Trwa ładowanie...
d1lgqxd

Budowa domu w pigułce. Na co zwrócić uwagę?

Budowa domu to dla większości osób spełnienie jednego z życiowych marzeń. By jednak stworzony (a przynajmniej zaplanowany) przez ciebie budynek przetrwał próbę czasu i służył przez długie lata, już na etapie budowy warto zadbać o wybór optymalnych materiałów i rozwiązań. Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Budowa domu w pigułce. Na co zwrócić uwagę?
(Shutterstock)
d1lgqxd

Budowa domu to dla większości osób spełnienie jednego z życiowych marzeń. By jednak stworzony (a przynajmniej zaplanowany) przez ciebie budynek przetrwał próbę czasu i służył przez długie lata, już na etapie budowy warto zadbać o wybór optymalnych materiałów i rozwiązań. Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Proces budowy domu, choć laikowi może wydawać się niezwykle skomplikowany, w praktyce w większości wypadków ogranicza się do kilku następujących po sobie etapów. Zanim jednak rozpoczniesz jakiekolwiek prace, cały projekt "budowa" warto odpowiednio przemyśleć i uwzględnić w nim kilka istotnych elementów.

Zaczynamy od fundamentów

d1lgqxd

- Pierwszym krokiem są rzecz jasna fundamenty. Przy budownictwie jednorodzinnym (do dwóch kondygnacji) najlepszym, powszechnie uznawanym za standard wyborem są ściany fundamentowe wykonane z bloczków betonowych o wymiarach 38 x 25 x 14 cm, na zaprawie cementowej – wyjaśnia Tadeusz Olechno z firmy Eko-System.

Za wyborem tego rozwiązania stoi kilka argumentów. Przede wszystkim nie ma różnicy w trwałości i wytrzymałości w porównaniu z fundamentami wylewanymi na mokro. Wykonanie ścian fundamentowych jest mniej czasochłonnej i tańsze.

Jeśli postanowiłeś, że pod domem będzie piwnica, powstaje ona właśnie na tym etapie. Obecnie jednak mało kto decyduje się na podpiwniczenie – istotnie podnosi ono koszt całej inwestycji (m.in. za sprawą konieczności realizowania głębszych wykopów czy stosowania systemowej izolacji wodoszczelnej i termicznej), a jego rolę na ogół przejmują pomieszczenia gospodarcze zlokalizowane na parterze budynku, w których bez problemu zmieścisz rowery czy choćby kosiarkę.

Ściany i strop

d1lgqxd

Kolejny etap to ściany konstrukcyjne. Do ich wykonania używa się pustaków ceramicznych, wapienno-piaskowych lub gazobetonu.

- Później przychodzi czas na wylewane na mokro schody oraz strop. Ten ostatni można co prawda ułożyć z płyt kanałowych, jednak będzie się to wiązało z ryzykiem wystąpienia wielu usterek. Niezależnie od ich szerokości, na łączeniach płyt prędzej czy później mogą się bowiem pojawić pęknięcia ­­- mówi Tadeusz Olechno.

Przy wylewaniu stropu „na mokro” na budowie cały proces będzie trwał dłużej, przy nieco większych kosztach. Jednak wziąwszy pod uwagę konieczność radzenia sobie z późniejszymi kłopotami, w ogólnym rozrachunku jest to lepsze rozwiązanie.

Z kolei przy wykonywaniu wewnętrznych ścian działowych warto skorzystać ze specjalnej pianki do murowania, która zastępuje zaprawę cementową. To stosunkowo nowe rozwiązanie charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, lepszymi właściwościami akustycznymi oraz niższą ceną i przyspiesza czas wykonywania ścianek.

d1lgqxd

Dach i poddasze

W przypadku dachu standardem jest płyta żelbetowa wylewana (jako strop), styropian grubości 20-45 cm wykończony szlichtą betonową o spadku 3 proc. i pokryty dwukrotnie papą termozgrzewalną z uprzednim zagruntowaniem podłoża podkładem bitumicznym.

- Należy zwrócić szczególną uwagę na jakość krycia papą – zwłaszcza w okolicy kominów wentylacyjnych i ścian kolankowych. Wszelkie niedociągnięcia w tym zakresie mogą bowiem później skutkować przeciekaniem dachu. Miejsce przecieku nierzadko bywa trudne do zlokalizowania i zdarzają się sytuacje, że nieszczelność znajduje się w zupełnie innym miejscu niż sam wyciek – opisuje Tadeusz Olechno.

Z kolei przy dachu dwuspadowym i poddaszu użytkowym ocieplenia wymagać będzie dach. Do tego celu na ogół używa się wełny mineralnej lub - co jest nowością - pianki, która jest w stanie dotrzeć w każdy zakamarek.

d1lgqxd

Czas i koszty budowy domu

Wybudowanie domu o wielkości ok 150 mkw. wraz z kompletnymi robotami wykończeniowymi trwa ok. 2-3 lat. Jeśli środki finansowe w żaden sposób cię nie ograniczają, stan surowy z jednym stropem i poddaszem użytkowym powstanie mniej więcej po 3 miesiącach. Szacuje się, że w tym wypadku (stan surowy zamknięty - okna i pokrycie dachówką, ale bez piwnic) całkowity koszt nie powinien przekroczyć 200 tys. zł.

Co ciekawe, niektórzy decydują się skrócić czas budowy i rozpoczynając ją np. w marcu, już jesienią tego samego roku podejmują prace wykończeniowe, nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. - Z uwagi na fakt, że nowo postawiony dom cały czas pracuje i osiada, zaleca się odczekanie z robotami wykończeniowymi przynajmniej do kolejnej wiosny. W przeciwnym razie narażamy się na ryzyko występowania możliwych pęknięć w ścianach konstrukcyjnych i działowych – przestrzega Tadeusz Olechno.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1lgqxd

d1lgqxd
d1lgqxd