Trwa ładowanie...

Budowa domu w 2017 r. 5 prostych kroków, dzięki którym przygotujesz się do budowy

Postanowiłeś, że w tym roku wybudujesz dom? Zacznij od dobrego planowania. Przed samą budową czeka cię szereg zadań – wybór działki i odpowiedniego projektu oraz załatwienie kilku formalności. Zapoznaj się też z nowymi warunkami technicznymi, by mieć pewność, że projekt zostanie zaakceptowany w urzędzie. Przedstawiamy pięć prostych kroków, dzięki którym przygotujesz wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia prac budowlanych, i z pewnością dotrzymasz noworocznego postanowienia.

Share
Budowa domu w 2017 r. 5 prostych kroków, dzięki którym przygotujesz się do budowy
Źródło: shutterstock
d1w575k

Postanowiłeś, że w tym roku wybudujesz dom? Zacznij od dobrego planowania. Przed samą budową czeka cię szereg zadań – wybór działki i odpowiedniego projektu oraz załatwienie kilku formalności. Zapoznaj się też z nowymi warunkami technicznymi, by mieć pewność, że projekt zostanie zaakceptowany w urzędzie. Przedstawiamy pięć prostych kroków, dzięki którym przygotujesz wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia prac budowlanych, i z pewnością dotrzymasz noworocznego postanowienia. Krok 1: Zakup działki
Wybór odpowiedniej działki może zająć trochę czasu. Najlepiej, jeśli przed zakupem osobiście sprawdzisz, czy ma ona wystarczającą powierzchnię oraz czy okolica jest dla ciebie odpowiednia.
Jeżeli szukasz profesjonalnej ekipy budowlanej, wypełnij krótki formularz i wybierz najlepszą z firm zupełnie za darmo.
Co należy sprawdzić przed zakupem działki:
– optymalna powierzchnia dla domu jednorodzinnego – minimum 700 m²,
– szerokość - co najmniej 16 m,
– kształt działki – najłatwiejsze w zagospodarowaniu są te na planie prostokąta,
– lokalizacja – sprawdź, czy w pobliżu jest sklep lub przychodnia lekarska oraz jaka jest zastępcza komunikacja z miastem, jeśli działka znajduje się poza nim,
– przeznaczenie działki – czy figuruje ona jako budowlana, a nie np. rolna.
Najbardziej czasochłonne może okazać się zweryfikowanie przeznaczenia działki. Plany zagospodarowania przestrzennego są dostępne w urzędzie gminy. Jeśli wybrana działka nie jest objęta planem, możesz złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy. Wtedy gmina przeprowadzi analizę terenu, a ty w ciągu maksymalnie sześciu miesięcy otrzymasz dokument. Dowiesz się z niego, czy działka faktycznie jest budowlana oraz jakie parametry - wielkość zabudowy, wysokość budynku i powierzchnia czy kształt dachu - powinien mieć twój przyszły dom.
Krok 2: Sprawdź nowe warunki techniczne
Od stycznia 2017 roku w życie wchodzą nowe warunki techniczne. Zgodnie z nimi nowo powstające domy mają mieć mniejsze zapotrzebowanie na energię. Dotychczas wynosiło ono 120 kWh/m2 dla domów jednorodzinnych i 105 kWh/m2 dla domów wielorodzinnych. Według nowych zasad wartości zmniejszają się do kolejno 95 i 85 kWh/m2. W praktyce oznacza to, że takie elementy domu jak ściany, dach i okna powinny mieć lepszy współczynnik przenikania ciepła – czyli być szczelniejsze. To, jaką powinien mieć on wartość, zależy od temperatury ogrzewanego pomieszczenia.

(fot. oferteo.pl)
Źródło: (fot. oferteo.pl)

Za odpowiednie zapotrzebowanie na energię odpowiadają dobrze dobrane materiały budowlane czy szczelne okna z dodatkowym zestawem szyb. Poproś więc architekta o oferty na projekt budynku tego typu lub o naniesienie zmian, które zbliżą cię do ideału domu energooszczędnego. Nie powinno to stanowić żadnego problemu - wiele biur architektonicznych posiada już projekty całkowicie dostosowane do nowych warunków.
Krok 3: Wybierz projekt idealny dla siebie
Jeśli zależy ci na niskich kosztach budowy, wybieraj domy małe, o prostej bryle budynku i dachu. Skomplikowane kształty to więcej materiału budowlanego i dłuższy czas pracy, a co za tym idzie – większe wydatki.
Przemyśl także, jaki dom chcesz zbudować – z poddaszem użytkowym czy może parterowy? Z balkonem, tarasem, a może piwnicą? Niektóre z tych elementów znacznie zwiększą koszty inwestycji, dlatego już na tym etapie warto podjąć decyzję o ich budowie. Piwnica może okazać się dobrym rozwiązaniem, jeśli planujesz instalację grzewczą na paliwo stałe. Będzie jednak zbędnym wydatkiem, gdy budynek ogrzejesz gazem albo elektrycznie.
Projekt możesz zdobyć na dwa sposoby: przez zakup gotowego projektu w biurze architektonicznym lub wykonanie go na zamówienie. Gotowy projekt możesz zmodyfikować po zakupie tak, by pasował do działki czy twoich wymagań. Taka usługa zwiększa koszt o 2000 – 3000 zł.
Indywidualne projekty są droższe, ale od samego początku dopasowane do twoich potrzeb. Ceny gotowych projektów zaczynają się już od 700 zł. Za projekt domu o powierzchni nie większej niż 150 m² zapłacisz maksymalnie 3100 zł. W przypadku większych domów – do 200 m² – ceny wzrastają do 4000 zł.
Z kolei koszt indywidualnego projektu to średnio 130 – 150 zł za m². Jeśli więc planujesz, że twój dom będzie miał 120 m², to za usługę zapłacisz co najmniej 15600 zł. To trzykrotnie więcej niż za gotowy projekt z biura architektonicznego.
Jeśli zdobyłeś już projekt, pomyśl o ekipie wykonawczej. To dobry moment, żeby porównać oferty od firm budowlanych i wybrać najlepszą z nich. Dzięki temu zyskasz pewność, że po zakończeniu etapu planowania od razu będziesz mógł rozpocząć prace budowlane.
Krok 4: Sporządź wstępny kosztorys
Mając projekt, możesz przejść do sporządzenia wstępnego kosztorysu prac budowlanych. Projekty zawierają już informację o kosztach budowy, ale często podana kwota jest zaniżana, by zachęcić klientów do zakupu. Dlatego postaraj się sporządzić własnoręczny kosztorys albo zlecić to zadanie fachowej firmie.
W kosztorysie uwzględnij poszczególne etapy prac i związane z nimi wydatki – od badania gruntu i wykonania fundamentów, przez murowanie ścian i wykonanie dachu aż po etap wykończenia domu. Dobrze sporządzony kosztorys jest podstawą do otrzymania kredytu hipotecznego. Jeśli więc zamierzałeś pozyskać środki finansowe na budowę właśnie z banku, teraz jest na to odpowiedni moment.
Krok 5: Zgłoś budowę do urzędu
Od 2015 r. pozwolenie na budowę nie jest już wymagane. Dzięki temu formalności związane z budową są znacznie okrojone. Jedyne, co musisz zrobić, to zgłosić w starostwie powiatowym chęć budowy domu i załączyć projekt architektoniczny budynku. Jeśli po upływie 30 dni nie otrzymasz odmownej odpowiedzi ze strony urzędu, możesz zaczynać budowę. Masz na to dwa lata. Odmowa oznacza, że twój projekt nie został zaakceptowany.
Nie lekceważ etapu planowania budowy domu - planowania – wiele decyzji, które podejmiesz właśnie teraz, wpłynie na realne rozwiązania i funkcjonalność budynku. Postaraj się też w miarę wcześnie znaleźć wykonawcę – niektóre z firm budowlanych mają napięte grafiki, dlatego już po zakupie projektu możesz rozpocząć poszukiwania.
Źródło Oferteo.pl

d1w575k

Podziel się opinią

Share
d1w575k
d1w575k