Trwa ładowanie...

Białe meble to idealna opcja. Dlaczego i do którego wnętrza warto je wybrać?

Prostota, harmonia, minimalizm – to właśnie cechuje wnętrza, które umeblowano jasnymi meblami. Salony, pokoje i przedpokoje, w których umieszczono białe, beżowe lub jasnoszare meble nastrajają nas pozytywnie, bo przyjmują więcej światła, wydają się czyste, uporządkowane i większe.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Białe meble to idealna opcja. Dlaczego i do którego wnętrza warto je wybrać?Źródło: Materiały prasowe
d4hiw1y

Postaw na biel – uniwersalne i ponadczasowe meble

Białe meble to jeden z najczęściej podawanych przykładów mebli, które określa się jako ponadczasowe. Niektórzy, w obawie przed mało przytulnym wystrojem niewielkiego salonu lub pokoju np. w bloku, często unikali jasnych kolorów jak ognia. Działo się tak do czasu, kiedy większą popularność zyskał swobodny, ale niepozbawiony elegancji styl skandynawski i nowoczesny minimalizm z dużą ilością bieli. Wielofunkcyjne białe meble z czasem skradły nam serca. Już nie ograniczamy się do wykorzystywania ich tylko w kuchniach, łazienkach i typowo kobiecych sypialniach – białe, nowoczesne, piękne meble w salonie to powód do dumy.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: BRW

Nowoczesne, lekkie, neutralne – białe meble

Kolor mebli rzuca się w oczy zaraz po wejściu do pomieszczenia – nie tylko wtedy, kiedy to pomarańczowy, jaskrawo-żółty czy różowy. Ciemne meble wizualnie są większe, masywne i "ciężkie". Te o matowej powierzchni dodatkowo nie odbijają światła, przez co są jak ciemne plamy. Jasne meble są ponadczasowe, wizualnie zwiększają przestrzeń nawet bardzo małego pomieszczenia, w połączeniu z jasną ścianą są neutralne i mało widoczne — jak pod peleryną niewidką — i dają dodatkowo… poczucie porządku i czystości.

Meble do przechowywania, czyli komody, szafy, witryny bez większych przeszkleń czy szafki są w domu niezbędne. Nie każdy dysponuje garderobą, pojemną szafą w przedpokoju i wystarczającą ilością zakamarków, w których pochowa wszystkie rzeczy. Jeśli w niewielkim mieszkaniu musimy pomieścić ubrania i rzeczy całej, kilkuosobowej rodziny, schowków powinno być odpowiednio dużo. Jeśli będą ciemne – mocno przytłoczą i wizualnie zmniejszą nawet spory pokój, a dodatkowo trudniej w ich wnętrzu znaleźć poszukiwaną rzecz bez dodatkowego źródła światła. Jeśli postawimy na jasne meble i dobrze doświetlimy pomieszczenie – efekt będzie zupełnie inny.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Zero banału – białe meble do modnego salonu

Będzie "mdło"? Niekoniecznie, o ile bardzo jasne lub białe meble nie staną na równie jasnym tle. Skuteczny zabieg stylistyczny w niewielkich wnętrzach to np. ciemniejsza ściana, na tle której jasne meble efektowne kontrastują. Tłem dla mebli może być kolorowa ściana w modnym kolorze lub pokryta efektowną tapetą. Nie każdy wie, ale kontrast pomiędzy jasną ścianą i sufitem a np. bardzo ciemną podłogą wizualnie daje wrażenie niższego wnętrza. Jeśli więc zdecydujemy się na jaśniejszą podłogę, sufit i większość ścian, a akcent ciemniejszego koloru położymy na jedną ze ścian – wnętrze optycznie będzie wydawać się nieco wyższe. Ten trik wzmocnią np. zasłony w pionowe pasy lub wertykalny wzór na meblach bądź dekoracji ściennej.

iStock.com
Źródło: iStock.com, fot: in4mal

Czy białe meble są niepraktyczne?

Do pewnego momentu uważano białe meble za niepraktyczne i nietrwałe. Przypisywano to tendencjom materiałów wykorzystywanych do ich tworzenia do żółknięcia. Uważano, że rysa np. na białym blacie białego mebla jest bardziej widoczna niż na tle ciemnego. I jedno, i drugie stwierdzenie nie jest prawdą z wyjątkiem mebli niskiej jakości, które zostały umieszczone np. blisko kuchenki, kominka lub zbyt mocno grzejącego kaloryfera. Współczesne materiały są dużo trwalsze, a poza tym meble wymienia się teraz nieco częściej niż 20 czy 30 lat temu.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4hiw1y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hiw1y