Trwa ładowanie...

Brama wjazdowa do posesji. Jak wybrać i zamontować?

Ogrodzenie wraz z bramą wjazdową pełni nie tylko funkcję pozwalającą na zachowanie prywatności i wyznaczenie granic działki, ale także jest wizytówką każdego domu. Dlatego ważny jest zakup odpowiedniej bramy i jej właściwy montaż. Wszystko po to by dobrze wyglądała i służyła przez długie lata.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Brama wjazdowa zapewnia prywatność i jest wizytówką posesjiBrama wjazdowa zapewnia prywatność i jest wizytówką posesjiŹródło: Unsplash, fot: Nikolai Artamonov
d35m92g
d35m92g

Sztuka wyboru

Na rynku mamy dwa typy bram - dwuskrzydłowe i przesuwne. To pierwsze kryterium, które należy wziąć pod rozwagę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania. Skrzydła otwierają się do wewnątrz, więc przy mniejszej działce należy brać pod uwagę ich długość. Chodzi tu przede wszystkim o kwestię podjazdu. Jeżeli samochody będą parkować blisko bramy, to lepiej postawić na konstrukcję przesuwną. Jeśli jednak garaż jest schowany w głębi działki, to wtedy spokojnie można pokusić się o bramę dwuskrzydłową. Warto wiedzieć, że prawo określa minimalny rozmiar bramy, a ten powinien wynosić 2,4 m. Kolejna kwestia to rodzaj napędu w bramach przesuwnych i tu rozróżniamy szynowe oraz droższe, ale bardziej niezawodne samonośne. W pierwszym przypadku brama otwiera się wzdłuż szyny wpuszczonej w podłoże. W drugim stosuje się mechanizm rolkowy zamontowany na słupku prowadzącym.

Jeżeli rozwiążecie tę kwestię, to można przejść do wyboru materiału i tu macie do wyboru drewno lub metal. Oczywiście brama i ogrodzenie powinny tworzyć spójną całość, dlatego należy wybrać taki sam materiał, jaki zastosowaliście w przypadku płotu. Pierwszy materiał to drewno, które jest wymagające w kwestii konserwacji, ale odwdzięczy się eleganckim wyglądem. Dalej mamy metal, który wystarczy po prostu zabezpieczyć przed rdzą. Często można kupić gotowe ocynkowane bramy. Są też bramy ze stali nierdzewnej, które nie wymagają stosowania powłok ochronnych.

Sztuka montażu

Przy zakupie można zdecydować się na zlecenie montażu profesjonalnej firmie lub samemu podjąć rękawice. W tym drugim przypadku trzeba odłożyć na bok powiedzenie, że do instrukcji zagląda się w ostateczności. Producenci podają w nich przede wszystkim szerokość i rozstaw dołków pod fundamenty. Należy je przygotować używając betonu klasy B25, który powinien schnąć ok. 72 godz. Fundamenty muszą być odpowiednio wypoziomowane. Kiedy beton stężeje, możecie przejść do montażu kotw, do których następnie przymocujecie wózek. W ostatnim etapie montuje się skrzydło. Wózki muszą być w jednej linii, a słupy - na tym samym poziomie.

W przypadku bramy dwuskrzydłowej na początek należy przygotować dołki na słupy zawiasowe i zamkowe. Tu ponownie należy zastosować odległości przewidziane przez producenta. Słupy powinny być zabetonowane na głębokości ok. 10 cm poniżej granicy przemarzania gruntu. Ta zasada dotyczy też bram przesuwnych. Przed wstawieniem słupów należy zamontować zawiasy, a do słupa zamkowego - dołączony w komplecie zatrzask. Przy betonowaniu również należy korzystać z betonu B25. Skrzydła należy zamontować dopiero po około trzech dniach. Trzeba pamietać o odpowiednich odległościach - ta pomiędzy skrzydłami powinna wynosić ok. 1 cm, a pomiędzy skrzydłami a słupami - ok. 5 cm.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d35m92g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d35m92g