Budowa domu jednorodzinnego - najważniejsze zasady, o których powinieneś pamiętać

W ciągu ostatnich dwóch dekad budownictwo przeszło niezwykłą metamorfozę. Można powiedzieć, że po latach wzlotów i upadków w sektorze mieszkaniowym inwestorzy nauczeni na błędach znacznie rozważniej budują i przede wszystkim zaczynają doceniać rozwiązania wysokiej jakości - trwałe, przyjazne dla środowiska oraz estetyczne.

Budowa domu jednorodzinnego - najważniejsze zasady, o których powinieneś pamiętać
Źródło zdjęć: © Wienerberger

10.08.2016 13:37

W ciągu ostatnich dwóch dekad budownictwo przeszło niezwykłą metamorfozę. Można powiedzieć, że po latach wzlotów i upadków w sektorze mieszkaniowym inwestorzy nauczeni na błędach znacznie rozważniej budują i przede wszystkim zaczynają doceniać rozwiązania wysokiej jakości - trwałe, przyjazne dla środowiska oraz estetyczne.

Po etapie dominacji szarości i betonowych bloków z wielkiej płyty Polacy popadli w zamiłowanie do krzykliwych, nierzadko wielobarwnych elewacji. Zapewne boom na budowę domów jednorodzinnych w latach 90. przełożył się też na fakt, że inwestorzy wybierali przede wszystkim szybkie i najtańsze rozwiązania budowlane, które niekoniecznie przekładały się na wysoką jakość i zrównoważone budownictwo. - Od kilku lat obserwujemy znaczną zmianę w myśleniu polskich inwestorów – komentuje Mirosław Jaroszewicz, członek zarządu firmy Wienerberger produkującej ceramiczne materiały budowlane. – Szukają przede wszystkim rozwiązań solidnych, ale też powstałych z myślą o budownictwie energooszczędnym. Niemałe znaczenie ma też to, jak dany materiał wygląda teraz oraz jak będzie prezentował się po latach, poddawany działaniu wilgoci, wahań temperatury itp. Cieszy nas to, bo ogólnie podnosi się poziom jakości w budownictwie - dodaje ekspert. Czym zatem powinien się kierować rozsądny inwestor, decydując się na budowę domu?

1. Bryła i wielkość domu

Często wyprowadzając się z ciasnego mieszkania, popada się w skrajność i buduje się dom, który ma zrekompensować wszystkie lata spędzone w dwóch pokojach z kuchnią. Jednak nie sztuką jest mieć setki metrów niewykorzystanej przestrzeni, po której będzie hulał wiatr. Dom o powierzchni użytkowej skrojonej na rzeczywiste potrzeby domowników to zdecydowanie krótszy proces inwestycyjny i niższe koszty budowy, dzięki czemu można łatwiej wygospodarować środki na wykończenie wnętrza. To też rozwiązanie bardziej energooszczędne - zwarta bryła i optymalny metraż to znacznie niższe koszty eksploatacji, w tym rachunków za energię.

2. Dobry projekt domu i jakość jego realizacji

Na rynku jest wiele katalogów i serwisów z gotowymi projektami domów. Ich główną zaletą jest niska cena oraz łatwy dostęp. Warto jednak podjąć współpracę bezpośrednio z architektem - przede wszystkim daje to możliwość stworzenia domu dopasowanego do potrzeb użytkowników i oryginalnego, niepowtarzalnego pod kątem estetycznym. Jednocześnie, gdy w trakcie budowy coś nie idzie po naszej myśli, zawsze warto skonsultować się z architektem w sprawie ewentualnych zmian. Nie powinno się wprowadzać ich na szybko, od ręki, przez murarzy czy dekarzy i przesuwać, docinać lub „łatać” na oko.

3. Wybór ekipy budowlanej

"Najtaniej" to zdecydowanie nie jest właściwe kryterium wyboru ekipy budowlanej. Poszukiwania należy rozpocząć ze znacznym wyprzedzeniem, najlepiej już zimą, bo tuż przed sezonem budowlanym najlepsi fachowcy zwykle nie mają już wolnych terminów. Zanim zdecydujesz się na współpracę, należy porozmawiać z przedstawicielem firmy murarskiej czy dekarskiej i zapytać o doświadczenie, referencje od poprzednich inwestorów, a także certyfikaty i zaświadczenia dotyczące odbytych szkoleń z zakresu wykonawstwa czy pracy z danym rozwiązaniem budowlanym.

Takie umiejętności ograniczają ryzyko powstania wad, ale także oznaczają oszczędność, głównie na materiałach i późniejszych remontach. Jednocześnie ważna jest postawa osoby zarządzającej ekipą budowlaną. Stwierdzenia „wiem najlepiej” oraz „buduję tak od kilkudziesięciu lat”, „niepotrzebne mi jakieś wymysły” raczej nie wróżą dobrze i najprawdopodobniej zakończą się usterkami.

4. Właściwe wykonawstwo

Nawet najlepszy materiał budowlany nieprawidłowo zastosowany nie będzie spełniał swojego zadania. Dlatego warto pojawiać się regularnie na budowie, by zobaczyć, jak układane są kolejne warstwy cegieł czy jak postępują prace na dachu. Przy ceramicznej ścianie jednowarstwowej, która jest wyłącznie tynkowana, przez pierwszy etap budowy mury są odkryte i łatwo dostrzec niedoróbki (szczególnie jeżeli są wymurowane na cienkowarstwową, suchą zaprawę). Prawidłowo wykonane ściany są czyste i jednolite. Newralgicznymi punktami, jeżeli chodzi o wykonawstwo, są również narożniki i nadproża, czyli miejsca osadzania drzwi i okien. Te drugie, gdy nie są właściwie wykonane i zaizolowane, stanowią punkty, przez które potem ucieka ciepło z domu.

Jednak jeszcze większej precyzji i uwagi wymaga budowa dachu. Nieprofesjonalne ułożenie pokrycia czy niezadbanie o odpowiednie wykończenie miejsc styku połaci może zakończyć się poważnymi usterkami. Niestety złożoność konstrukcji dachowej powoduje, że do weryfikacji wykonania niezbędna jest fachowa wiedza techniczna i doświadczenie. Dlatego ważne jest, żeby wybrać godną zaufania firmę dekarską, z którą przed rozpoczęciem prac podpisze się umowę. Powinny się w niej znaleźć: szczegółowy zakres wszystkich zalecanych prac, koszt każdej usługi oraz termin rozpoczęcia i zakończenia robót budowlanych. Trzeba także zastrzec konsekwencje i stopień odpowiedzialności firmy za przekroczenie terminów z umowy czy zniszczenie materiałów, np. poprzez niewłaściwy montaż. Coraz częstszą praktyką jest też udzielanie przez firmę dekarską gwarancji na wykonany dach oraz rabatów na jego przeglądy w kolejnych latach. Zatem warto dopytać wybraną ekipę, czy także takie usługi znajdują się w ich ofercie.

5. Jakość produktów i wiarygodność producenta

Warto wybierać produkty znanych, sprawdzonych producentów. Wieloletnie doświadczenie, badania i ciągłe udoskonalanie produktu są dla inwestora gwarancją, że nie ma do czynienia z sezonowym pomysłem, a produkt jest przetestowany przez użytkowników.

6. Rozwiązania do budowy ścian

Wybierając materiał na ściany, należy kierować się takimi kryteriami jak: trwałość, zdrowie i komfort zamieszkania oraz parametry cieplne. Dlatego też coraz popularniejsza staje się technologia ceramicznej ściany jednowarstwowej. Ciepłe pustaki umożliwiają rezygnację z miękkiej warstwy zewnętrznego docieplenia, przez co mury są solidniejsze oraz zachowują naturalne, cenne właściwości ceramiki. Przede wszystkim sprawdza się ona, gdy mury naturalnie narażone są na działanie wilgoci. Ceramiczne pustaki, wypalane w wysokiej (bliskiej 1000oC) temperaturze są zupełnie pozbawione wilgoci, a ściany z nich wykonane bardzo szybko odparowują ewentualny nadmiar wody, dzięki temu materiał zachowuje wszystkie deklarowane parametry cieplne (wilgoć idealnie przewodzi ciepło i sprzyja jego uciekaniu z wnętrza domu).

7. Produkty na dach

Dach stanowi ochronę dla domu - od zewnątrz przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a od wewnątrz przed uciekaniem ciepła oraz gromadzeniem się wilgoci na poddaszu. By mógł pełnić te wszystkie funkcje, należy budować go starannie i z solidnych materiałów. Dlatego warto postawić na rozwiązania systemowe - przemyślane od materiałów do wstępnego krycia po wykończenie kalenicy (każdy element jest dopasowany i dostosowany do całości).

Podstawę kompleksowego rozwiązania dachowego stanowią naturalnie dachówki. Te najbardziej trwałe i szlachetne – dachówki ceramiczne – mają trzy najważniejsze zalety: z upływem czasu nie tracą koloru, nie zmieniają kształtu i skutecznie chronią dach pomimo upływu lat przed uszkodzeniami podczas silnych wiatrów, opadów czy mrozów. Swoje cenne właściwości zawdzięczają glinie, która w trakcie procesu wypału w wysokich temperaturach zmienia się w niezwykle trwały materiał. Odpowiednio do modelu dachówki przeznaczone są systemy mocowania, które gwarantują szczelność i bezpieczeństwo dachu. Wysoką szczelność pokrycia zapewniają dachówki zakładkowe wyposażone w specjalne zamki. W rejonach, gdzie występują szczególnie silne wichury, można je dodatkowo zabezpieczyć specjalnymi spinkami, które mocują jedną dachówkę do drugiej, tym samym tworząc opór przed bardzo silnymi podmuchami wiatru. Decydując się na rozwiązanie systemowe, ma się też pewność, że poza dachówką podstawową dostępne są również do niej akcesoria
ceramiczne, które są niezbędne, by dach był kompletny (dachówki szczytowe, gąsiory, trójniki, kominki itd.).

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)