Błyskawicznie gotuje wodę. Czajnik, który nie zawiedzie
To podstawowe urządzenie kuchenne, z którego korzystamy zaraz po wstaniu z łóżka. Dlatego warto zadbać o to, by w kuchni znalazł się odpowiedni czajnik. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić czas, ale również wpłynie na twoje zdrowie.
16.01.2019 15:46
Tradycyjne czajniki gazowe powoli odchodzą do lamusa. Nic dziwnego, te elektryczne znacznie szybciej podgrzewają wodę, a dodatkowo nie zajmują palnika, co przydaje się szczególnie w porze obiadowej. W dodatku czajniki elektryczne mają wbudowane dodatkowe zabezpieczenia, na przykład najprostszą funkcję odcięcia zasilania, gdy woda już się zagotuje. Jeśli zdarzyło ci się kiedyś wstawić wodę na herbatę i przypomnieć sobie o tym pół godziny później, lepiej będzie zainwestować w czajnik elektryczny.
Przy wyborze czajnika elektrycznego warto wziąć pod uwagę najważniejsze parametry takie jak zastosowane tworzywo, jakość grzałki czy wbudowane filtry.
Zobacz także
Coś więcej niż plastik
W zależności od wykorzystywanego tworzywa, czajniki dzielimy na kilka grup. Najczęściej spotykane są te z tworzywa sztucznego, które nie nagrzewają się tak szybko jak metal i pozwalają na dopasowanie koloru czajnika do wystroju kuchni. Osoby, które wolą zdrowsze i łatwiejsze do utrzymania w czystości rozwiązanie, wybiorą szklany czajnik. Najlepszym i najzdrowszym materiałem do gotowania wody będzie natomiast tworzywo ceramiczne. Czajniki wykonane z tego surowca są jednak zdecydowanie droższe od pozostałych.
Różne rodzaje grzałek
W przypadku czajnika podstawą jest grzałka. Jeśli będzie zbyt słaba, gotowanie wody na herbatę będzie trwało wieki. Tańszym i cichszym rozwiązaniem są grzałki spiralne. Niestety, wymagają o wiele częstszego odkamieniania, gdyż osadzające się drobinki wpływają na jej wydajność. Osoby, które chcą uniknąć problemów z kamieniem powinny zaopatrzyć się w czajnik z grzałką płytową.
Filtr do wody
Z kamieniem można radzić sobie na kilka sposobów. Najskuteczniejszym z nich będzie zakup czajnika z odpowiednim filtrem. Począwszy od najprostszej siatki wyłapującej większe zanieczyszczenia, aż po zaawansowane filtry węglowe połączone z czajnikiem, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Pamiętaj, że aby urządzenie działało tak, jak powinno, filtry należy regularnie wymieniać. Innym rozwiązaniem jest zakup dzbanka z filtrem, z którego będziemy wlewać wodę bezpośrednio do czajnika.
W zależności od tego jak duża jest twoja rodzina, musisz również zwrócić uwagę na pojemność czajnika. Dla czteroosobowej rodziny z powodzeniem wystarczy czajnik o pojemności 1,5-2 l. Pary lub osoby mieszkające samotnie z powodzeniem zadowolą się czajnikiem o pojemności 1 l.