Trwa ładowanie...
budowa domu
26-10-2015 13:11

Budowa domu a okres zimowy. Jak przygotować się do zimy?

Teoretycznie prace budowlane można wykonywać o każdej porze roku, jednak większość inwestorów w zimie robi przerwę. Ujemne temperatury i niesprzyjające warunki pogodowe znacznie utrudniają prace, a jednocześnie zmniejszają wytrzymałość zastosowanych materiałów. Jak przygotować budowę do zimy? Które prace należy odłożyć do wiosny, a które można z powodzeniem wykonać podczas niskich temperatur?

Budowa domu a okres zimowy. Jak przygotować się do zimy?Źródło: Shutterstock
d23imia
d23imia
Teoretycznie prace budowlane można wykonywać o każdej porze roku, jednak większość inwestorów w zimie robi przerwę. Ujemne temperatury i niesprzyjające warunki pogodowe znacznie utrudniają prace, a jednocześnie zmniejszają wytrzymałość zastosowanych materiałów. Jak przygotować budowę do zimy? Które prace należy odłożyć do wiosny, a które można z powodzeniem wykonać podczas niskich temperatur?

Bezpieczne przezimowanie

Budowa domu w większości przypadków trwa dłużej niż jeden sezon. Zwykle przygotowujemy się do niej w zimie: kupujemy działkę, zdobywamy projekt, wykonujemy kosztorys (sprawdź kalkulator kosztów budowy)
, załatwiamy formalności, a na wiosnę rozpoczynamy budowę. Większość inwestorów w trakcie jednego sezonu budowlanego stara się doprowadzić budowlę do stanu surowego zamkniętego, a w kolejnym wykończyć ją wewnątrz. Co jednak w sytuacji, w której nie wyrobisz się z pracami i budowa zostanie w stanie niezamkniętym na miesiące zimowe?

Zima w naszym klimacie nie jest zwykle bardzo ostra, jednak występuje przynajmniej kilka dni z bardzo niskimi temperaturami, dlatego budowa domu powinna być odpowiednio zabezpieczona. Przezimowanie budynku bez żadnych zabezpieczeń może się wiązać z licznymi uszkodzeniami, które trzeba będzie naprawić. To z kolei poniesie za sobą dodatkowe koszty. Najistotniejsze jest zabezpieczenie fundamentów, dachów, drzwi oraz okien.

d23imia

Fundamenty i prace ziemne – niekiedy zdarza się, że inwestor wykona wykopy, jednak nie wystarczy mu czasu na wylanie fundamentów. Niezabezpieczony wykop może ulec uszkodzeniu. Jego przygotowanie do zimy jest proste - wystarczy ułożyć na dnie cienką warstwę styropianu bądź słomianych mat. Na zabezpieczeniu układa się kilka kamieni bądź cegieł, które stworzą ochronę przed intensywnymi porywami wiatru. Jeśli zdążyłeś wykonać fundamenty, zabezpieczenie na okres zimowy będzie nieco bardziej skomplikowane. Fundament powinien być odpowiednio okryty styropianem (zarówno po bokach, jak i od góry). Bezpieczne przezimowanie zapewnisz wtedy, gdy fundament wraz zabezpieczeniem będzie dodatkowo obsypany ziemią. Całość możesz odkopać dopiero na wiosnę, gdy upewnisz się, że nie wystąpią ujemne temperatury.

Okna i drzwi– odpowiednie zabezpieczenie okien i drzwi na zimę stanowi ochronę przed włamaniem oraz działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Jeśli budynek znajduje się w stanie surowym otwartym, bardzo istotne jest zabezpieczenie zewnętrznych otworów okiennych i drzwiowych. Otwory znajdujące się na dolnej kondygnacji warto przykryć deskami lub cegłami (układanymi jedna na drugiej). Z kolei otwory na górnych kondygnacjach wystarczy zasłonić grubszą folią, która sprawi, że do budynku nie dostaną się opady atmosferyczne. Jeśli budowa domu jest już w stanie surowym zamkniętym, wystarczy pozostawić mikrowentylację okien. To dość ważne, żeby zapewnić odpowiednią wentylację budynku na okres zimowy.

Strop– zima potrafi przyjść niespodziewanie, zanim zdążysz wykonać kompletną więźbę oraz pokrycie dachowe. W tej sytuacji należy dokładnie zabezpiecz strop. Najlepiej sprawdzą się płyty wodoodporne przykryte papą. Nie zaleca się natomiast zabezpieczenia w postaci folii, która nie przepuszcza wilgoci. Pamiętaj, że każdy strop powinien mieć możliwość regulacji poziomu wilgoci.

Więźba – jeśli na dachu nie ma jeszcze pokrycia ani poszycia, konieczne jest osłonięcie więźby. Zabezpieczenie można wykonać z desek oraz papy, która stworzy szczelną barierę ochronną.

Zabezpieczenie placu budowy i materiałów budowlanych

Przed rozpoczęciem zimy należy zadbać o materiały pozostające na placu budowy. Zima niesie ze sobą ujemne temperatury i intensywne opady atmosferyczne, dlatego materiały powinny być w oryginalnych opakowaniach, a także zostać zabezpieczone dodatkową folią ochronną. Dobrym pomysłem będzie też umieszczenie ich pod dachem bądź w domu. Dzięki temu zyskasz pewność, że będą one chronione przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Warto również pomyśleć nad zabezpieczeniem całego placu budowy. Prawo budowlane narzuca na inwestora zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko pracownikom, ale również osobom postronnym.

d23imia

Czy możliwa jest budowa domu zimą?

Zimą można wykonywać wiele prac budowlanych. W budynku w stanie surowym zamkniętym można kłaść tynki, stawiać ścianki działowe, wykańczać instalacje czy układać płytki. W tym wypadku zaleca się jednak, by przez zimę ogrzewać pomieszczenia i stosować określone materiały budowlane (o niskiej chłonności wody). Do prac nie można wykorzystywać zapraw wapiennych, które zawierają dużo wody. Dopuszcza się natomiast stosowanie zapraw cementowo-wapiennych o znacznej zawartości cementu. Pamiętaj także, że temperatura w pomieszczeniu nie może spadać poniżej 10 stopni C, a ogrzewanie musi działać aż do momentu pełnego związania zaprawy. Producenci chemii budowlanej oferują specjalne domieszki, które przyspieszają wiązanie zapraw. Warto jednak zachować ostrożność i ogrzewać pomieszczenia przez dłuższy czas.

Prace budowlane zimą

Wszystko zależy od stanu budowy. Jeśli budynek znajduje się w stanie surowym zamkniętym, nie ma problemów z wykonaniem instalacji czy przeprowadzaniem niektórych prac wykończeniowych. Trzeba jedynie zadbać o zapewnienie odpowiedniej temperatury (przynajmniej 15 stopni C). Jest to ważne nie tylko ze względu na wysychanie zapraw, ale także na komfort pracy ekipy budowlanej. Jeśli zima jest dość łagodna, możesz nawet przeprowadzać murowanie na zewnątrz budynku, wymaga to jednak zastosowania nieco droższych materiałów.

Prace mokre powinny być wykonywane w temperaturze nie mniejszej niż +5 stopni C. Niektóre zimowe zaprawy murarskie mogą wytrzymać także spadki temperatury do -10 stopni C, ale są nieco droższe niż ich standardowe odpowiedniki. Wyższe koszty zapraw zimowych materiałów budowlanych mogą być w pewnym stopniu zrekompensowane poprzez niższe stawki robocizny - zimą wielu fachowców obniża swoje ceny. Poza szczytem sezonu budowlanego stawka za materiały budowlane również jest nieco niższa. Niemniej jednak zimowe wykonywanie prac na zewnątrz budynku lub w budynkach otwartych wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego warto ograniczyć je do minimum, a z pracami murarskimi poczekać do wiosny.

d23imia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23imia