Biel znów modna

Dla jednych sterylne, uporządkowane i pełne równowagi. Dla innych zimne i mało przytulne. Wnętrza pełne białego koloru nie przestają być modne.

Przez lata kojarzone były ze szpitalną sterylnością i czystością. Choć w placówkach medycznych biel na ścianach zastępowana jest coraz częściej pełną paletą kolorów, to zwolenników stosowania białego w aranżacji mieszkań prywatnych nie brakuje. Żaden inny kolor nie daje bowiem takich możliwości. Świetnie kontrastuje z meblami i podłogą, wyostrza postrzeganie kształtów i całego wnętrza. Stanowi też doskonałe tło dla nowoczesnych mebli i wyposażenia w krzykliwych kolorach. Biały często stosowany jest do malowania sufitu. Dane wrażenie przestronności, podwyższa pomieszczenie. Stąd reprezentacyjne wnętrza mają wyłącznie białe sufity. Sufit nie powinien być śnieżnobiały. Lepsza będzie biel złamana. Wtedy barwa sufitu będzie bardziej kontrastować ze stonowanymi kolorami ścian.

Biel znów modna
Źródło zdjęć: © shutterstock

22.03.2013 14:13

Warto podkreślić, że u niektórych producentów podstawowa biel nie jest wcale śnieżnobiała.

Białe ściany mają to do siebie, że są neutralne, więc będą bezpiecznym wyjściem, dobrze łączącym się z innymi kolorami (mebli, podłogi, dekoracji, wszelkiego rodzaju sprzętów). Poza tym białe ściany sprawią, że pokoje będą wydawać się jaśniejsze (istotne, kiedy mamy małe okna, a więc niezbyt dużo naturalnego oświetlenia) i przestronniejsze. Co więcej, przy białych ścianach można zaszaleć z kolorami innych powierzchni we wnętrz

Warto również pamiętać o tym, jak biel oddziałuje na nas samych. Wycisza emocje, uspokaja myśli, ułatwia odpoczywanie. Ponadto pobudza wyobraźnię, szczególne wtedy, gdy chcemy przełamać ją innymi kolorami. Kolor biały symbolizuje świeżość, duchowość i prostotę. Takie powinny również być wnętrza, w którym biel stanowi dominantę kolorystyczną.

Białe wnętrza są ciągle na topie. Białe kolory ścian są nie tylko efektowne, ale i praktyczne. Żadnej zabrudzonej ściany nie da się tak łatwo podmalować jak białej.

W Polsce coraz więcej zwolenników zyskuje też architektoniczny styl skandynawski. I to nie tylko ze względu na cieszące się tu wielką popularnością stylizacje „ikeowskie” - ale przede wszystkim – na inne, świeże podejście do projektowania, nastawionego na funkcjonalność i promowanie ekologicznego stylu życia. W takiej architekturze przeważają jasne pokoje, bielone meble, drewniane podłogi, metalowe dodatki łączone z surowym drzewem.

Biel z dodatkami?

Biel jest też niezwykle elegancka w połączeniu z czernią i szarością. Stanowi doskonałe tło zwłaszcza dla soczystych kolorów. Bardzo dobrym partnerem dla bieli jest drewno. A w połączeniu z betonem oraz metalem nabiera industrialnego charakteru. Biel jest też niezwykle przytulna w połączeniu z ciepłym kolorem beżowym.

Kolor biały jest na tyle uniwersalny że stworzony jest wprost do pomieszczeń surowych i minimalistycznych, czyli nowoczesnych, a także takich stylizowanych na styl wiejski. W białej nowoczesnej kuchni, białe lakierowane fronty będą idealne. Wspaniale zaprezentują się w towarzystwie metalu, szkła, a także kamienia czy drewna, które nada surowemu wnętrzu odrobinę ciepła. Aranżację podkreślą nowoczesne, metaliczne sprzęty.

Kuchnia w wiejskim stylu jest surowa i nieco siermiężna. W takiej kuchni meble zwykle są z drewna, często malowanego lub bielonego. Meble są ciężkie, choć mogą mieć również przeszklenia i ażurowe plecione fronty.

Dobre wizualnie efekty dają białe pasy – pionowe i poziome – rozdzielające różne kolory lub zbyt zlewające się odcienie. Biały kolor sprawia wówczas, iż różne odcienie kolorów idealnie ze sobą współgrają. Ciekawą kompozycję i wrażenie spójności tworzy we wnętrzu powiązanie białych płaszczyzn z układem sufitów podwieszanych lub podłóg.

Źródło artykułu:WP Kobieta
ścianybiałe wnętrzabiałe ściany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)