Trwa ładowanie...

Białe talerze to nie wszystko! Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa

Szukasz pomysłów na ciekawą zastawę stołową? Zawsze dobrym wyborem jest uniwersalna biel – w wydaniu zarówno klasycznym, jak i nowoczesnym. Ale warto nieco wyjść poza schematy i odważyć się na inne kolory. Granat, złoto, srebro, a nawet czerń – możliwości jest mnóstwo!

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Białe talerze to nie wszystko! Pozwól sobie na odrobinę szaleństwaŹródło: Materiały prasowe Home&You
d3wmc0c
d3wmc0c

Białe talerze klasyczne i nowoczesne

Biel niezmiennie kojarzy się z porcelaną i ceramiką stołową. W wydaniu klasycznym talerze, ale też miski, filiżanki i inne naczynia urzekają regularnymi formami, a także subtelnymi zdobieniami. Chodzi zarówno o kolorystyczne akcenty w postaci motywów dekoracyjnych (np. kwiatów), jak i subtelne żłobienia oraz reliefy.

Styl nowoczesny idzie zaś w stronę intrygującego designu z fantazją, inspirowanego zarówno formami organicznymi, jak i przemysłowymi. Stąd opływowe kształty i asymetria przeplatają się z silną geometryzacją. Do tego dochodzą nowoczesne materiały. Na przykład talerze z tworzywa sztucznego zyskują na tyle eleganckie formy, że przestały kojarzyć się z czymś mało estetycznym i niskiej jakości. Z kolei miłośnicy designu industrialnego znajdą pomysłowe naczynia metalowe z typografiami – często białe, ale też z akcentami szarości, czerwieni, brązu czy czerni.

Zobacz koniecznie: Genialny sposób na niższe rachunki za ogrzewanie. Zaoszczędzisz krocie!

Biel z eleganckim twistem – srebro i złoto

Zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje świetnie sprawdzą się talerze i inne naczynia w kolorze białym, ale z subtelnymi zdobieniami. Są to złociste bądź srebrzyste lamówki, ornamenty roślinne lub abstrakcyjne albo dekor inspirowany wzornictwem orientalnym. Srebrne detale pasują do eleganckich wnętrz klasycznych, ale też tych spod znaku glamouru, stylu nowojorskiego czy coraz popularniejszego modern classic.

A złoto? W tym roku ten kolor cieszy się ogromną popularnością właściwie we wszystkich stylach wnętrzarskich. Naczynia ze złotym dekorem coraz śmielej wkraczają do nieco minimalistycznych wnętrz skandynawskich. Dobrze odnajdą się też w aranżacji, gdzie dominują ciemne kolory, zwłaszcza zieleń, granat, bordo. Wspaniale komponują się także z naturalnymi odcieniami drewna. Dlatego takie naczynia nie potrzebują dodatkowej oprawy w postaci wymyślnych obrusów czy innych tekstyliów stołowych.

Od błękitu do granatu

Rzadko wybieramy niebieskie naczynia do domu, dlatego warto to zmienić. Chodzi nie tylko o trendy, w których królują turkus, błękit nieba, granat czy kobalt. Niebieskie talerze oddziałują na psychikę i sprawiają, że... zjemy mniej! To dobra wiadomość dla osób dbających o linię.

W lekkiej aranżacji inspirowanej latem oraz stylem marynistycznym różne odcienie koloru niebieskiego warto zestawiać przede wszystkim z bielą. Na talerzach i misach niech zagoszczą dekoracje z rybkami, koralowcami i rozgwiazdami. A granat bądź kobalt? Polecamy takie barwy zwłaszcza na specjalną okazję (np. święta), ponieważ na efektownie przystrojonym stole prezentują się wyjątkowo elegancko. Ponadto wspaniale komponują się zarówno ze złotem, jak i srebrem. Dlatego do granatowych talerzy warto dodać modne w tym roku złote oraz perłowe sztućce, za które zresztą nie zapłacimy fortuny (coraz częściej pojawiają się w ofercie tańszych marek dla domu).

Czerń plus złoto – hit sezonu!

Do koloru czarnego trzeba się przekonać, ponieważ jest mocny i wyrazisty. Na dużych powierzchniach, np. ścianach, potrafi zmniejszyć optycznie wnętrze. Ale w dodatkach traci te ryzykowne właściwości. Czarne naczynia, a także różne akcesoria dla domu pojawiły się w ofertach wielu marek w tym sezonie. Dlaczego by więc nie skorzystać z tego na święta? Czarne talerze znakomicie prezentują się w duecie ze złotem, a także bielą (elegancki kontrast).

Szmaragdowa zieleń na co dzień i od święta

Rok zaczął się od rześkiej zieleni Greenery, ale trendy poszły w nieco inną stronę – ciemniejszą. Do łask powróciły takie odcienie, jak szmaragd, butelkowa zieleń czy petrol green. Co więcej, projektanci wnętrz polecają, by – na zasadzie kontrastu – wprowadzać je do jasnych wnętrz nowoczesnych i skandynawskich. Ponieważ zieleń i czerwień to barwy kojarzące się ze świętami, warto postawić na szmaragdowe czy ciemnozielone talerze, które pięknie będą się prezentowały w towarzystwie czerwonych dekoracji stołowych.

Modne motywy dekoracyjne – przegląd trendów

Kamionka: dosłownie i w przenośni, czyli w wykończeniu ceramiki imitującym ten materiał. Takie talerze i inne naczynia dodadzą wnętrzu sielskiego, rustykalnego charakteru. To również dobry wybór na święta Bożego Narodzenia.

Geometryczne rozety: płaskie lub 3D. Nietypowe wykończenie naczyń domowych, które spodoba się miłośnikom nowoczesnego wzornictwa.

d3wmc0c

Motywy egzotyczne: ananasy, banany, liście palmowe, bananowce i monstery królowały w letnich trendach dekoracyjnych. Ale znajdziemy je również teraz, i to znacznie przyjaźniejsze dla budżetu. Talerze z egzotycznym dekorem przydadzą się podczas luźniejszych, mniej formalnych spotkań w domu. Polecamy je również dla niejadków!

Motyle: romantyczny dekor na talerzach, ale w nieco odświeżonej formie. Świetny sposób na dodanie aranżacji rumieńców.

Miedź i mosiądz: podobnie jak złoto takie odcienie coraz częściej pojawiają się na talerzach i innych naczyniach dla domu. Co więcej, nie chodzi wyłącznie o ozdobne patery czy półmiski, lecz zestawy naczyń użytkowane na co dzień. Warto w ten sposób dodać blasku aranżacji jadalni – zwłaszcza na święta!

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3wmc0c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wmc0c

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj