Bezpieczny dom. Jak zadbać o bezpieczeństwo w mieszkaniu?

Bezpieczny dom. Jak zadbać o bezpieczeństwo w mieszkaniu?

Według statystyk niemal co piąty wypadek ma miejsce w domu, a najczęściej dochodzi do nich w kuchni i salonie. Najczęściej zdarzają się upadki, zatrucia i oparzenia. Źródłami zagrożeń są niezabezpieczone gniazdka elektryczne, ostre kanty mebli, detergenty, ale też np. trujące rośliny doniczkowe. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w kamienicy, czy na nowoczesnym osiedlu, warto przyjrzeć się swojemu mieszkaniu i wprowadzić własne standardy BHP, które sprawią, że dom będzie po prostu bezpieczniejszy.

Według statystyk niemal co piąty wypadek ma miejsce w domu, a najczęściej dochodzi do nich w kuchni i salonie. W grupie najwyższego ryzyka są dzieci do 5. roku życia, częściej chłopcy i osoby starsze - powyżej 65 lat. Najczęściej ulegają one upadkom, zatruciom i oparzeniom. Możliwymi źródłami zagrożeń są niezabezpieczone gniazdka elektryczne, ostre kanty mebli, detergenty, ale też trujące rośliny doniczkowe czy... farby, lakiery i kleje używane do wykończenia mieszkania. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w kamienicy, czy na nowoczesnym osiedlu, warto przyjrzeć się swojemu mieszkaniu i wprowadzić własne standardy BHP, które sprawią, że dom będzie po prostu bezpieczniejszy.

1 / 7

Domowe BHP

Obraz
© Shutterstock

- Statystyki pokazują, że źródłem wypadków w czterech ścianach jest zwykle nieuwaga. Czasami drobne elementy takie jak niezabezpieczone odpowiednio gniazdka, przewody elektryczne, niewłaściwie dobrana (zbyt śliska) posadzka czy chociażby kanty mebli mogą wpływać na bezpieczeństwo domowników - wyjaśnia Edward Więcek, dyrektor ds. rozwoju projektów Skanska Residential Development Poland.

2 / 7

Domowe BHP

Obraz
© Shutterstock

Przede wszystkim warto zainwestować w instalację czujników tlenku węgla, gazu i dymu. To wydatek rzędu kilkuset złotych, który może uratować życie nam i bliskim. Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem. Montowanie detektorów jest już obowiązkowe m.in. we Francji, Austrii czy Belgii. W Norwegii już 98 proc., a w Wielkiej Brytanii 89 proc. domów jest wyposażonych w tego typu urządzenia. Z tego powodu istotny jest również nawyk wietrzenia pomieszczeń (zwłaszcza tam, gdzie są wspólne piony wentylacyjne). Mieszkanie warto przewietrzyć przynajmniej raz dziennie. Ważne jest także wykorzystywanie odpowiednich materiałów wykończeniowych przy remoncie, które nie wydzielają toksycznych substancji i mieszczą się w limitach dotyczących Lotnych Związków Organicznych (LZO), a w przypadku zakupu nowego mieszkania - zwracanie uwagi na to, jakich materiałów używał deweloper. Warto pytać wprost o rodzaj klejów, farb czy lakierów, czy są antyalergiczne i czy mają certyfikaty
jakości.

3 / 7

Domowe BHP

Obraz
© Shutterstock

Co czwarty pożar w domu wywołany jest przez nieodpowiedzialne zachowanie dorosłych. Znacznie dalej w statystykach znajdują się wady urządzeń czy ich nieprawidłowa eksploatacja (np. pozostawienie włączonego żelazka lub garnka na gazie). Niezależnie od tego, czy mieszkasz w starym budownictwie, czy na nowoczesnym osiedlu, warto wyposażyć mieszkanie w gaśnicę, np. mgłową, która gasi wszystkie materiały i właściwie nie zostawia śladów użycia. Materiały łatwopalne powinny być w najwyższym stopniu zabezpieczone, począwszy od łatwopalnych substancji, takich jak benzyna czy rozpuszczalnik (które powinny być trzymane w specjalnych, zabezpieczonych pojemnikach, z dala od dzieci), skończywszy na zapałkach (które najlepiej jest trzymać w metalowych pudełkach).

4 / 7

Domowe BHP

Obraz
© Shutterstock

Najczęściej urazom z powodu upadków ulegają osoby starsze i małe dzieci. Upadki, które towarzyszą nauce chodzenia i skutkują drobnymi siniakami i otarciami, są niegroźne, a wręcz nieuniknione w opanowywaniu techniki odpowiedniego balansowania ciałem. Poważniejszych upadków z większych wysokości można starać się uniknąć poprzez zmianę nawyków, np. niezostawianie krzeseł w pobliżu parapetów czy blatów kuchennych, na które dziecko mogłoby samodzielnie wejść. Należy pilnować tego, by nie zostawiać małych dzieci samych na przewijaku, tapczanie, blacie - upadek już z wysokości ok. 70 cm może być niebezpieczny. Wannę najlepiej wyposażyć w matę antypoślizgową. Wytarcie podłogi po kąpieli czy podklejenie rogów dywanów - to drobne zabiegi, które mogą uchronić nas przed bolesnym upadkiem.

5 / 7

Domowe BHP

Obraz
© Shutterstock

Ważną rolę w dbaniu o bezpieczeństwo domowników odgrywa odpowiednie wyposażenie mieszkania, m.in. w apteczkę i gaśnicę, ale też należyty dobór sprzętu AGD. Lepiej wybrać kuchenkę gazową wyposażoną w tzw. zawory bezpieczeństwa, które zatrzymają dopływ gazu w przypadku, gdy ogień zostanie zgaszony, a my tego nie zauważymy. Warto zrezygnować z wewnętrznego zamka w drzwiach łazienkowych, zwłaszcza kiedy w domu mieszkają dzieci lub osoby niesamodzielne. Ułatwi to dotarcie do nich, np. w przypadku zasłabnięcia. O odpowiednim urządzeniu mieszkania warto pomyśleć już na etapie projektu, mając na uwadze choćby montaż gniazdek elektrycznych z dala od zlewów, umywalek i wanny czy odpowiednie izolacje. W kwestii bezpieczeństwa domowego istotny jest nawet dobór elementów dekoracyjnych. Warto sprawdzić, czy kwiaty doniczkowe, które masz w domu, są bezpieczne dla domowników (nie są ostre, trujące lub alergogenne), zabezpieczyć przed dziećmi kanty mebli i klamki okien, zadbać o to, by łóżko malucha miało barierkę, a dywany
były zabezpieczone antypoślizgowymi podkładkami.

6 / 7

Podstawowe zasady bezpiecznego domu

Obraz
© Shutterstock

Warto przygotować zestaw podstawowych zasad dotyczących bezpieczeństwa w mieszkaniu dla wszystkich domowników, także tych najmłodszych i powiesić je w widocznym miejscu.
1. Zasada 5 testów. Przed wyjściem z domu zawsze sprawdź, czy wyłączyłeś: kuchenkę, piekarnik, żelazko, krany, piecyk elektryczny lub gazowy.
2. Ostrożnie z wodą.Nie używaj nigdy urządzeń elektrycznych w łazience w czasie, kiedy ktoś korzysta z wanny. Nigdy nie dotykaj wtyczek i gniazdek elektrycznych mokrymi rękoma. Rzadko używane gniazdka elektryczne najlepiej od razu zaślepić.
3. Wszystko, co ostre - schowaj.Ostre narzędzia, sprzęty kuchenne, a także urządzenia elektryczne przechowuj z dala od dzieci, a na szuflady z nożami i sztućcami stosuj dodatkowe zabezpieczenia.
4. Środki chemiczne i łatwopalne trzymaj w zamkniętych opakowaniach jak najdalej od dzieci. Nie przelewaj ich do innych opakowań (np. słoików), nie trzymaj ich w dolnych szafkach.
5. Z dala od wrzątku. Czajniki czy garnki z wrzącymi płynami stawiaj zawsze na dalszych palnikach i w głębi blatu, tak aby ich przez przypadek nie strącić. Nie trzymaj kubka z gorącym płynem, mając dzieci na kolanach.

7 / 7

Podstawowe zasady bezpiecznego domu

Obraz
© Shutterstock

6. Nigdy nie zostawiaj dzieci samych w wannie z wodą i zawsze stosuj maty antypoślizgowe. Małe dziecko może utonąć nawet w wodzie o głębokości 10 cm.
7. Udrożnij przejścia. Nie zostawiaj otwartych szafek, rozrzuconych zabawek, mokrej podłogi, zwłaszcza na noc, kiedy masz ograniczone pole widzenia.
8. Naucz się udzielania pierwszej pomocy.Niezwłocznie udzielona pomoc może zwiększyć szansę na przeżycie nawet 2-3-krotnie.
9. Zadzwoń po pomoc.W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia życia, zdrowia lub mienia dzwoń na telefon alarmowy 112, podając swoje imię, nazwisko, rodzaj zdarzenia i miejsce. Karteczkę z numerem telefonu warto umieścić np. w lodówce. W stresie możesz mieć kłopot z przypomnieniem sobie nawet oczywistych numerów.

Wybrane dla Ciebie