Trwa ładowanie...
d2vjjbi

Budowa domu z prefabrykatów. Fakty i mity

Zależy ci na szybkiej przeprowadzce, a działka jeszcze niezagospodarowana? Pomyśl o budowie domu z prefabrykatów. To dość tanie rozwiązanie, a do tego niezwykle szybkie. Domy prefabrykowane od lat wznosi się za oceanem, a także w wielu krajach europejskich. W Polsce jednak wciąż krąży na ich temat wiele stereotypów. Obalamy fakty i mity na temat domów prefabrykowanych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Budowa domu z prefabrykatów. Fakty i mity
(Wolfsystem)
d2vjjbi

Zależy ci na szybkiej przeprowadzce, a działka jeszcze niezagospodarowana? Pomyśl o budowie domu z prefabrykatów. To dość tanie rozwiązanie, a do tego niezwykle szybkie. Domy prefabrykowane od lat wznosi się za oceanem, a także w wielu krajach europejskich. W Polsce jednak wciąż krąży na ich temat wiele stereotypów. Obalamy fakty i mity na temat domów prefabrykowanych.

Domy prefabrykowane: oszczędność czasu i pieniędzy

Koszt budowy domu z prefabrykatów nie jest wysoki w porównaniu z tradycyjnym murowanym. Szczególnie uważnie trzeba jednak sprawdzić, co właściwie obejmuje cena. Może się okazać, że w niskiej cenie wyjściowej nie są uwzględnione koszty wielu niezbędnych materiałów i prac. Lepiej zatem znaleźć ofertę nieco droższą, ale bardziej kompleksową. Jeżeli chcesz znaleźć firmę, która wybuduje taki dom, wypełnij formularz.

d2vjjbi

Cena to niejedyna zaleta domów prefabrykowanych - powstają one w ciągu kilku tygodni. Wznoszenie domu polega po prostu na łączeniu poszczególnych elementów gwoździami i metalowymi łącznikami, dzięki czemu pora roku nie ma większego wpływu na prace montażowe.

Najpopularniejsze domy prefabrykowane to „kanadyjczyki” - budynki ze ścianami w konstrukcji szkieletowej, które montuje się w całości w fabryce, a na placu budowy tylko ze sobą łączy. Nieco mniej popularne domy prefabrykowane to konstrukcje z keramzytobetonu, elementów żelbetowych, ze wzmocnionego PCV, a także z płyt wiórowo-cementowych.

To też cię zainteresuje: Dom prefabrykowany - wady i zalety

Poszczególni producenci oferują domy prefabrykowane według własnych projektów, budowane do stanu surowego otwartego lub wykończone „pod klucz”. Każda firma ma od kilku do nawet kilkudziesięciu projektów, które można modyfikować. Możliwe, ale znacznie droższe jest też wybudowanie domu gotowego według indywidualnego projektu. Producenci udzielają nawet 30-letniej gwarancji na konstrukcję budynku i 3-letniej rękojmi na materiały i wykonawstwo.

d2vjjbi

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat „kanadyjczyków”? Przeczytaj.

Z czego budowane są domy modułowe?

Jest wiele technologii, w których wznosi się domy modułowe.

Prefabrykaty o drewnianej konstrukcji szkieletowej to wielkowymiarowe elementy - całe ściany zewnętrzne i wewnętrzne. Między ich słupami nośnymi umieszcza się wełnę mineralną, która pełni funkcję izolacji. Na przygotowanie konstrukcji czeka się kilka tygodni, a montaż domu do stanu surowego zamkniętego trwa zaledwie kilka dni.

d2vjjbi

Ściany keramzytobetonowe są produkowane z mieszanki keramzytobetonowej. Stropy wykonuje się z prefabrykowanych płyt betonowych. W ścianach fabrycznie rozprowadzone jest uzbrojenie instalacji elektrycznej.

Prefabrykowane mury z pustaków są budowane w fabryce, z pustaków ceramicznych, z gotowymi otworami na okna i drzwi. Po zmontowaniu domu są ocieplane styropianem i tynkowane. Ściany działowe stawia się z płyt gipsowo-kartonowych, a stropy z drewna lub półprefabrykowanych płyt.

Przeczytaj również: Dom prefabrykowany czy murowany - który wybrać?

Prefabrykaty imitujące mur pruski to ściany o drewnianej konstrukcji szachulcowej, z drewna klejonego warstwowo. Zewnętrzna warstwa składa się z belek drewnianych, między którymi umieszcza się styropian z doklejonymi płytkami elewacyjnymi przypominającymi stary mur. Ściany wewnętrzne i stropy mają z kolei drewnianą konstrukcję szkieletową i są pokryte płytami gipsowo-kartonowymi.

d2vjjbi

Domy modułowe Bumatito gotowe moduły ocieplone wełną mineralną i styropianem, ściany powstają z tworzywa keramzytowego o spoiwie cementowym. Są w całości przygotowywane w fabryce. Platformami samochodowymi na plac budowy przyjeżdżają gotowe moduły z elewacjami, wyposażone w okna i drzwi oraz wszystkie instalacje.

Płyty wiórowo-cementoweto małowymiarowe elementy, powstające ze zrębków drzewnych i mieszanki cementowej wzbogaconej szkłem wodnym. Z takich płyt ustawia się na fundamencie szalunek, który jest wypełniany mieszanką betonową. Mają one dobrą odporność na owady i grzyby, doskonałą paroprzepuszczalność, tłumią hałas, są materiałem niezapalnym.

Ściany z paneli styropianowych ze stalową konstrukcją szkieletową wymagają wykończenia wewnątrz i na zewnątrz. Panele te stanowią też wypełnienie stropów o konstrukcji z drewnianych belek. Do budowy dachu wykorzystuje się specjalne panele dachowe.

d2vjjbi

Panele RBS to małowymiarowe elementy wytłaczane z wysokoudarowego polimeru. Wraz z łącznikami tworzą system szalunków traconych. Po umieszczeniu paneli na fundamencie i spięciu ich ze sobą klamrami wypełnia się je betonem. W zestawach są elementy z gotowymi otworami okiennymi i drzwiowymi. Z takich paneli można także wykonać więźbę dachową. Stropy w tej technologii wykonuje się z prefabrykowanych płyt betonowych.

Płyty warstwowe są fabrycznie ocieplone styropianem i pokryte warstwą betonu zbrojonego siatką. Od wewnątrz mają drewniany stelaż, który umożliwia montaż okładzin z płyt gipsowo-kartonowych. Z płyt warstwowych robi się wyłącznie zewnętrzne ściany nośne.

Mity o domach z prefabrykatów

Drewniany dom z prefabrykatów jest łatwopalny. Drewno na dom z prefabrykatów powinno być czterostronne strugane. Dzięki temu ma gładką powierzchnię, która utrudnia wniknięcie owadów i jest znacznie bardziej odporna na działanie ognia. Takie drewno jest wręcz trudno zapalne, ogień jedynie je „liże”. Dodatkowo wewnątrz ściany znajduje się wełna mineralna - materiał niepalny. Oczywiście w razie dużego pożaru tego typu dom ulegnie spaleniu, tak jak każdy inny.

d2vjjbi

W Polsce nie ma dobrych rozwiązań w zakresie prefabrykacji. W opinii inwestorów polskie domy prefabrykowane są złe, bo nie mamy takich rozwiązań systemowych jak w USA czy Kanadzie. Okazuje się jednak, że wszystkie błędy wynikają z oszczędności budujących, którzy zamiast dobrze przygotowanego drewna kupują tarcicę obrzynaną, a przy okazji często rezygnują z łączników systemowych, licząc na to, że sami cieśle dobrze połączą elementy.

Jeśli chcesz uniknąć błędów przy budowie domu o szkielecie drewnianym, powineneś wybrać właśnie konstrukcję prefabrykowaną. Wykonawcy w fabryce osiągają trudną do powtórzenia na placu budowy precyzję. Choć oczywiście zdarzają się pojedyncze firmy, które nieprawidłowo produkują prefabrykaty, np. z tworzywa słabej jakości, a następnie źle je montują. A niepochlebne opinie na temat jednej firmy odbijają się na całym sektorze tego typu usług.

Domy są prefabrykowane od fundamentów aż po dach. Fundamenty wykonuje się w sposób tradycyjny. Rzadko zdarza się, żeby firma wznosiła na działce fundament i podejmowała się prac ziemnych. Przeważnie producenci zostawiają to zadanie inwestorowi. Warto jednak zauważyć, że lekka konstrukcja domu drewnianego do minimum ogranicza wielkość fundamentów.

Domy prefabrykowane są zimne. Takie przekonanie wynika ze znajomości właściwości drewna – tego, że słabo przewodzi ono ciepło i go w sobie nie akumuluje. Rzeczywiście drewno jest słabym przewodnikiem, ale jednocześnie dobrym izolatorem cieplnym. To znaczy, że doskonale izoluje - nie przepuszcza ciepła na zewnątrz. Dom drewniany po uruchomieniu ogrzewania ociepla się bardzo szybko, tymczasem w budynkach murowanych ciepło jest najpierw pochłaniane przez ściany.

Po złożeniu w domu prefabrykowanym nie da się już nic zmienić. W rzeczywistości domy prefabrykowane znacznie łatwiej jest zmodernizować niż murowane. Łatwiej jest przestawić ściany działowe, wymienić instalację lub dodać okno. Jakie są korzyści z wybrania gotowego projektu? Dzięki ich wielokrotnej realizacji wyeliminowane zostają wszelkie usterki techniczne. A seryjna produkcja sprawia, że elementy są wykonane dokładnie i starannie.

Dom prefabrykowany jest nietrwały. Warunki wytrzymałościowe takiego domu określa się na podstawie odpowiednich wyliczeń. Prefabrykaty są mocowane za pomocą specjalnych śrub przytwierdzanych przy fundamencie do deski podwalinowej, a potem łączących kolejne części domu. Dzięki temu niemożliwe jest, aby taki budynek zawalił się pod naporem własnego ciężaru lub pod wpływem złych warunków atmosferycznych.

Fakty o domach prefabrykowanych

Podstawową zaletą domów prefabrykowanych jest większa powierzchnia użytkowa. Dużą izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych zapewnia wypełnienie izolacją cieplną całego ich przekroju. Dzięki temu grubość ścian jest znacznie mniejsza niż w przypadku murowanych, a to z kolei daje nawet o 10 proc. większą powierzchnię użytkową. Prefabrykowane ściany mają bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła U (znacznie poniżej wymaganego przepisami 0,3). Dzięki temu większość takich domów uznaje się za energooszczędne.

A co z wilgocią? Oczywiście zagraża ona każdemu budynkowi - zarówno prefabrykowanemu, jak i murowanemu. Wszystko zależy od prawidłowo zaprojektowanych oraz wykonanych izolacji fundamentów i dachu oraz instalacji wentylacyjnej. Drewno użyte do budowy prefabrykatów jest podczas suszenia naturalnie zabezpieczone przed wilgocią.

Wielu inwestorów obawia się również, że domy prefabrykowane przesadnie nagrzewają się latem. Wnętrze budynku nagrzewa się głównie przez okna - ściany i dach są bowiem dobrze izolowane. Ponieważ ściany prefabrykowane mają niewielką bezwładność cieplną, łatwo taki dom schłodzić – wystarczy przed wyjściem z domu opuścić rolety okienne.

Jak wygląda budowa domu szkieletowego?

W fabryce składa się drewniany szkielet z belek i słupów. Następnie dodaje się dodatkowe elementy. W konstrukcji otwartej drewniany szkielet jest pokryty drewnopochodną płytą wiórową. Z takich właśnie elementów składa się ściany, stropy i dachy, po czym wykańcza się budynek od zewnątrz. Należy ułożyć pokrycie dachowe, wykonać elewację i wstawić okna i drzwi. Po zakończeniu stanu surowego zamkniętego rozpoczyna się prace wewnątrz – układanie izolacji i instalacji, po czym ściany wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi (lub gipsowo-włóknowymi).

W bardziej zaawansowanej konstrukcji zamkniętej ściany po wypełnieniu izolacją cieplną wykańcza się na hali produkcyjnej. Taka ściana po stronie zewnętrznej ma warstwę elewacyjną, a od wewnątrz – płytę gipsowo-kartonową. Elementy montuje się na budowie. Są też tak zaawansowane systemy, że na plac budowy przyjeżdżają kompletne ściany wyposażone już w drzwi, okna i rolety. Również połać dachu ma już gotowe pokrycie. Wszystkie te elementy można złożyć w dom zaledwie w kilkanaście godzin!

Gdy w fabryce gotowe są wszystkie elementy, firma przywozi je na plac budowy. Rozpoczyna się montaż prefabrykatów na wykonanych ściśle według projektu fundamentach. Ekipa producenta montuje budynek do stanu określonego w umowie, np. pod klucz. Taki dom można wyposażyć w kolektory słoneczne, rekuperator i pompę ciepła oraz niezbędne do nich instalacje.

Dom z prefabrykatów - dobry pomysł dla oszczędnych

Chcesz oszczędzić czas i pieniądze? Zdecyduj się na budowę domu z prefabrykatów. To bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie kiedy bierzesz kredyt na budowę. Zminimalizuje ono czas, który upływa od wzięcia pożyczki do zamieszkania (a przez cały ten okres przecież trzeba spłacać raty). Domy prefabrykowane są estetyczne, a oferowane na rynku projekty – coraz ciekawsze.

d2vjjbi

Podziel się opinią

Share

d2vjjbi

d2vjjbi