Trwa ładowanie...
djma3yp

Białe meble to idealna opcja. Dlaczego i do którego wnętrza warto je wybrać?

Prostota, harmonia, minimalizm – to właśnie cechuje wnętrza, które umeblowano jasnymi meblami. Salony, pokoje i przedpokoje, w których umieszczono białe, beżowe lub jasnoszare meble nastrajają nas pozytywnie, bo przyjmują więcej światła, wydają się czyste, uporządkowane i większe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Białe, pojemne meble do przechowywania na tle jasnych ścian są niemal "niewidzialne"
Białe, pojemne meble do przechowywania na tle jasnych ścian są niemal "niewidzialne" (Materiały prasowe)
djma3yp

Postaw na biel – uniwersalne i ponadczasowe meble

Białe meble to jeden z najczęściej podawanych przykładów mebli, które określa się jako ponadczasowe. Niektórzy, w obawie przed mało przytulnym wystrojem niewielkiego salonu lub pokoju np. w bloku, często unikali jasnych kolorów jak ognia. Działo się tak do czasu, kiedy większą popularność zyskał swobodny, ale niepozbawiony elegancji styl skandynawski i nowoczesny minimalizm z dużą ilością bieli. Wielofunkcyjne białe meble z czasem skradły nam serca. Już nie ograniczamy się do wykorzystywania ich tylko w kuchniach, łazienkach i typowo kobiecych sypialniach – białe, nowoczesne, piękne meble w salonie to powód do dumy.

Materiały prasowe
Podziel się

Nowoczesne, lekkie, neutralne – białe meble

Kolor mebli rzuca się w oczy zaraz po wejściu do pomieszczenia – nie tylko wtedy, kiedy to pomarańczowy, jaskrawo-żółty czy różowy. Ciemne meble wizualnie są większe, masywne i "ciężkie". Te o matowej powierzchni dodatkowo nie odbijają światła, przez co są jak ciemne plamy. Jasne meble są ponadczasowe, wizualnie zwiększają przestrzeń nawet bardzo małego pomieszczenia, w połączeniu z jasną ścianą są neutralne i mało widoczne — jak pod peleryną niewidką — i dają dodatkowo… poczucie porządku i czystości.

Meble do przechowywania, czyli komody, szafy, witryny bez większych przeszkleń czy szafki są w domu niezbędne. Nie każdy dysponuje garderobą, pojemną szafą w przedpokoju i wystarczającą ilością zakamarków, w których pochowa wszystkie rzeczy. Jeśli w niewielkim mieszkaniu musimy pomieścić ubrania i rzeczy całej, kilkuosobowej rodziny, schowków powinno być odpowiednio dużo. Jeśli będą ciemne – mocno przytłoczą i wizualnie zmniejszą nawet spory pokój, a dodatkowo trudniej w ich wnętrzu znaleźć poszukiwaną rzecz bez dodatkowego źródła światła. Jeśli postawimy na jasne meble i dobrze doświetlimy pomieszczenie – efekt będzie zupełnie inny.

Materiały prasowe
Podziel się

Zero banału – białe meble do modnego salonu

Będzie "mdło"? Niekoniecznie, o ile bardzo jasne lub białe meble nie staną na równie jasnym tle. Skuteczny zabieg stylistyczny w niewielkich wnętrzach to np. ciemniejsza ściana, na tle której jasne meble efektowne kontrastują. Tłem dla mebli może być kolorowa ściana w modnym kolorze lub pokryta efektowną tapetą. Nie każdy wie, ale kontrast pomiędzy jasną ścianą i sufitem a np. bardzo ciemną podłogą wizualnie daje wrażenie niższego wnętrza. Jeśli więc zdecydujemy się na jaśniejszą podłogę, sufit i większość ścian, a akcent ciemniejszego koloru położymy na jedną ze ścian – wnętrze optycznie będzie wydawać się nieco wyższe. Ten trik wzmocnią np. zasłony w pionowe pasy lub wertykalny wzór na meblach bądź dekoracji ściennej.

iStock.com
Podziel się

Czy białe meble są niepraktyczne?

Do pewnego momentu uważano białe meble za niepraktyczne i nietrwałe. Przypisywano to tendencjom materiałów wykorzystywanych do ich tworzenia do żółknięcia. Uważano, że rysa np. na białym blacie białego mebla jest bardziej widoczna niż na tle ciemnego. I jedno, i drugie stwierdzenie nie jest prawdą z wyjątkiem mebli niskiej jakości, które zostały umieszczone np. blisko kuchenki, kominka lub zbyt mocno grzejącego kaloryfera. Współczesne materiały są dużo trwalsze, a poza tym meble wymienia się teraz nieco częściej niż 20 czy 30 lat temu.

djma3yp

Podziel się opinią

Share

djma3yp

djma3yp