Trwa ładowanie...

Biokominek na jesień. Przyjemna atmosfera gwarantowana

Gdy pogoda za oknem nie zachęca do wychodzenia z domu, dobrze jest rozgrzać się przed ciepłym kominkiem. Nie każdy może sobie pozwolić na klasyczny kominek, jednak w każdym pomieszczeniu sprawdzi się wersja bio. Może nie tylko być źródłem ciepła, ale też istotnym elementem wystroju.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Biokominek na jesień. Przyjemna atmosfera gwarantowana
Źródło: iStock.com
dlk7uit

Do zamontowania go nie potrzebujesz długotrwałych i kosztownych remontów. Paleniska ścienne i wolnostojące możesz kupić o wiele taniej niż klasyczny wkład kominkowy. W dodatku takie rozwiązanie jest również bezpieczne.

Czym jest biokominek?

To rodzaj kominka, który jako źródło opału wykorzystuje biopaliwo czyli etanol. Został on odpowiednio odwodniony, dzięki czemu spala się całkowicie, nie pozostawiając po sobie nawet śladu. Jego właściwości sprawiają, że płonie bezdymnie i bezwonnie, dzięki czemu bez problemu może być używany nawet w zamkniętych pomieszczeniach, a co ważniejsze nie musi być wyposażony w przewód odprowadzający dym. To oznacza, że bez problemu zamontujesz go wszędzie tam, gdzie chcesz. W zależności od rodzaju biokominka, jeden litr płynu może wystarczyć nawet na pięć godzin ciągłego ogrzewania.

Czy biokominek daje ciepło?

To jedno z najczęstszych pytań, które stawiają sobie osoby zainteresowane zakupem biokominka. W gruncie rzeczy każdy sprzęt ma określoną moc, a co za tym idzie pozwala na ogrzanie określonej przestrzeni. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na ciepło w domu wynosi od 60 do 200 W/mkw. Większość modeli biokominków o dość sporych rozmiarach ma szacunkową moc grzewczą oscylującą w granicach 1,5-2,5 kW, czyli tyle, ile wystarczy na ogrzanie pokoju o wielkości około 20-30 mkw.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Moc tradycyjnych kominków jest oczywiście o wiele większa i oscyluje na poziomie około 7-15 kW, jednak trzeba liczyć się z kwestią odpowiedniego ustawienia, stałego dostarczania paliwa i czyszczenia. W przypadku mniejszych salonów może się okazać, że po godzinie ogrzewania będzie po prostu za gorąco.

Jaki biokominek wybrać?

Wśród urządzeń tego typu wyróżniamy modele automatyczne i manualne oraz ścienne i wolnostojące. Jeśli kominek ma pełnić funkcję wyłącznie estetyczną, warto wybrać niewielki model wolnostojący, który postawisz na przykład na stoliku do kawy bądź szafce. Modele naścienne lepiej sprawdzą się jako zamiennik dla tradycyjnego kominka, możesz umieścić go tam, gdzie chcesz. Biokominki automatyczne wymagają minimalnej ingerencji użytkownika. Wystarczy jedynie pilnować tego, by zbiornik na paliwo był zapełniony, odpalisz go jednym przyciskiem. Wersje manualne wymagają natomiast użycia zapalniczki. Każde urządzenie pozwoli na ręczne ustawienie wysokości ognia, a w razie potrzeby automatyczne wygaszenie poprzez odcięcie dostępu powietrza.

Kwestie bezpieczeństwa

Choć biokominek jest urządzeniem całkowicie bezpiecznym, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim nie należy dolewać biopaliwa do zbiornika, jeśli kominek nie jest całkowicie wygaszony i ostudzony. W przeciwnym przypadku łatwo o poparzenia. Pamiętaj również, że kominki są przystosowane jedynie do pracy ze specjalnym rodzajem paliwa. Nie można stosować innych zamienników, takich jak chociażby płynna podpałka do grilla. Te podczas spalania wytwarzają szkodliwe substancje i dym. Warto również wspomnieć o tym, że ogień w każdej postaci pobiera z powietrza tlen, trzeba więc zadbać o to, by wentylacja pomieszczenia użytkowego była w pełni sprawna.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dlk7uit

Podziel się opinią

Share
dlk7uit
dlk7uit