Biokominek: ogrzewanie i dekoracja w jednym

Wielu z nas marzy o tym, żeby mieć w domu kominek, ale w mieszkaniu na ogół nie można go zainstalować, poza tym jest on dość drogą inwestycją. Tańszą i mniej kłopotliwą alternatywą jest biokominek. Poznaj wszystkie za i przeciw.

Biokominek: ogrzewanie i dekoracja w jednym
Źródło zdjęć: © Rubyfires

28.07.2014 11:47

Wielu z nas marzy o tym, żeby mieć w domu kominek, ale w mieszkaniu na ogół nie można go zainstalować, poza tym jest on dość drogą inwestycją. Tańszą i mniej kłopotliwą alternatywą jest biokominek. Poznaj wszystkie za i przeciw.

Biokominek to palenisko przeznaczone do spalania paliwa płynnego produkowanego na bazie alkoholu etylowego nazywanego też bioetanolem. Jego spalaniu nie towarzyszy nieprzyjemny zapach, a spaliny składają się niemal wyłącznie z pary wodnej i dwutlenku węgla – gazu będącego też produktem oddychania. Nie ma potrzeby odprowadzania takich spalin z pomieszczenia przewodem kominowym, bo powstają w niewielkiej ilości i nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia tych, którzy je wdychają.

Biokominek: bez spalin i brudu

Do bezpiecznego funkcjonowania biokominka w pomieszczeniu wystarczy normalnie działająca wentylacja. Natomiast w efekcie spalania drewna w tradycyjnym kominku powstaje dym – mieszanina substancji gazowych, stałych, a czasem także ciekłych, których część jest szkodliwa dla zdrowia. Zdarza się, że pojawia się w wśród nich tlenek węgla, czyli czad. Nawet niewielka jego ilość wdychana przez człowieka stanowi dla niego ogromne niebezpieczeństwo – prowadzi do utraty nieprzytomności, a po kilkunastu minutach nawet do śmierci. Do tego zapach dymu jest nieprzyjemny, a unosząca się sadza i popiół powodują brudzenie wszystkiego wokół paleniska.

Nieodłącznym elementem kominka na drewno musi być przewód dymowy odprowadzający wszystkie produkty spalania poza budynek. Decyduje on o bezpieczeństwie mieszkańców, więc musi spełniać wiele wymagań określonych w przepisach, co bywa bardzo trudne albo nawet niemożliwe.

Biokominek: wygoda użytkowania

Brak problemów ze spalinami i ich odprowadzaniem to podstawowa zaleta biokominka, ale są również inne. Drewno to niezbyt wygodne paliwo – zajmuje dużo miejsca, jest ciężkie i szybko go ubywa. Natomiast litr bioetanolu wystarczy do tego, żeby cieszyć się płomieniem przez 6 godzin. Jeśli biokominek ma odpowiednio duży zbiornik, to nie trzeba go nawet w tym czasie uzupełniać.

Biokominek: nawet do małych wnętrz

Zainstalowanie kominka na drewno, a nawet pieca kominkowego – tak zwanej kozy – bywa kłopotliwe ze względu na gabaryty i masę tych urządzeń. Tymczasem biokominek może być niezbyt dużym naczyniem, które ustawia się w dowolnym miejscu, oczywiście takim, w którym nie stworzy ryzyka powstania pożaru.

Bokominek: czy na pewno bezpieczny?

Biokominek jest równie bezpieczny jak kominek czy piec na drewno, pod warunkiem że nie wyleje się z niego paliwo. Powinien więc być dobrej jakości – wysoka temperatura nie może spowodować jego uszkodzenia, dlatego też, materiały, z którego jest wykonany, muszą być odporne na ogień i dostatecznie grube.

Większe bezpieczeństwo zapewnia korzystanie z paliwa w postaci żelu, który nawet w przypadku rozlania nie rozprzestrzenia się tak szybko i na tak dużej powierzchni jak rzadka ciecz. Jest sprzedawany w pojemnikach wstawianych do biokominka. Po podpaleniu ogień może w nim płonąć przez blisko 3 godziny.

Biokominek: moc cieplna

Ogień płonący w biokominku ma służyć przede wszystkim do dekoracji i tworzenia miłej atmosfery, ale nie bez znaczenia jest także to, że grzeje. Przeciętny biokominek generuje moc cieplną rzędu 3 kW, czyli wystarczającą do ogrzewania średniej wielkości salonu w mroźny dzień.

Biokominek: imitacja natury

Jest też jednak druga strona medalu. Choć biokominek jest znacznie mniej kłopotliwy i wygodniejszy niż kominek czy piec na drewno, to jednak jest tylko jego namiastką. Ktoś mógłby powiedzieć, że płonący bioetanol robi wrażenie niewiele większe niż płomień palnika kuchenki gazowej. Jest bowiem tym, czym turystyczna kuchenka spirytusowa, tyle że w znacznie ładniejszej obudowie. Jeśli jednak ci to nie przeszkadza, na pewno będziesz zadowolony z biokominka, zwłaszcza jeżeli nie masz możliwości zainstalowania urządzenia na drewno.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)