Trwa ładowanie...
Kalkulatory Budowlane
budowa
26-07-2019 12:03

Budowa domu. Na których materiałach nie warto oszczędzać?

Inwestycja w dom jednorodzinny to poważny wydatek, który wiąże się z jego budową, wykończeniem i wyposażeniem. Budowa domu to też koszty jego użytkowania. Będą one znacznie niższe, jeśli zainwestujemy w lepszej jakości materiały budowlane. Sprawdź na czym nie warto oszczędzać.

Budowa domu. Na których materiałach nie warto oszczędzać?Źródło: Shutterstock.com
d2jp2mu
d2jp2mu

Pompa ciepła

Wysoka cena urządzenia i wykonania instalacji zniechęca do wielu Polaków do zakupu pompy ciepła. Warto jednak pamiętać o tym, że taka inwestycja zwróci nam się po latach, ponieważ ogrzewanie domu będzie nas kosztować nawet 300 zł mniej niż osoby, które ogrzewają energią elektryczną. Pompa ciepła jest bezobsługowa, co daje Ci pewność utrzymanie pożądanej temperatury w czasie nieobecności w domu. Na plus przemawia również brak konieczności składowania i dostarczenia paliwa.
Sprawdź także więcej porad i informacji na temat pomp ciepła.

Pianka poliuretanowa

Komfort termiczny odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego najlepiej jest, już na etapie budowy domu, zadbać o odpowiednie ocieplenie w okresie letnim, jak i zimowym. Prawidłowa termoizolacja ścian poprawia jakość życia mieszkańców poprzez zapewnienie stabilności układu ociepleniowego. Podczas mroźnych zim uniemożliwia wydostanie się ciepła z budynku, podczas gdy latem zabezpiecza przed dostaniem się go do wnętrza naszego domu.
Ocieplenie budynku za pomocą pianki poliuretanowej jest całkowicie bezpieczne dla domowników. Brak zapachu i toksyczności czynią ją substancją, która z powodzeniem może być wykorzystana w budynkach jednorodzinnych. Pianka poliuretanowa skutecznie zwiększa efektywność izolacji. W dodatku doskonale przylega do różnego rodzaju powierzchni, co zapewni jej łatwy i szybki montaż.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Dzięki odpowiednim właściwościom jest też w stanie kondensować parę wodną – w Twoim domu nie pojawi się więc pleśń, która sprzyja rozwojowi grzyba. Materiał ten nie pyli się, dlatego jest szczególnie zalecany dla osób, które mają problemy z oddychaniem. Co więcej, pianka znacznie obniża koszty ogrzewania, które mogą być mniejsze o nawet 60%.

d2jp2mu

Dobrej jakości pustaki

Ściany to kluczowy element konstrukcyjny całego domu. Warto poświęcić nieco więcej środków i zakupić renomowany produkt, taki jak ytong, czy suporex. Wysokiej jakości bloczki komórkowe powstają z wapna, wody, piasku, cementu i anhydratu. Często stosowany jest też dodatek pasty aluminiowej prowadzący do powstania odizolowanych od siebie porów w masie komórkowej.
Wykorzystanie renomowanych pustaków przy budowie ścian często będzie oznaczało brak konieczności zastosowania dodatkowej izolacji cieplnej. Duże i lekkie bloczki komórkowe szybko się muruje i zużywa przy tym mniejszą ilość zaprawy – dzięki temu jest to rozwiązanie o 20% tańsze niż budowa ścian z pustaków ceramicznych.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: WP.PL

Żywica epoksydowa

Żywica epoksydowa charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Wykazuje odporność na wilgoć, dzięki czemu wykorzystuje się ją również do stworzenia nawierzchni do basenu. Wilgoć nie wnika w powierzchnię, co uniemożliwia rozwój grzybów i drobnoustrojów – żywica epoksydowa będzie więc idealnym wyborem dla piwnicy i garażu. Zaletą posadzki jest też to, że jest łatwa w utrzymaniu czystości i tania w eksploatacji. Do montażu podłogi będziesz potrzebował jedynie prostych narzędzi (m.in. pędzel, rolka).
Więcej na temat żywicy epoksydowej znajdziesz tu.

Okna trzyszybowe

Rodzaj wybranych okien ma bezpośredni wpływ na izolację cieplną i akustyczną szyby, dlatego standardem dla domów energooszczędnych i pasywnych stało się potrójne przeszklenie. Pakiety trzyszybowe wyróżniają się wysokim współczynnikiem przenikania ciepła da ramy i szyby. O dobrych parametrach okien świadczy również wypełnienie między warstwami szkła, które stanowi gaz szlachetny. W większości przypadków jedną przestrzeń wypełnia próżnia, co ogranicza wydostanie się ciepła na zewnątrz. Okna trzyszybowe są droższe niż pakiety dwuszybowe, jednak z czasem taka inwestycja nam się zwróci w postaci mniejszych rachunków za energię elektryczną.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Meryll
d2jp2mu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jp2mu