Budowa domu jesienią. Z którymi etapami zdążysz przed zimą?

Rozpoczęcie budowy domu poprzedza wiele formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia, dopiero po ich spełnieniu na działkę może wejść ekipa budowlana. Kiedy najlepiej zacząć wylewanie fundamentów domu? Kwestią sporną jest pora roku i pogoda, która będzie sprzyjać kolejnym etapom robót.

Budowa domu jesienią. Z którymi etapami zdążysz przed zimą?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

10.08.2016 13:38

Rozpoczęcie budowy domu poprzedza wiele formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia, dopiero po ich spełnieniu na działkę może wejść ekipa budowlana. Kiedy najlepiej zacząć wylewanie fundamentów domu? Kwestią sporną jest pora roku i pogoda, która będzie sprzyjać kolejnym etapom robót. Budowa domu wiosną - zalety i wady

Inwestorzy najczęściej rozpoczynają budowę domu wiosną lub jesienią. - Rozpoczęcie budowy domu wiosną powoduje, że wykonawcy mają dużo czasu na przeprowadzenie robót ziemnych, wylewanie fundamentów, wznoszenie ścian, zadaszenie domu oraz wstawienie okien i drzwi. Perspektywa kilku miesięcy dobrej pogody sprzyjającej robotom budowlanym umożliwia zamknięcie stanu surowego i przejście do wykończenia wnętrza domu. Dzięki temu nawet przed nadejściem zimy można wprowadzić się do domu.

Wybudowanie domu podczas jednego sezonu budowlanego niesie jednak ze sobą wiele zagrożeń. Przede wszystkim jest to wyścig z czasem i wykonawcy, chcąc jak najszybciej ukończyć prace, nie dotrzymują wymaganych przerw technologicznych, które w przyszłości mogą wpływać na stan ścian i stropów nowo wybudowanego domu. Nieprzestrzeganie czasu wiązania betonu czy tynków, pomijanie przerw technologicznych może powodować zawilgocenie przegród i tym samym skutkować zagrzybionymi ścianami.

Rozpoczęcie budowy domu wiosną i jej zakończenie wraz z nadejściem zimy powoduje, że inwestor przygotowany jest na zakup wszystkich materiałów i dobrze zaplanował dostarczanie na plac budowy poszczególnych partii niezbędnych produktów. Takie działanie wymaga dobrego planowania, opracowania kosztorysu budowy i płynnością finansową inwestora – wyjaśnia Maciej Iwaniec, Manager Renowacje i Fasady w firmie Baumit.

Budowa domu jesienią

Wielu inwestorów decyduje się na rozpoczęcie budowy domu jesienią. - Łagodniejsze zimy i dłuższa jesień powodują, że coraz więcej osób podejmuje się budowy domu właśnie w tym okresie. Utarło się też przekonanie, że jesienią można nieco taniej nabyć materiały budowlane, jak również podpisać umowę z wykonawcą na dobrych warunkach finansowych.

Sprawna ekipa wykonawcza przed pierwszymi mrozami zdoła wykonać fundamenty, a w przypadku sprzyjającej aury - stan surowy otwarty. Budowanie jesienią wiąże się jednak z odpowiednim zabezpieczeniem murów i stropów domu. Należy odeskować otwory okienne, zabezpieczyć dach papą lub folią. Warto także zabezpieczyć stropy przed przemarzaniem matami ze słomy lub styropianem. Tego rodzaju ochrona pozwoli wiosną, bez obawy o jakość podłoża, wykonywać kolejne roboty.

Mając tak zabezpieczony plac budowy, można spokojnie przeczekać zimę. Na wstępnym etapie prac nie ma też niebezpieczeństwa, że plac budowy zainteresuje złodziei poszukujących złomu lub cennych narzędzi. Podział prac budowlanych na dwa sezony pozwala dobrze zaplanować kolejne etapy realizacji projektu, jak również nie wiąże się z tak dużą inwestycją finansową. Ważnym aspektem wykonania fundamentów jesienią i kontynuowania robót budowlanych wiosną jest stabilność gruntu, na którym dom został wzniesiony – podkreśla ekspert z firmy Baumit.

Pomocnicy na budowie

Budowa domu wiąże się nie tylko z dużym wydatkiem, ale także dobrą organizacją pracy, która pozwoli sprawnie przejść proces powstawania nowego budynku. Aby uniknąć nieoczekiwanych przestojów w pracach budowlanych i dodatkowych kosztów, warto zatrudnić dobrego kierownika robót, który w imieniu inwestora poprowadzi budowę. Wymagany prawem inspektor nadzoru - będący na budowie w trakcie najważniejszych prac takich jak: wylewanie fundamentów, stropu, wykonanie więźby - zagwarantuje trwałość budowli.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
fundamentyfundamenty domubudowa domu
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)