Trwa ładowanie...
d3qcbza

Budowa dachu: dachówki ceramiczne kontra cementowe

Dachówka ceramiczna czy cementowa? To jedno z najczęstszych pytań zadawanych na etapie budowy dachu. Oba rodzaje pokrycia dachu mają swoje zalety jak i wady - każde jest silne w innej konkurencji. Poznaj różnice między dachówką ceramiczną i cementową, zdecyduj, która lepiej pasuje do twojego dachu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Budowa dachu: dachówki ceramiczne kontra cementowe
(Braas)
d3qcbza

Dachówka ceramiczna czy cementowa? To jedno z najczęstszych pytań zadawanych na etapie budowy dachu. Oba rodzaje pokrycia dachu mają swoje zalety jak i wady - każde jest silne w innej konkurencji. Poznaj różnice między dachówką ceramiczną i cementową, zdecyduj, która lepiej pasuje do twojego dachu.

Pokrycie dachu z dachówek ceramicznych - znane i cenione od wieków - to wyznacznik dobrego smaku, zamożności i trwałości. Tymczasem często musi się mierzyć z materiałem, który początkowo był tylko tańszą imitacją, ale teraz zaczyna być godnym uwagi przeciwnikiem - z dachówkami cementowymi. Czym się od siebie różnią?

Sposób produkcji dachówek

d3qcbza

Oba rodzaje dachówek różnią się diametralnie pod względem składu oraz procesu technologicznego. Dachówki ceramiczne formowane z gliny z dodatkiem piasku kwarcowego i mączki ceglanej wypalane są w specjalnych piecach w temperaturze powyżej 1000 stopni C. Natomiast dachówki cementowe powstają z cementu, piasku kwarcowego oraz pigmentu i wody. Uformowane dachówki są następnie malowane, a później suszone w specjalnych komorach.

Wybór wzorów i kolorów dachówek

Jeśli chodzi o wybór wzorów i kolorów, a także sposobów wykończenia powierzchni dachówek, bezkonkurencyjne są dachówki ceramiczne. Od starorzymskich mnichów mniszek, przez znane już w średniowieczu karpiówki, po zakorzenione od wieków marsylki czy holenderki.

Wśród dachówek cementowych można wybierać przede wszystkim wśród dachówek o profilu podwójnym i pojedynczym esowym oraz płaskich, na przykład prostokątnych. Kolorystyka obu rodzajów dachówek może być identyczna (jedne i drugie mogą być barwione w masie), dachówki cementowe są jeszcze oprócz tego malowane powierzchniowo. Jeśli chodzi o efekt połysku, dachówki ceramiczne mogą być dodatkowo glazurowane, czyli szkliwione, a dachówki cementowe pokryte powłoką z farby akrylowo-polimerowej, która zapewnia im większy połysk.

d3qcbza

Parametry dachówek ceramicznych i cementowych

Dachówki ceramiczne są cięższe od swych młodszych rywalek, a większa masa wpływa na lepszy komfort - zarówno termiczny, jak i akustyczny - w pomieszczeniach pod skosami. Latem lepiej chronią przed upałami, a zimą bardziej ograniczają straty ciepła. Skuteczniej również tłumią hałas padającego deszczu czy gradu. Jako produkt w 100% naturalny zapewniają również korzystniejszy mikroklimat we wnętrzach.

Dachówki ceramiczne charakteryzują się również wyższą nośnością. Glazurowane oraz wielokrotnie malowane mają bardzo niską nasiąkliwość - w granicach 2%. Tradycyjne ceramiczne pokrycie dachu ma dużo wyższą mrozoodporność, bo aż 150 cykli zamrażania i odmrażania. Trwałość dachówek ceramicznych ocenia się na około 100 lat, potrafią one jednak przeleżeć na dachu nawet kilkaset lat w nienaruszonym stanie, podczas gdy żywotność dachówek cementowych to przeważnie 50-70 lat.

Koszty pokrycia dachu dachówkami ceramicznymi i cementowymi

Dachówki cementowe w tej kategorii deklasują tradycyjne pokrycie dachu z wypalanej gliny. Metr kwadratowy wykonanego z nich pokrycia dachu może być nawet o połowę tańszy. Dachówki ceramiczne są o połowę cięższe od cementowych, więc oprócz wyższej ceny za metr kwadratowy pokrycia dachu dochodzą jeszcze wyższe koszty związane wykonaniem więźby dachowej o dużo większej wytrzymałości.

d3qcbza

Układanie dachówek cementowych i ceramicznych

Dachówki cementowe są znacznie lżejsze, więc dużo łatwiej się je układa niż nawet o połowę cięższe dachówki ceramiczne. Jeśli chodzi o elementy dodatkowe galanterii dachowej (dachówki początkowe, gąsiory czy dachówki wentylacyjne), w przypadku obu rodzajów dachówek do dyspozycji mamy równie bogaty asortyment.

d3qcbza

Podziel się opinią

Share

d3qcbza

d3qcbza