Budowa domu z piwnicą. Dobry pomysł czy niepotrzebny wydatek?

Projekty domów bez piwnicy to dziś codzienność, takie też budynki są wznoszone najczęściej. Czy zatem podziemna kondygnacja jest zupełnie zbędna?

Budowa domu z piwnicą. Dobry pomysł czy niepotrzebny wydatek?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

17.08.2016 13:04

Projekty domów bez piwnicy to dziś codzienność, takie też budynki są wznoszone najczęściej. Czy zatem podziemna kondygnacja jest zupełnie zbędna?

Funkcja piwnicy w domu jednorodzinnym zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat, ale nie całkiem. W zależności od powierzchni budynku i warunków gruntowych podziemna kondygnacja w dalszym ciągu kusi swymi zaletami.

Po co komu dom z piwnicą?

Dawniej budowano domy tylko podpiwniczone, co wymuszało nierzadko wysokie usytuowanie parteru. Podziemna kondygnacja chroniła część mieszkalną przed wilgocią pochodzącą z gruntu, izolowała od ziemi i stanowiła przestrzeń magazynową przeznaczoną na składowanie opału. Tu lokalizowany był piec i rozbudowane instalacje doprowadzające media. Dziś można sobie pozwolić na rezygnację z piwnicy, gdyż nie musi ona spełniać powyższych celów. Warto jednak rozważyć, czy nie jest ona niezbędna jako dodatkowa przestrzeń gospodarcza i użytkowa.

Jeśli dom ma niewielką powierzchnię, kotłownię dobrze jest usytuować w piwnicy. Warto tam również zaplanować pralnię, suszarnię, spiżarnię, schowek na domowe sprzęty itp. Często projektuje się w przyziemiu gabinet, fitness, kino domowe czy pokój hobby. Na niewielkiej posesji, gdzie nie ma przestrzeni na garaż wolno stojący, praktycznie będzie go wykonać pod ziemią. Możesz też zyskać więcej miejsca w ogrodzie, jeśli nie musisz budować w nim drewutni czy domku na narzędzia. Wszystko to zmieścisz w piwnicy.

Dom bez piwnicy

Dzisiejsze rozwiązania budowlane, w tym hydro- i termoizolacyjne umożliwiają budowę domu bez podpiwniczenia, z parterem niewiele wyniesionym nad poziom gruntu. Jest to jednak uwarunkowane właściwościami terenu (potrzebna jest ekspertyza dotycząca poziomu wód gruntowych).

Nie ma też potrzeby budowania dużej przestrzeni pod ziemią, przeznaczonej na kotłownię. Dzisiejsze dwufunkcyjne kotły gazowe zmieścisz w pomieszczeniu gospodarczym o powierzchni 8 m2, natomiast zbiorniki na paliwo są sytuowane poza budynkiem.

Ponadto instalacje w dzisiejszym budownictwie (zarówno grzewcze, jak i wodociągowe) prowadzone są poziomymi przewodami zasilającymi, które bez trudu można ukryć w podłodze. Nie ma konieczności budowania specjalnych kanałów zajmujących miejsce w piwnicy.

Na działce o dużej powierzchni znajdzie się miejsce zarówno na narzędziownię, jak i garaż.

Koszt wybudowania piwnicy

Decyzja o rezygnacji z piwnicy jest najczęściej podyktowana względami ekonomicznymi. Koszt jej budowy zwiększa wydatki na wzniesienie domu o 20-30 proc. Z tego względu warto rozważyć, czy piwnica jest rzeczywiście potrzebna. Głównymi argumentami przemawiającym za sensownością budowania kondygnacji podziemnej jest mała powierzchnia użytkowa domu, niewielka posesja i wysoki poziom wód gruntowych. Dzięki niej możesz zyskać nową przestrzeń w budynku oraz wypoczynkową w ogrodzie.

Nie warto jednak szukać pozornie pośrednich rozwiązań. Czasem bierze się pod uwagę częściowe podpiwniczenie. Nie jest to polecane, gdyż może w niektórych przypadkach zagrażać konstrukcji budynku, a nie przynosi zysków. Budowa częściowego podpiwniczenia jest nieznacznie tańsze od stworzenia piwnicy pod całą powierzchnią parteru.

Czytaj więcej na temat kosztów budowy domu.

Źródło artykułu:WP Kobieta
piwnicabudowa domudom podpiwniczony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)