Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
28-04-2016 13:44

Biokominek: co to jest i z czym to się (grze)je?

Trendy proekologiczne są widoczne we współczesnym świecie praktycznie na każdym kroku. Nie dziwi zatem fakt, że również branża grzewcza zaproponowała urządzenie, które doskonale wpisuje się w ten nurt. Biokominek, bo o nim mowa - to urządzenie zasilane wyłącznie ekologicznym biopaliwem.

Biokominek: co to jest i z czym to się (grze)je?Źródło: kratki.pl
dj1tu9w
dj1tu9w

Trendy proekologiczne są widoczne we współczesnym świecie praktycznie na każdym kroku. Nie dziwi zatem fakt, że również branża grzewcza zaproponowała urządzenie, które doskonale wpisuje się w ten nurt. Biokominek, bo o nim mowa - to urządzenie zasilane wyłącznie ekologicznym biopaliwem.

Biokominki pojawiły się na rynku jako unikalny element wystroju nowoczesnego wnętrza. Rosnąca popularność tych wyjątkowych urządzeń nie wynika jednak wyłącznie z bieżących trendów designerskich. Ich podstawową zaletą jest brak konieczności podłączenia do przewodu kominowego, dzięki czemu biokominki znajdą zastosowanie nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też w blokach mieszkalnych czy apartamentowcach.

Jak działa biokominek i czy jest bezpieczny?

Najprościej rzecz ujmując, biokominek działa na takiej samej zasadzie jak kominki tradycyjne (czyli generuje ciepło w wyniku spalania paliwa), jednak z jedną istotną różnicą: stosowane w biokominkach paliwo znacząco różni się od normalnych paliw kominkowych. Jest ono oparte na wysokiej jakości alkoholu etylowym, dzięki czemu spala się całkowicie, nie generując dymu, popiołu, pyłu ani sadzy. Jedynymi produktami spalania są para wodna oraz dwutlenek węgla, uwalniane w ilościach porównywalnych z objętością CO2 wydalanego przez człowieka podczas oddychania. W efekcie kominek tego typu nie zmniejsza wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje.

Biokominek to urządzenie w pełni bezpieczne dla zdrowia i łatwe w obsłudze. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem koniecznym do jego właściwej pracy jest stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, w którym biokominek się znajduje. Nie można zatem tego rodzaju urządzeń umieszczać tam, gdzie wentylacja jest niedostępna.

dj1tu9w

Znaczna większość biokominków została również przez producenta wyposażona w specjalne zasuwy do regulacji intensywności płomienia. Kolejnym zabezpieczeniem przed kontaktem z żywym ogniem jest także odpowiednio grube, hartowane szkło.

Biokominek to urządzenie wydajne - zarówno żel, jak i paliwo płynne spala się w 100 proc., a cała wygenerowana przy tym energia zostaje oddana do otoczenia. Nie istnieje zatem zjawisko straty ciepła, które obserwujemy w kominkach tradycyjnych.

Tylko dekoracja?

Żywy ogień to nie tylko miły klimat sprzyjający wypoczynkowi. Biokominki emitują realne ciepło. Średniej wielkości model jest w stanie podnieśc temperaturę w 25-30-metrowym ponieszczeniu o 2-3 stopnie C. Co ważne, powstałe ciepło nie „ucieka” w komin, lecz w całości oddawane jest do pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie.

dj1tu9w

Pomimo niewątpliwych zalet biokominek nie zastąpi tradycyjnego ogrzewania – nie jest urządzeniem przeznaczonym do pracy ciągłej. Po każdorazowym wypaleniu się zawartości trzeba poczekać z uzupełnieniem go do momentu, aż biowkładka całkowicie się wychłodzi.

Biokominek – czy to się opłaca?

Koszty eksploatacji biokominka są relatywnie niskie. Sam biokominek kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych, natomiast ceny bioetanolu certyfikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny (tylko paliwo z takim certyfikatem spala się bezwonnie i nie wytwarza szkodliwych substancji) zaczynają się od kilkunastu złotych za litr. Taka ilość paliwa z reguły wystarcza na 2-4 godziny nieprzerwanej pracy, podczas której biokominek błyskawicznie osiąga temperaturę około 120-150 stopni Celsjusza.

Warto również zauważyć, że ze względu na specyfiki specyfikę bioetanolu, biokominek nie wymaga codziennego czyszczenia – nie zalega w nim popiół, sadza ani niedopalone resztki drewna. Przekłada się to zarówno na komfort korzystania, jak i na realną oszczędność czasu.

dj1tu9w

Jak zatem widać, biokominki mogą pełnić w mieszkaniu funkcję nie tylko czysto dekoracyjną, choć oczywiście sprawdzają się doskonale jako element nowoczesnej aranżacji praktycznie każdego wnętrza. Stanowią również idealne uzupełnienie powszechnego w blokach ogrzewania centralnego, a dzięki temu, że skutecznie nawilżają powietrze, pozytywnie wpływają także na nasze zdrowie i samopoczucie.

Materiał powstał przy współpracy z serwisem kratki.com

dj1tu9w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj1tu9w