Budowa domu w czasach kryzysu. Inwestycja w trwałe materiały budowlane
Trudne czasy skłaniają do tego, żeby podczas budowy domu sięgać po materiały uniwersalne, sprawdzone od lat, o wysokiej estetyce, a przede wszystkim – trwałości, która przekłada się na ich wartość. Dlaczego warto się zdecydować na ceramikę budowlaną?
Rok 2013 nie należy do najłatwiejszych pod względem ekonomicznym. Zwolnienie gospodarcze przekłada się na różne sfery życia i aktywności. Budując dom, inwestorzy nie są pewni, jak długo będą mieszkać w danym miejscu, bo albo może ich nie być stać na utrzymanie domu, albo wręcz przeciwnie – może za kilka lat będą mogli sobie pozwolić na większe, lepsze lokum.
21.02.2017 13:41
W takich czasach warto podczas budowy domu sięgać po sprawdzone, ponadczasowe materiały budowlane i rozwiązania, które zagwarantują długofalową opłacalność - bez względu na to, czy to my będziemy mieszkać w wybudowanym przez siebie domu, czy zechcemy go sprzedać. Do budowlanych „pewniaków” należą ściany wzniesione w technologii trójwarstwowej oraz ocieplony dach pokryty dachówką ceramiczną.
Oszczędna ściana trójwarstwowa
Ściana trójwarstwowa z warstwą nośną z pustaków ceramicznych, izolacją z wełny mineralnej, szczeliną wentylacyjną oraz warstwą osłonową z elewacyjnych cegieł klinkierowych jest uważana za optymalną konstrukcję muru. Łączy jakość, trwałość, wysoką termoizolacyjność oraz energooszczędność. Na etapie budowy wymaga wprawdzie nieco większych nakładów czasu i kosztów niż alternatywne rozwiązania, ale jest to inwestycja opłacalna.
Warstwa konstrukcyjna z poryzowanych pustaków ceramicznych zapewnia wysoką termoizolacyjność ściany. - Niska wartość współczynnika przenikania ciepła (U) przegrody oznacza, że ciepłe powietrze nie będzie uciekać na zewnątrz, dzięki czemu rachunki za ogrzewanie będą niższe – wyjaśnia Krzysztof Omilian z firmy Röben. Inwestorzy zatrzymają więc ciepło w domu, a pieniądze – w portfelu.
Energooszczędność takiej warstwy wynika również z tego, że ceramikę budowlaną cechuje akumulacyjność termiczna – ściana z pustaków wolno się nagrzewa, ale też wolno oddaje ciepło, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniu jest stabilna, przyczyniając się do zwiększenia komfortu mieszkania.
Elewacja z klinkieru – trwałość i prestiż
O ile za energooszczędność i termoizolacyjność ściany trójwarstwowej odpowiada przede wszystkim ceramiczna warstwa konstrukcyjna z izolacją, o tyle trwałość i ochronę zapewnia warstwa osłonowa z cegieł klinkierowych. Taka elewacja należy do wyjątkowo wytrzymałych ze względu na właściwości klinkieru.
- Przede wszystkim klinkier jest bardzo odporny na wpływ czynników zewnętrznych: na uszkodzenia mechaniczne, wiatr, śnieg, wodę, działanie promieni słonecznych. Cegły klinkierowe są też ognio- i mrozoodporne – wylicza Krzysztof Omilian.
Klinkier, w przeciwieństwie np. do tynku, nie wymaga renowacji ani modernizacji. Co więcej, cegła zapewnia nie tylko trwałość i wytrzymałość, ale także estetykę – jest to materiał ponadczasowy, dostępny w wielu kolorach i dający różnorodne możliwości aranżacyjne. Dom z klinkierową elewacją to synonim długowieczności i prestiżu, co może okazać się nieocenione w przypadku wystawienia go na sprzedaż.
Dlaczego dachówki ceramiczne?
Ze względu na wysokie walory estetyczne oraz doskonałe parametry techniczne dachówek ceramicznych ich zakup to gwarancja spokoju na długie lata. Jest to jeden z powodów, dla których podczas realizacji dużych, luksusowych domów chętnie sięga się po ceramikę. Taki dach to przede wszystkim dobra inwestycja długoterminowa, ponieważ dachówka ceramiczna podnosi wartość domu. Okaże się to szczególnie istotne, jeśli kiedyś zechcemy go sprzedać.