz zaciągnąć kredyt w wysokości wyższej niż wartość dotacji, choć kwota kredytu nie musi obejmować całości inwestycji.

Czas trwania programu obejmuje lata 2013-2018, a jego budżet wynosi 300 mln zł. Według prognoz ma to pozwolić na wybudowanie 12 tys. energooszczędnych domów i mieszkań. Osoby, które z niego skorzystają, osiągną wymierne korzyści. Nie tylko otrzymają wsparcie finansowe pozwalające na sfinansowanie droższego w budowie domu energooszczędnego, ale też w przyszłości będą miały dom z niższymi kosztami eksploatacyjnymi i o wyższej wartości rynkowej.

Więcej na temat programu dopłat do domów energooszczędnych możesz przeczytać w tym artykule.

Premia termomodernizacyjna

Ograniczenie zużycia energii oraz zachęcenie inwestorów do termomodernizacji budynków to cele stawiane przed programem dofinansowania przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Program tych dofinansowań obejmujący Fundusz Termomodernizacji i Remontów obsługiwany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego i to bezpośrednio do niego należy składać wnioski o dofinansowanie.

d2e0gjh

O dofinansowanie mogą starać się nie tylko właściciele czy zarządcy budynków wielorodzinnych, ale także właściciele domów jednorodzinnych. Podstawą do jego uzyskania jest przedstawienie audytu energetycznego (czytaj więcej o audycie energetycznym)
, który pokaże zmiany w zapotrzebowaniu na energię dzięki wykonaniu prac związanych z termomodernizacją. Najczęściej prace te związane są z ociepleniem budynku z zewnątrz, choć mogą obejmować również inne roboty, które bezpośrednio wpłyną na poprawę energochłonności modernizowanego budynku, jak choćby wymiana okien.

W ramach środków przyznawanych przez Fundusz Termomodernizacji i Remontów można starać się również o dofinansowanie zmian sposobu ogrzewania budynku, a więc m.in. dofinansowanie zakupu pomp ciepła.

Dopłata może mieć nazwę premii modernizacyjnej lub premii remontowej w zależności od szczegółowych warunków, które należy spełnić przy jej realizacji. Jej wysokość to maksymalnie 20 proc. dopłaty do kredytu zaciągniętego na jej wykonanie, ale nie więcej niż 16 proc. kosztów całego przedsięwzięcia.

Dofinansowanie na zakup kolektorów słonecznych

Większość programów, które związane są z dofinansowaniem zakupu kolektorów słonecznych, to programy regionalne. Niektóre z nich obejmują całe województwa, jak np. program PROSUMENT, który umożliwia dofinansowanie tego typu inwestycji w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i pomorskim. Niektóre z nich są skierowane wyłącznie do wspólnot mieszkaniowych, inne zaś obejmują również inwestorów indywidualnych. Wysokość dopłat jest zależna od województwa, a szczegółowych informacji udzielają Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

d2e0gjh

Pogramy te mogą mieć jednak również nieco mniejszy zasięg i obejmować tylko jedną gminę. Obowiązują one między innymi w Krakowie i Poznaniu. Dofinansowaniu podlega 45 proc. wartości inwestycji.

Niektóre gminy łączą się w grupy i zdobywają dofinansowanie z różnych funduszy. W gminach ościennych Krakowa dofinansowanie to można uzyskać za pośrednictwem urzędu gminy, a środki pochodzą ze Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Wysokość dopłaty sięga aż 70 proc. wartości inwestycji.

Dofinansowanie ESCO

Ostatnim programem, o którym warto wspomnieć, jest ESCO. Jest on oparty na zasadzie finansowania przez trzecią stronę (TPF – Third Party Financing). W tym przypadku właściciel nie musi ponosić żadnych kosztów własnych, a ESCO finansuje całość inwestycji ze środków pozyskanych od innych podmiotów.

W projektach, które mogą starać się o pozyskanie środków finansowych w ramach ESCO, najważniejsze jest ograniczenie kosztów mediów. Z oszczędności tych finansowane są nakłady poniesione na remonty i modernizacje. Co istotne dla beneficjenta, umowa dotyczy efektów działania, więc ryzyko ewentualnych niepowodzeń przejmuje ESCO.

d2e0gjh

Który program jest najlepszy?

Jak widać, niektóre dotacje mają charakter ogólnopolski, inne zaś dotyczą jedynie mieszkańców określonych terenów. W jednych programach mogą brać udział wyłącznie osoby indywidualne, inne zaś wśród beneficjentów mają również firmy. Niektóre z nich są przeznaczone wyłącznie dla osób planujących budowę, a inne dotyczą remontu. Wszystko to sprawia, że trudno jest wskazać, który program dotacji jest najlepszy. Wiele zależy bowiem od indywidualnego przypadku i tylko porównując rozwiązania, z których można w danych przypadku skorzystać, będzie można powiedzieć, co jest rzeczywiście rozwiązaniem optymalnym.

Warto również pamiętać, że w związku z wymogami unijnymi dotyczącymi zużycia energii i rekomendacjami dotyczącymi stosowania odnawialnych źródeł energii liczba tych programów będzie rosnąć. Dobrze byłoby więc monitorować strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz jego wojewódzkich oddziałów, bo to pozwoli na odkrycie programów, które są w fazie planowania, a być może korzyści, które zaoferują będą zdecydowanie lepsze od oferowanych dotychczas. Mówi się również, że niedługo będą dostępne nowe środki na dofinansowanie tych inwestycji w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych z Unii Europejskiej.

d2e0gjh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e0gjh