Budowa domu energooszczędnego - najważniejsze zasady
Od stycznia 2014 r. obowiązują nowe warunki techniczne, a tym samym wymagania, jakie musi spełniać budynek. Wśród nich są nowe wytyczne dotyczące okien. Wszystko po to, aby poprawić efektywność energetyczną obiektów i dostosować ją do wymogów Unii Europejskiej. O czym powinieneś wiedzieć, wybierając okna dachowe do budowy domu energooszczędnego?
31.08.2016 15:47
Od stycznia 2014 r. obowiązują nowe warunki techniczne, a tym samym wymagania, jakie musi spełniać budynek. Wśród nich są nowe wytyczne dotyczące okien. Wszystko po to, aby poprawić efektywność energetyczną obiektów i dostosować ją do wymogów Unii Europejskiej. O czym powinieneś wiedzieć, wybierając okna dachowe do budowy domu energooszczędnego?
- Okna są ważnym elementem energooszczędnego domu, jednak wiele osób traktuje je głównie jako źródło strat ciepła. Tymczasem mogą one odgrywać istotną rolę w pozyskiwaniu energii cieplnej ze słońca. Kluczowy jest odpowiedni projekt domu oraz dobór okna o właściwych parametrach izolacyjności, zdefiniowanych w rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. W efekcie natomiast liczy się nie tylko ochrona przed stratami ciepła, ale bilans energetyczny – komentuje Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny Velux Polska.
Budowa domu energooszczędnego – właściwy projekt
Przy budowie energooszczędnego domu kluczowy jest przemyślany projekt architektoniczny, uwzględniający odpowiednie usytuowanie domu względem stron świata oraz maksymalne wykorzystanie światła dziennego i ciepła ze słońca. Wiąże się to także z doborem odpowiednich okien, zależnie od ich usytuowania geograficznego. Energia słoneczna jest bowiem najważniejszym źródłem energii w budownictwie zrównoważonym.
Najwięcej światła dziennego dostaje się przez okna zamontowane od południa. Takie okna mogą być też źródłem dodatkowego ciepła i znacznie obniżać rachunki za ogrzewanie zimą. Pozyskują więcej energii, niż tracą. Nie trzeba się obawiać nadmiernego przegrzania pomieszczeń latem. Wystarczy zamontować markizy, które chronią przed przegrzewaniem i mogą zatrzymać nawet 73 proc. promieni cieplnych.
Budowa domu energooszczędnego – parametry okien
Poszukując energooszczędnych okien do domu, zwróć uwagę na ich parametry, tzn. współczynnik przenikania ciepła okna Uw oraz przepuszczalność energii promieniowania słonecznego g. Nowe warunki techniczne obowiązujące od 2014 roku określają dla nich maksymalne wartości. Według rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju współczynnik przenikania ciepła Uw będzie sukcesywnie obniżany i od 2014 r. dla okien dachowych nie może być wyższy niż 1,5 (W/mkw. x K), zaś w styczniu 2021 r. nie powinien przekraczać 1,1 (W/mkw. x K). Obecnie większość producentów osiągnęła obecny standard wymagany przepisami, jednak wyzwaniem będzie obniżenie współczynnika do wartości określonej w przepisach za osiem lat.
Budowa domu energooszczędnego – bilans energetyczny
- Istotne jest spojrzenie na efektywność energetyczną poprzez pryzmat bilansu energetycznego, uwzględniające nie tylko energooszczędność okna, lecz także jego zdolność do pozyskiwania energii cieplnej ze słońca. W przyszłości bowiem efektywność energetyczna będzie oceniania nie tyle pod kątem strat ciepła, ale również potencjalnych zysków ciepła z energii słonecznej – komentuje Sławomir Łyskawka.
Biorąc pod uwagę bilans energetyczny, trudno uzyskać dla okna jednocześnie wysokie parametry, jeżeli chodzi o współczynnik przenikania ciepła okna Uw i współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego g z uwagi na to, że bilans przedstawia się latem i zimą.
Wysoki współczynnik g pozwala na pozyskiwanie energii słonecznej zimą i obecne rozporządzenie nie narzuca wymagań w tym zakresie. Zaostrzeniu uległo wymaganie co do maksymalnej wartości współczynnika g latem, do wartości 0,35. Przedstawiona w rozporządzeniu formuła obliczania współczynnika g latem wymusza na projektantach stosowanie przesłon na oknach, bez czego nie da się pogodzić wymagań w kontekście bilansu energetycznego.
Jak rozpoznać energooszczędne okna?
- Przy wyborze stolarki należy kierować się danymi technicznymi, które można sprawdzić w katalogach i ofertach handlowych. Każdy producent okien jest zobowiązany do dostarczenia oficjalnego dokumentu potwierdzającego deklarowane parametry, tzn. deklaracji właściwości użytkowych. Poza tym w UE trwają prace nad propozycjami etykietowania energetycznego okien, podobnego do sposobu oznaczania znanego ze sprzętu AGD. To z pewnością ułatwi konsumentom wybór. Ponieważ okna kupujemy na długie lata, pamiętajmy o tym, że przepisy będą się zaostrzać, warto więc kupować wysokiej jakości okna o parametrach lepszych niż wymagane prawem minimum – mówi Sławomir Łyskawka.