Budowa domu: z prefabrykatów czy murowany?
Tradycyjne wznoszenie murów ma licznych zwolenników - kojarzy się ze starannością wykonania i solidnością konstrukcji. Warto jednak wiedzieć, jak udoskonalona jest obecnie technika budowy domów z prefabrykatów, które stają się atrakcyjną alternatywą dla inwestorów poszukujących pomysłu na to, jak szybko zamieszkać w wymarzonym domu.
21.02.2017 11:20
Tradycyjne wznoszenie murów ma licznych zwolenników - kojarzy się ze starannością wykonania i solidnością konstrukcji. Warto jednak wiedzieć, jak udoskonalona jest obecnie technika budowy domów z prefabrykatów, które stają się atrakcyjną alternatywą dla inwestorów poszukujących pomysłu na to, jak szybko zamieszkać w wymarzonym domu.
Cykl prac przy budowie domu murowanego wymaga podziału na czasochłonne i zależne od wielu aspektów etapy, a różnorodność materiałów i działań składa się na niemałe koszty całej inwestycji. Domy budowane z prefabrykatów swą popularność zawdzięczają głównie szybkości powstawania oraz zmniejszeniu kosztów całościowych, nie są to jednak jedyne zalety tego rozwiązania.
Co to są prefabrykaty?
Technologia budowy domu z prefabrykatów polega na wykorzystaniu modułów, czyli gotowych elementów, które składa się na placu budowy w spójną konstrukcję. Powstają one w fabrykach i nie wymagają przechowywania na posesji przed montażem, dzięki czemu nie niszczeją i nie są narażone na składowanie pod gołym niebem, co jest typowe w przypadku domów murowanych. Nie ma też odpadów, gdyż prace nie wymagają żadnego dopasowywania czy docinania materiałów na terenie budowy. Na miejscu potrzebne jest jedynie wykonanie fundamentów i podłączeń mediów, reszta następuje bardzo sprawnie, od razu po przetransportowaniu kolejnych modułów. Prefabrykaty mogą być betonowe, betonowo-drewniane lub z drewna klejonego.
Dom z prefabrykatów czy tradycyjnie murowany: szybkość powstawania
Dom murowany będzie budowany sprawnie, jeśli nie wystąpią niepożądane przeciwności, takie jak pogarszające się warunki pogodowe, finansowe czy kłopoty wykonawcze. Przeciętnie jednak budynek tego typu powstaje przez minimum rok, a częściej przez 2-3 lata. Budowa domu z prefabrykatów może być prowadzona w każdych warunkach pogodowych i temperaturowych. W zależności od rodzaju materiału i technologii trwa od jednego do kilku dni, a wykończenie domu z prefabrykatów trwa od 1 do 3 miesięcy. Różnica zatem jest diametralna. Łatwiej też przy rozwiązaniu modułowym kontrolować i planować finanse, gdyż koszt jest prosty do oszacowania i raczej nie generuje dodatkowych, nieoczekiwanych wydatków. Przeciętnie dom z prefabrykatów jest tańszy w budowie od murowanego nawet o 30 procent.
Dom z prefabrykatów czy tradycyjnie murowany: trwałość i energooszczędność
Technologia murowana jest nadal najchętniej wybierana ze względu na sprawdzone właściwości powstających w ten sposób domów. Za główne zalety uważa się trwałość i ciepło, które zapewnia taki budynek. Jednak dzisiejsza metoda wznoszenia domów modułowych, budowanych z wysokiej jakości prefabrykatów, przeważnie montowanych zgodnie z wymaganiami licencji szwedzkich lub niemieckich, daje gwarancję trwałości konstrukcji liczącą setki lat oraz wysokiej energooszczędności.
Dom modułowy może się szybciej nagrzewać i wolniej wytracać energię. W dobrej jakości budynku z prefabrykatów, wykonanym zgodnie z prawidłami sztuki, szanse powstawania mostków termicznych (czyli miejsc ucieczki ciepła, o które łatwo w budynku murowanym) są minimalne. Ściany modułowe są dobrze ocieplone i cieńsze niż w przypadku budynku murowanego z termoizolacją, nie zmienia to jednak parametrów.
Koszt utrzymania domu modułowego może być niższy od podobnego pod względem wielkości budynku murowanego nawet o 70 proc.
Dom z prefabrykatów czy tradycyjnie murowany: projekt
Wybierając technologię murowaną, inwestorzy zakładają, że dzięki niej uzyskają bryłę dowolnych kształtów i o indywidualnej formie architektonicznej, dziś jednak budowa domu z prefabrykatów nie ogranicza nas w tym zakresie. Dzięki modułom można zrealizować dowolny projekt, firmy specjalizujące się w budowie z prefabrykatów oferują usługi polegające na adaptacji projektu do wymagań technologii modułowej. Dzięki temu z prefabrykatów wybudujesz zarówno dom według projektu gotowego, jak i indywidualnego.