Budowa basenu ogrodowego: udane wakacje w domu

Jest najlepszy na upały, stanowi nie lada atrakcję nie tylko dla dzieci. O basenie w ogrodzie marzy każdy właściciel domu. Może warto zrealizować marzenia? Ceny basenów ogrodowych przekonują, że nie jest to dziś towar luksusowy...

Budowa basenu ogrodowego: udane wakacje w domu
Źródło zdjęć: © Shutterstock

12.06.2014 10:28

Jest najlepszy na upały, stanowi nie lada atrakcję nie tylko dla dzieci. O basenie w ogrodzie marzy każdy właściciel domu. Może warto zrealizować marzenia? Ceny basenów ogrodowych przekonują, że nie jest to dziś towar luksusowy...

Dom z basenem był zawsze synonimem zamożności. Nie bez przyczyny - zbudowanie takiego zbiornika w budynku oraz jego utrzymanie jest kosztowne. Jednak basen w ogrodzie to realny pomysł do zrealizowania dla każdego. Jego cena jest uzależniona od tego, jaką wybierzesz formę oraz wielkość.

Basen ogrodowy - od zaraz

Najtańszym rozwiązaniem, które gwarantuje najszybsze postawienie basenu w ogrodzie, jest kupno lekkiego modelu wolno stojącego. Baseny dmuchane, począwszy od małych form, które można kupić już za kilkadziesiąt złotych, ucieszą dzieci i nie zajmą dużo miejsca na posesji. W razie potrzeby łatwo będzie je przesunąć w cień czy schować na noc. Po sezonie bez trudu je przechowasz, składając do niewielkiej formy. Decydując się na takie rozwiązanie, warto wybrać produkt z gwarancją, wykonany z wytrzymałej gumy, która nie pęknie podczas dziecięcych zabaw. Trwałe będą baseny o trzech warstwach PVC, tak zwane rozporowe.

Mają one dmuchany kołnierz, a całość konstrukcji usztywnia napierająca na ścianki woda. Są to modele okrągłe, o przekątnej od ok. 180 do prawie 500 cm. Mogą mieć ponad metr wysokości i wówczas wyposaża się je w drabinki. Nie wymagają pozwolenia na budowę, a mogą osiągać dość dużą powierzchnię i pomieścić wiele litrów sześciennych wody.

Zwolennikom bardziej stabilnej konstrukcji poleca się baseny stelażowe, w których materiał jest usztywniony przez metalowe wzmocnienia. Ich średnica może wynosić od 260 do 730 cm. Wodę do basenów wolno stojących łatwo wpuścić za pomocą węża ogrodowego.

Budowa basenu naziemnego

Jeśli interesuje cię raczej basen całoroczny niż sezonowy, pozostaje wybudowanie trwałej konstrukcji. Nieduży basen możesz postawić, jedynie zgłaszając taki zamiar w wydziale architektury lub urbanistyki (urzędu gminy, powiatu lub dzielnicy), bez konieczności ubiegania się o pozwolenie. Jeśli nie otrzymasz odmowy w ciągu 30 dni od złożenia zgłoszenia, możesz przystąpić do prac. Wraz ze zgłoszeniem w urzędzie należy przedłożyć opis i ewentualnie szkic basenu oraz dokument potwierdzający prawo do nieruchomości. Jednak jeśli marzy ci się basen o powierzchni ponad 30 m2, potrzebne jest pozwolenie na budowę, a do tego niezbędny będzie profesjonalny projekt.

Basen w ogrodzie może być utworzony w wykopanym w gruncie zagłębieniu lub wyniesiony nad jego linię. Tu już nie wystarczy wąż ogrodowy - trzeba doprowadzić instalację wodną. Ściany basenu wykonuje się z betonu, żelbetu lub zbrojonych betonowych pustaków oraz okładziny z mrozoodpornych i antypoślizgowych płytek ceramicznych lub folii PVC. Wyniesiony basen może powstać z konstrukcji stalowej lub drewnianej, również wyłożonej zbrojoną tworzywem folią. Cena basenu zależy od jego wielkości i materiałów, a także kosztów wykonania. Może wynieść od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Basen ogrodowy: gotowe formy

Tańszym rozwiązaniem niż budowa basenu ogrodowego jest wkopanie w ziemię gotowej formy z żywic poliestrowych. Są one wzmocnione włóknem szklanym i przez to bardzo trwałe i odporne. Do wyboru są też baseny metalowe lub aluminiowe stworzone z arkuszy blachy łączonych śrubami. Między niecką a ściankami warto zastosować warstwę izolacyjną, np. ze styropianu. Najbardziej popularne są baseny o uniwersalnych wymiarach 3x5 m i 6x10 m oraz głębokości do 1,5 m. Koszt budowy takiego basenu to kilkanaście tysięcy złotych. Dodatkowo można zainstalować ogrzewacz wody (cena od 1 tys. zł) - wówczas nie będziemy zależni od warunków pogodowych. Przyda się również skimmer (od 150 zł) do filtrowania wody oraz odkurzacz basenowy (od 50 zł do kilku tysięcy złotych).

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)