Bielenie mebli krok po kroku
Bielenie mebli nie jest sposobem na ich odświeżenie, raczej na postarzenie. Taka metamorfoza jest jednak na ogół bardzo korzystna. Meble zyskują dzięki temu nie tylko nowy wygląd, lecz także szlachetność. Bielenie ukrywa bowiem niedoskonałości drewna, a wzór usłojenia zapewnia dodatkowe efekty dekoracyjne, podkreślając zalety mglistej stylizacji.
12.02.2016 07:44
Bielenie mebli nie jest sposobem na ich odświeżenie, raczej na postarzenie. Taka metamorfoza jest jednak na ogół bardzo korzystna. Meble zyskują dzięki temu nie tylko nowy wygląd, lecz także szlachetność. Bielenie ukrywa bowiem niedoskonałości drewna, a wzór usłojenia zapewnia dodatkowe efekty dekoracyjne, podkreślając zalety mglistej stylizacji.
Wnętrza prowansalskie, rustykalne czy w stylu shabby chic uwielbiają bielone meble. Jeśli więc masz stary kredens albo stolik, który do niczego nie pasuje, albo chciałbyś po prostu trochę go odmienić, zastanów się nad bieleniem. Bielenie mebli to szybki sposób na przywrócenie do życia zniszczonych, uszkodzonych czy zaplamionych powierzchni. Meble wcale nie muszą być zresztą wiekowe, abyś mógł poddać je bieleniu. Bywa na przykład, że nowo kupiona szafka czy komoda nie współgra dobrze odcieniem z pozostałymi elementami wyposażenia. W tej sytuacji bielenie to sposób na lepsze wkomponowanie jej w aranżację.
Zanim jednak zastosujesz jedną z technik bielenia, upewnij się, czy drewno się do tego nadaje. Niektóre jego rodzaje są trudne do bielenia i nie zawsze przynoszą spodziewane efekty, np. kasztan, wiąz czy cedr. Inne, jak jesion, dąb czy buk, doskonale poddają się z kolei temu zabiegowi.
Prace przygotowawcze
Pierwszym etapem bielenia mebli jest ich dokładne oczyszczenie. Możesz przetrzeć je wilgotną szmatką zanurzoną w wodzie z płynem do mycia naczyń. Jeśli jednak meble są lakierowane, niestety czeka cię więcej pracy. Warstwy lakieru trzeba się bowiem pozbyć z użyciem papieru ściernego. Powierzchnia przygotowana do bielenia musi być dokładnie odkurzona i sucha.
Jeśli dodatkowo zdecydujesz się na przetarcie poszczególnych elementów mebli, np. dekoracyjnych listew czy krawędzi, możesz uprzednio pokryć je bejcą w wybranym kolorze. Wniknie ona w drewno i pozwoli uzyskać nową barwę w przecieranych miejscach. Te dodatkowo warto pokryć woskiem, zwłaszcza w przypadku tych gatunków drewna, które bardziej chłoną wilgoć. Dzięki temu szybciej uzyskasz efekt przetarcia. Będzie też ono płytsze, co sprawi, że ornamenty i inne dekoracyjne elementy zachowają większą wyrazistość żłobień.
Wybór metody
Pokrycie mebli preparatem do bielenia to zasadnicza część pracy. Możesz w tym celu zastosować białą farbę, najlepiej akrylową lub kredową. Pokryj nią meble kilkakrotnie, uważając by nie powstały zacieki. Między nakładaniem kolejnych warstw zrób przerwę na ich wyschnięcie. Jeśli zależy ci na subtelniejszym efekcie, dodaj do farby odrobinę wody albo przetrzyj powierzchnię po malowaniu wilgotną gąbką.
Bielenie mebli możesz też wykonać za pomocą specjalnej pasty wybielającej. Powstaje ona na bazie wosku i jest mocno napigmentowana, zapewnia również doskonałe efekty na porowatych strukturach. Dlatego niektórzy dodatkowo decydują się na szczotkowanie zbyt gładkich powierzchni twardym włosiem wzdłuż usłojenia przed bieleniem mebli pastą.
Najdelikatniejszą biel uzyskasz dzięki zastosowaniu białej bejcy. Pracę musisz jednak przeprowadzić sprawnie i zanim bejca wyschnie, zetrzeć jej nadmiar chłonną szmatką.
Ostatnie szlify
Jeśli na meble punktowo nałożyłeś wosk, np. poprzez pocieranie ich świecą, teraz musisz stosunkowo delikatnie wyskrobać te miejsca np. szpachelką ze sztucznego tworzywa. Da to dość naturalny efekt postarzenia, zwłaszcza w załamaniach. Aby pozbyć się nieregularności na powierzchni farby, przetrzyj ją delikatnie drobnym papierem ściernym. Taki zabieg nie musi być przeprowadzony bardzo starannie. Warto go jednak zastosować dla uzyskania bardziej naturalnego efektu. Bielenie mebli można zakończyć lakierowaniem. Jeśli się na to zdecydujesz, wybierz matowy preparat. Jego aplikacja nie jest jednak konieczna. Drewno poddane bieleniu doskonale prezentuje się w otoczeniu sreber i mosiądzu. Wykończenie mebli stylowymi okuciami może dodatkowo uatrakcyjnić efekt finalny.
Foto w tekście: projekt HolArt Studio, foto Aneta Tryczyńska