Trwa ładowanie...

Brama garażowa – automatyczna czy ręczna?

Brama garażowa sterowana automatycznie czy też manualna? Taki wybór nadal rozważa wielu inwestorów. Co przemawia za każdym z tych rozwiązań?

Brama garażowa – automatyczna czy ręczna?Źródło: Shutterstock
d3osbt9
d3osbt9

Brama garażowa sterowana automatycznie czy też manualna? Taki wybór nadal rozważa wielu inwestorów. Co przemawia za każdym z tych rozwiązań?

Automatyka wkracza coraz częściej do naszych domów. Dotyczy to również bram garażowych, które bardzo chętnie wybieramy z napędem elektrycznym. Ze względu na koszty nadal jednak chętnie sięgamy po bramy otwierane ręcznie. Często również decydujemy się na zakup bramy garażowej, którą będzie można wyposażyć w automatykę po jakimś czasie.

Brama garażowa ręczna

Wybór bramy uruchamianej manualnie warto rozważyć głównie ze względu na jej niższy koszt. Podejmując decyzję o jej montażu, nie trzeba doprowadzać niezbędnej do zasilania automatyki instalacji elektrycznej, a także kupować napędu, fotokomórek czy akumulatorów awaryjnych. Bramy otwierane ręcznie są przeważnie łatwiejsze do sforsowania dla włamywaczy niż modele z napędem automatycznym. Wpływa na to m.in. ich mniejszy ciężar, dlatego najlepiej wybrać taką, która będzie wyposażona w przeciwwłamaniowy system ryglowania zapadkowego.

Na bramę manualną warto zdecydować się wtedy, gdy z garażu korzystamy sporadycznie lub jest on usytuowany choćby w domu letnim. Pamiętaj jednak, że obsługa manualna skrzydła dużej bramy ocieplonej może sprawiać trudności, szczególnie osobom niemającym zbyt dużo siły. Jeśli wybierasz bramę segmentową, godne polecenia są modele z wygodnym uchwytem wykonanym np. ze stali nierdzewnej. Najlepiej jeśli uchwyt jest zintegrowany z zamkiem.

Jeśli chcesz kupić bramę otwieraną ręcznie, musisz się zdecydować na model segmentowy, uchylny lub rozwieralny – bramy rolowane, które należą do najdroższych (trzeba za nie zapłacić co najmniej ok. 4 tys. zł), są dostępne jedynie w opcji z automatyką. Najczęściej spotyka się otwierane ręcznie bramy rozwieralne, które można kupić za mniej niż 900 zł. Decydując się na bramę rozwieralną, pamiętaj jednak, że im jej skrzydła będą większe, tym trudniej będzie je otworzyć. Za optymalne uchodzą bramy segmentowe (koszt do ok. 2 tys. zł) oraz uchylne – do 1 tys. zł.

d3osbt9

Wpływ na koszt bramy ma nie tylko sposób jej otwierania, ważne jest także m.in. to, czy została ona ocieplona, a jeśli tak, to w jaki sposób. Istotny jest też materiał, z jakiego wykonano bramę,oraz sposób jej wykończenia. Znaczenie ma również to, czy brama jest standardowa, czy też została wykonana na zamówienie.

Brama garażowa otwierana automatycznie

Brama z napędem sprawdzi się w każdych okolicznościach, jednak niekiedy jest wręcz niezbędna. Na jej zakup trzeba się zdecydować, jeśli wyjeżdżasz z garażu wprost na ruchliwą ulicę, gdyż wówczas pozostawienie na niej samochodu może tworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Komfort korzystania z bramy wyposażonej w automatyczny napęd docenią także osoby jeżdżące samochodem na co dzień – zwłaszcza jesienią i zimą oraz w czasie deszczu. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z wyższym kosztem zakupu bramy.

Napęd elektryczny może być uruchamiany przyciskiem, kluczykiem, zamkiem kodowym lub pilotem, co jest rozwiązaniem najbardziej komfortowym. Pilot może mieć zamontowany fabrycznie kod, co jest rozwiązaniem tańszym, lub możliwość zmiany kodu (rozwiązanie droższe). Za pilota trzeba zapłacić ok. 55-200 zł. Najbardziej opłaca się kupić bramę garażową razem z napędem – za najtańsze modele segmentowe trzeba zapłacić powyżej 2 tys. zł, za uchylne - powyżej 1000 zł.

Można też nabyć napęd osobno – wówczas zapłacimy za niego od ok. 700 zł, cena zależy od ciężaru bramy, rozmiaru, częstotliwości i szybkości jej otwierania. Trzeba liczyć się z tym, że napęd nabyty oddzielnie będzie droższy od tego w komplecie z bramą o ok. 20-30 proc. Koszt montażu napędu wynosi ok. 20 proc. jego wartości.

d3osbt9

W napęd, a także dodatkowe specjalne ramiona do pchania i ciągnięcia skrzydeł, można wyposażyć także bramy rozwierane. Do bram automatycznie otwieranych warto też kupić fotokomórkę, która tworzy dodatkowe zabezpieczenie. Jej koszt wynosi ok. 160-300 zł. Zamiast kluczy czy pilota można do otwierania bramy zastosować czytnik linii papilarnych, zapamiętujący nawet 12 odcisków palców – jego koszt to ok. 700 zł.

d3osbt9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3osbt9