Surowa ściana wzniesiona z cegieł nie świadczy obecnie o braku wykończenia, lecz jest zamierzonym zabiegiem aranżacyjnym. Według najnowszych trendów taki mur warto pomalować na biało. Zyskuje wówczas lekkość, a zarazem widoczną fakturę.
Surowa ściana wzniesiona z cegieł nie świadczy obecnie o braku wykończenia, lecz jest zamierzonym zabiegiem aranżacyjnym. Według najnowszych trendów taki mur warto pomalować na biało.
Ściany ceglane, o obnażonej strukturze i wyeksponowanych spoinach, są wyjątkowo atrakcyjnym, choć wymagającym elementem wnętrza. Dobrze prezentują się jedynie w przestronnych pokojach. W mniejszych poleca się pozostawienie surowego muru tylko na jednej ze ścian lub wręcz na jej fragmencie, gdyż sprawia on wrażenie ciężkiego, masywnego i dominującego. Zgodnie z najnowszymi trendami murowanej ścianie warto dodać lekkości - będzie się prezentowała okazale i efektownie również w niedużych przestrzeniach. W tym celu należy ją pobielić.
Biała cegła dekoracyjna
Stara ściana, nawet z wyszczerbionymi cegłówkami i lekko kruszącym się spoiwem, zyska nowy blask, gdy pomalujesz ją białą farbą. Odmłodnieje, a we wnętrzu odczuje się sterylną czystość. Tak odświeżony mur może być atrakcyjnym dodatkiem estetycznym nawet w niewielkim pokoju. Dodatkowo warstwa farby poprawi jakość ściany: ustabilizuje spoiwo oraz wygładzi nadgryzioną zębem czasu powierzchnię cegieł.
Biała cegła dekoracyjna
Farba do wykończenia muru może być matowa - częściej polecana przez projektantów wnętrz - lub z połyskiem. Lśniąca powłoka wydobędzie ze ściany wszystkie nierówności, a załamujące się światło obnaży uszczerbki powierzchni. Jeśli zależy ci na spektakularnym efekcie nierównej, postarzanej ściany, wybierz białą farbę z połyskiem. Jej zaletą będzie też łatwe utrzymanie w czystości.
Biała cegła dekoracyjna
Z kolei biała farba o wykończeniu matowym znacznie bardziej chłonie światło, czyli dużo mniej go odbija. We wnętrzu wygląda na bardziej stonowaną, wygaszoną, dzięki czemu lepiej komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami.
Biała cegła dekoracyjna
Zarówno ceglana ściana utrzymana w macie, jak i odważniejsza wykończona w połysku, znacznie rozjaśniają wnętrze. Wprowadzają efekt świeżości, przestronności i czystości. Biała ściana, choć kolorystycznie jednolita, nadal prezentuje oryginalny rysunek cegłówek. Jest doskonałym tłem dla obrazów, bibelotów i mebli. Z tego względu warto zastosować dodatki w mocno skontrastowanym kolorze. Barwy ciemne, odcinając się na białej ścianie, wzmacniają efekt i stają się bardziej wyraziste. Na jej tle dobrze prezentuje się drewno, w tym egzotyczne.
Biała cegła dekoracyjna
Bielony mur z powodzeniem sprawdzi się we wnętrzu nowoczesnym, utrzymanym w stylu minimalistycznym, gdzie zastosowano takie materiały wykończeniowe jak beton, szkło i metal. To doskonałe dopełnienie współczesnego mieszkania w stylu loft. Ale równocześnie rozjaśniony mur sprawdzi się w aranżacjach skomponowanych w duchu skandynawskim, prowansalskim i tradycyjnym.
Biała cegła dekoracyjna
Surowa cegła kojarzy się z mieszkaniami utworzonymi w przestrzeniach pofabrycznych, przemysłowych. Moda na lofty dała nieotynkowanym ścianom drugie życie. Jednak wszystkim tym, którym styl industrialny kojarzy się z mrocznym klimatem, poleca się mur malowany na biało. Nowoczesne wnętrze zyska dzięki temu bardziej radosny klimat, choć zachowa chłód barwy, tak preferowanej we współczesnych aranżacjach.
Biała cegła dekoracyjna
Biała cegła to również ukłon w stronę tradycji i wnętrz rustykalnych, sielskich. Tu mur może być ożywiony przez ciepłe barwy pozostałych elementów wystroju. Pięknie będzie wyglądał w otoczeniu pasteli i wzorzystych tkanin. Stanie się wspaniałym tłem dla wysmakowanych mebli i zdobnej ceramiki.