Trwa ładowanie...

Brama garażowa: idealny wybór na chłodne dni

Choć estetyka, trwałość i wygoda obsługi są bardzo ważne, w przypadku bramy garażowej dla wielu równie istotna jest izolacyjność termiczna. Kiedy warto wybrać bramę ocieploną, a kiedy wystarczy zwykła?

Brama garażowa: idealny wybór na chłodne dniŹródło: Shutterstock
d43eaq7
d43eaq7

Choć estetyka, trwałość i wygoda obsługi są bardzo ważne, w przypadku bramy garażowej dla wielu równie istotna jest izolacyjność termiczna. Kiedy warto wybrać bramę ocieploną, a kiedy wystarczy zwykła?

Skrzydła bramy garażowej mogą być rozwieralne (podwójne), uchylne (unoszone i chowane wewnątrz garażu), roletowe (zwijane w kasecie) oraz rolowane, inaczej segmentowe lub sekcyjne (odsuwane do góry lub na bok). Mogą być też ocieplane albo nie. Pierwsze, poza oczywistymi zaletami, mają na ogół lepsze parametry techniczne – są trwalsze i grubsze, a co za tym idzie: bardziej odporne na eksploatację, a niekiedy też sforsowanie.

W przypadku ogrzewanego garażu ocieplana brama garażowa jest w zasadzie jedynym słusznym wyborem. Podobnie jeśli garaż znajduje się w bryle domui łączy się z innymi pomieszczeniami. Nieocieplona brama garażowa to z kolei dobry wybór do garażu wolno stojącego. Jest ona na ogół lżejsza, a co za tym idzie: wymaga napędu o mniejszej mocy.

Coraz cieplej

Ocieplana brama garażowa w przypadku garażu usytuowanego w bryle budynku pozwala znacznie ograniczyć stratę energii, zwłaszcza przy ociepleniu jego ścian (i sufitu). Niestety jednak nie wyeliminuje jej całkowicie. Współczynnik przenikania ciepła dla takiej bramy powinien wynosić 1,3-1,5 W/(m2K). Obecnie wystarczy co prawda, aby było to do 1,7 W/(m2K), jednak już w przyszłym roku ta wartość zostanie obniżona do 1,5 W/(m2K), a w 2021 roku – do 1,3 W/(m2K). Chociaż straty ciepła dzięki odpowiedniej bramie garażowej są niwelowane do minimum, w bryłach domów pasywnych nie umieszcza się na ogół garażu, który zwykle powstaje jako osobny budynek.

Liczy się całość

Brama garażowa to jedno z najtrudniejszych do uszczelniania miejsc w domu. Do garażu ogrzewanego najlepiej wybierać bramy, które spełniają takie same wymagania jak drzwi zewnętrzne. Z założenia najlepszą izolacyjnością charakteryzuje się segmentowa brama garażowa, zbudowana ze stalowych paneli, wypełnionych izolatorem – na ogół pianką poliuretanową, przeważnie o grubości 40-42 mm. Dostępne bramy sekcyjne z izolatorem ok. 20 mm są zazwyczaj zbliżone parametrami do bram roletowych.

d43eaq7

Brama garażowa typu uchylnego czy rozwieralnego rzadko dorównuje najnowszym modelom rolowanym, metody uszczelnienia tych modeli nie są bowiem tak efektywne. Bramę garażową starszego typu można jednak uszczelnić samodzielnie, montując od wewnątrz garażu warstwę materiału termoizolacyjnego. W tej roli sprawdzi się styropian, a także specjalna, wypełniana folia z metalizowanego poliestru.

Zwracając uwagę na współczynnik przenikania ciepła (U), bierze się pod uwagę wartość dla całej bramy garażowej, a nie pojedynczego segmentu – dla panelu będzie on bowiem niższy, ponieważ nie uwzględnia liniowych mostków cieplnych. Należy też pamiętać, że wszelkie otwory wentylacyjne i przeszklenia znacznie pogarszają parametry cieplne bramy garażowej.

Wykończenie na plus

Standarem w dobrej jakości bramie garażowej są uszczelki obwodowe oraz montowane między panelami. Uszczelka znajduje się też na ogół w dolnej części bramy garażowej równolegle do progu. Niekiedy wzdłuż ościeżnicy montuje się dodatkowy profil uszczelniający.

Najcieplejsze segmentowe bramy garażowe wcale nie muszą być wykończone blachą. Producenci oferują obecnie ciekawe wzornictwo, np. wykończenie przypominające drewno. Panele mogą mieć żłobienia, jednak każda dekoracja wymagająca pocienienia warstwy izolacyjnej sprawia, że brama garażowa ma gorsze parametry cieplne. I chociaż płaska, minimalistyczna powierzchnia nie zawsze dobrze współgra ze stylem domu czy drzwi wejściowych,z pewnością zapewnia najmniejsze straty energetyczne. Liczy się też liczba sekcji – im więcej paneli, tym więcej mostków termicznych na ich łączeniach. Stąd też styk paneli jest najczęściej wykończony uszczelką lub fartuchem uszczelniającym.

d43eaq7

Lepsza, czyli droższa

Ocieplana brama garażowa jest średnio o 40 proc. droższa niż nieocieplona podobnego typu. Taki zakup zwraca się jednak w czasie wraz z rachunkami za prąd. Chociaż uszczelnienie bramy można wykonać samodzielnie albo je zlecić, co wyjdzie nieco drożej, nie zawsze warto zadawać sobie dodatkowy trud i tracić czas. Po przekalkulowaniu tych czynników nierzadko dochodzi się bowiem do wniosku, że lepiej kupić gotowy produkt do garażu, objęty ponadto pełnym pakietem gwarancyjnym, a nawet serwisowym.

d43eaq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43eaq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj