Budowa domu: jak skutecznie obniżyć jej koszty?
Budowa domu to dla wielu osób największa inwestycja w życiu. Warto dobrze oszacować jej koszty i ocenić realne możliwości finansowe. Jeśli nie dysponujesz dużym budżetem, zastanów się także nad ewentualnymi oszczędnościami. Przy odpowiednim rozplanowaniu działań i wyborze tanich rozwiązań budowlanych możesz zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.
Budowa domu to dla wielu osób największa inwestycja w życiu. Warto dobrze oszacować jej koszty i ocenić realne możliwości finansowe. Jeśli nie dysponujesz dużym budżetem, zastanów się także nad ewentualnymi oszczędnościami. Przy odpowiednim rozplanowaniu działań i wyborze tanich rozwiązań budowlanych możesz zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.
Zakup działki budowlanej to dość duży wydatek, który może nadwątlić budżet na budowę domu. Chcąc poczynić oszczędności, zastanów się nad lokalizacją posesji. Pamiętaj, że działka budowlana w pobliżu centrum miasta będzie znacznie droższa niż posesja na przedmieściach. Dobrze jest obserwować lokalny rynek nieruchomości i wybrać bardziej ekonomiczną opcję. Zastanów się też nad zakupem działki nieuzbrojonej (w tym wypadku warto zbadać możliwość i orientacyjny koszt podłączenia instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej - np. tutaj)
. Jeśli w pobliżu znajdują się działki budowlane, najprawdopodobniej w niedalekiej przyszłości powstaną przy nich odpowiednie przyłącza. Dobrze będzie też obejrzeć plany zagospodarowania przestrzennego, które określają, jaka zabudowa będzie realizowana w okolicy.
Prostym sposobem na oszczędności budowlane jest wcześniejsze zaplanowanie całego przedsięwzięcia. Co ciekawe, na cenę działki może mieć wpływ pora roku. W wielu regionach kraju ceny maleją w sezonie jesiennym. W tym okresie możesz też liczyć na największe możliwości negocjacji cen.
Wydatek 2: technologia budowlana
W Polsce zdecydowanie najpopularniejsze są domy murowane. Jest to technologia trwała, ale również kosztowna i czasochłonna. Jak łatwo obliczyć, budowa domu o powierzchni 120-150 mkw. do stanu pod klucz kosztuje minimum 300-400 tys. zł, a przeważnie kwota ta przekracza jednak pół miliona. Dlatego warto zainteresować się innymi rozwiązaniami.
Od kilku lat rośnie w Polsce zainteresowanie alternatywnymi technologiami. Nic w tym dziwnego, są one bowiem sprawdzonym sposobem na duże oszczędności. Większość inwestorów nadal decyduje się na budowę domów murowanych, jednak jest to rozwiązanie wymagające dużo czasu oraz wysokiego budżetu. Współczesne, prefabrykowane technologie budowlane stają się świetną alternatywą dla osób, którym zależy na szybkim czasie budowy oraz wykonaniu inwestycji przy niższych nakładach finansowych.
Oszczędna technologia szkieletowa
Tak zwane kanadyjczyki odznaczają się lekką i trwałą konstrukcją szkieletową. Do jej wykonania najczęściej stosuje się wysezonowane drewno sosnowe. Pierwszym etapem prac jest wykonanie płyty fundamentowej. Na podwalinie montuje się szkielet ścian zewnętrznych, a w późniejszym etapie również ściany wewnętrzne. Ważnym elementem konstrukcyjnym są też wiązary, które opierają się o ściany zewnętrzne. Jeśli dom jest parterowy, wiązary pełnią funkcję stropu. W przypadku budynków z poddaszem użytkowym stosuje się dodatkową podłogę (wykonuje się ją metodą platformową). Tzw. platforma staje się podstawą do wykonania poddasza użytkowego.
Domy w technologii szkieletowej mogą zapewniać dobre właściwości termoizolacyjne, wymagają jednak odmiennej specyfiki użytkowania. Ich największym atutem jest niski koszt inwestycyjny (mniejszy nawet o kilkanaście procent niż w przypadku domów murowanych). Dużą zaletą tego rozwiązania jest także zdrowy mikroklimat pomieszczeń. Drewno ma zdolność do samoregulacji poziomu wilgotności, a jego zastosowanie w budownictwie jest powszechnie uważane za korzystne dla zdrowia.
Oszczędne domy z bali
Szczególnym rodzajem domów prefabrykowanych są budynki z bali - to ciekawa technologia, która kojarzy się z elegancją oraz luksusem. Całoroczne domy z bali nadal nie są codziennością, jednak z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Bale przeznaczone na ściany łączy się ze sobą na pióro i wpust. Konstrukcja nośna wymaga zastosowania solidnych, pionowych słupów podporowych, w których montuje się poziome bale. Całoroczny budynek wymaga też dokładnej termoizolacji z wełny mineralnej. Dużą niedogodnością dla polskich inwestorów jest niewielka liczba wykwalifikowanych firm budowlanych, które są w stanie wykonać budynek zgodnie z obowiązującymi normami. Czasem zdarza się, że na rozpoczęcie prac trzeba poczekać kilka miesięcy. Dodatkową niedogodnością może być cena. Budując dom z bali, zaoszczędzisz na fundamentach, dość kosztowne są jednak słupy podporowe. W rezultacie koszt technologii budowy domu z bali może być bardzo zbliżony do tego poniesionego na rzecz budowy domu w
technologii murowanej. Dlatego warto stworzyć własny kosztorys i porównać najważniejsze wydatki.
Oszczędne technologie alternatywne
Generalnie wszystkie domy drewniane można określić jako prefabrykowane. Technologia prefabrykatów wpisuje się w światowe trendy budowlane i zwykle pozwala na znaczne ograniczenie kosztów. Na miejscu budowy wykonuje się jedynie płytę fundamentową. Prefabrykowane elementy konstrukcyjne powstają w halach produkcyjnych i docierają na miejsce w gotowych elementach (czasem są to w pełni wykończone ściany, wymagające jedynie montażu). Oferta handlowa jest coraz bogatsza. Inwestor może wybrać standard wykończenia domu, jego specyfikację techniczną, a nawet kolor elewacji. Budynek powstaje od kilku tygodni do kilku miesięcy. Warto też podkreślić, że montaż nie wymaga tzw. prac mokrych, dom można zatem budować na uprzednio przygotowanym fundamencie o każdej porze roku. Dużym atutem tego rozwiązania jest też atrakcyjna cena. Jednorodzinne domy z prefabrykatów mogą być o kilka do kilkunastu procent tańsze niż budynki wykonane w tradycyjnej technologii murowanej.
Wydatek 3: system budowy
Szacuje się, że ponad połowa murowanych domów powstaje systemem gospodarczym. Nie ma w tym nic dziwnego - rezygnacja z systemu zleconego może przynieść inwestorowi odczuwalne oszczędności. Samodzielna koordynacja prac i zatrudnianie mniejszych podwykonawców nie jest łatwe, a budowa może się wówczas przeciągnąć w czasie. Zyskujesz jednak w ten sposób możliwość wynegocjowania najatrakcyjniejszych stawek. Technologia murowana nadal cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością, co przekłada się na dużą liczbę wykonawców. Ich stawki są zróżnicowane, dlatego nietrudno będzie wybrać sprawdzoną, a jednocześnie niedrogą ekipę.
Budowa systemem gospodarczym może też przynieść oszczędności na cenie materiałów budowlanych. Zapoznaj się ze stawkami kilku składów budowlanych i wybierz opcję najkorzystniejszą ekonomicznie. Przy większych zakupach możesz też wynegocjować dodatkowe rabaty. Podczas budowy domu nawet kilkuprocentowy rabat na materiały będzie odczuwalną oszczędnością pieniędzy.
Wydatek 4: kształt budynku
Dom tani w budowie musi mieć prostą, kompaktową bryłę. Dzięki temu zaoszczędzisz na materiałach budowlanych i usprawnisz prace. Domy o skomplikowanej kubaturze generują dodatkowe koszty, dlatego szukając oszczędności, zdecyduj się na budynek wpisujący się w kwadrat lub prostokąt. Jeśli nie zależy ci na większej przestrzeni użytkowej, możemy wznieść dom parterowy z jedno- bądź dwuspadowym dachem. Będzie to opcja najtańsza. Jeżeli dom będzie użytkowany przez większą liczbę domowników, rozważ wykonanie poddasza użytkowego. Wykonaj dokładną kalkulację wydatków i sprawdź, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze. Zwróć też uwagę na kształt dachu. Unikaj lukarn, które podnoszą koszty przedsięwzięcia.
Finansowanie budowy domu
Podstawą oszczędności związanych z budową domu jest dobre rozplanowanie wszystkich działań, dlatego w pierwszej kolejności warto określić swoje potrzeby i porównać je z budżetem, którym dysponujesz. Jeżeli nie dysponujesz wystarczającą ilością gotówki, możesz posiłkować się kredytem hipotecznym. Wybór najkorzystniejszego kredytu nie jest sprawą prostą, dlatego warto zapoznać się z jak największą liczbą ofert bankowych. Jeśli dysponujesz większym wkładem własnym, łatwiej ci będzie wynegocjować korzystniejsze warunki kredytowe. Pomyśl o tym jeszcze przed zakupem działki budowlanej. Pamiętaj też, że każda budowa może przeciągnąć się w czasie i generować dodatkowe, nieprzewidziane wydatki. Dlatego zaleca się lekkie przeszacowanie kosztorysu inwestycyjnego i stworzenie mało optymistycznego harmonogramu prac. Przyspieszenie prac nie będzie tak kłopotliwe, jak niedotrzymanie terminów ustalonych w harmonogramie. Wszystkie opóźnienia mogą się wiązać z utrudnieniami ze strony kredytodawcy.