Trwa ładowanie...
d3qcbza

Błyskawicznie gotuje wodę. Czajnik, który nie zawiedzie

To podstawowe urządzenie kuchenne, z którego korzystamy zaraz po wstaniu z łóżka. Dlatego warto zadbać o to, by w kuchni znalazł się odpowiedni czajnik. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić czas, ale również wpłynie na twoje zdrowie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dobry czajnik zagotuje wodę błyskawicznie
Dobry czajnik zagotuje wodę błyskawicznie (Shutterstock.com)
d3qcbza

Tradycyjne czajniki gazowe powoli odchodzą do lamusa. Nic dziwnego, te elektryczne znacznie szybciej podgrzewają wodę, a dodatkowo nie zajmują palnika, co przydaje się szczególnie w porze obiadowej. W dodatku czajniki elektryczne mają wbudowane dodatkowe zabezpieczenia, na przykład najprostszą funkcję odcięcia zasilania, gdy woda już się zagotuje. Jeśli zdarzyło ci się kiedyś wstawić wodę na herbatę i przypomnieć sobie o tym pół godziny później, lepiej będzie zainwestować w czajnik elektryczny.

Przy wyborze czajnika elektrycznego warto wziąć pod uwagę najważniejsze parametry takie jak zastosowane tworzywo, jakość grzałki czy wbudowane filtry.

d3qcbza

Coś więcej niż plastik

W zależności od wykorzystywanego tworzywa, czajniki dzielimy na kilka grup. Najczęściej spotykane są te z tworzywa sztucznego, które nie nagrzewają się tak szybko jak metal i pozwalają na dopasowanie koloru czajnika do wystroju kuchni. Osoby, które wolą zdrowsze i łatwiejsze do utrzymania w czystości rozwiązanie, wybiorą szklany czajnik. Najlepszym i najzdrowszym materiałem do gotowania wody będzie natomiast tworzywo ceramiczne. Czajniki wykonane z tego surowca są jednak zdecydowanie droższe od pozostałych.

Shutterstock.com

Różne rodzaje grzałek

W przypadku czajnika podstawą jest grzałka. Jeśli będzie zbyt słaba, gotowanie wody na herbatę będzie trwało wieki. Tańszym i cichszym rozwiązaniem są grzałki spiralne. Niestety, wymagają o wiele częstszego odkamieniania, gdyż osadzające się drobinki wpływają na jej wydajność. Osoby, które chcą uniknąć problemów z kamieniem powinny zaopatrzyć się w czajnik z grzałką płytową.

Filtr do wody

Z kamieniem można radzić sobie na kilka sposobów. Najskuteczniejszym z nich będzie zakup czajnika z odpowiednim filtrem. Począwszy od najprostszej siatki wyłapującej większe zanieczyszczenia, aż po zaawansowane filtry węglowe połączone z czajnikiem, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Pamiętaj, że aby urządzenie działało tak, jak powinno, filtry należy regularnie wymieniać. Innym rozwiązaniem jest zakup dzbanka z filtrem, z którego będziemy wlewać wodę bezpośrednio do czajnika.

W zależności od tego jak duża jest twoja rodzina, musisz również zwrócić uwagę na pojemność czajnika. Dla czteroosobowej rodziny z powodzeniem wystarczy czajnik o pojemności 1,5-2 l. Pary lub osoby mieszkające samotnie z powodzeniem zadowolą się czajnikiem o pojemności 1 l.

d3qcbza

Podziel się opinią

Share

d3qcbza

d3qcbza