Trwa ładowanie...

Bezpieczna łazienka dla seniora. Uchwyty, siedziska pod prysznic, akcesoria

Akcesoria ułatwiające czynności higieniczne osobom po urazach, niepełnosprawnym lub seniorom to proste, acz niezwykle przydatne drobiazgi. Zwykłe umycie się i potrzeby fizjologiczne bywają w niektórych sytuacjach prawdziwym wyzwaniem, dlatego warto znać usprawnienia, które przyniosą im ulgę i samodzielność.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Bezpieczna łazienka dla seniora. Uchwyty, siedziska pod prysznic, akcesoriaŹródło: iStock.com
d9vp8x6
d9vp8x6

Proste czynności bez ograniczeń

Akcesoria do kąpieli dla osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku to duży wybór uchwytów, siedzisk i różnego rodzaju gadżetów, które umożliwiają zachowanie samodzielności w codziennej pielęgnacji. Wiele z nich to niedrogie produkty, które mogą znacząco podnieść komfort życia osób niecieszących się pełną sprawnością i zdrowiem. Usprawnienia są lekkie – większość z nich waży poniżej 2 kilogramów, a w miejscach uchwytów mają chropowatą lub rowkowaną powierzchnię, dzięki której chwyta się je pewniej, nawet kiedy są wilgotne.

Wygodna kąpiel w wannie i pod prysznicem

Ograniczona sprawność przy wstawaniu i siadaniu czy brak możliwości sprawnego wejścia np. do wanny bądź wyższego brodzika to jedna z przeszkód na drodze do zachowania samodzielności osób niepełnosprawnych (trwale bądź czasowo) oraz starszych. Czasem problematyczne bywa dla nich schylenie się w celu dokładnego umycia np. stóp. Coraz więcej mówi się o tym, jak w takich sytuacjach powinny być przystosowane łazienki, a na rynku pojawia się wiele gadżetów ułatwiających im utrzymanie higieny. Nadal niektórym osobom niesamodzielnym trudno jest poprosić o pomoc w dobraniu lub zamówieniu odpowiedniego dla ich potrzeb produktu. Do takich praktycznych, drobnych zmian warto się przekonać, bo ceny wygodnych, pomocnych gadżetów zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

Bezpieczna i wygodna kąpiel – praktyczne uchwyty

Zdecydowanie prościej osobie starszej lub nie w pełni sprawnej skorzystać z prysznica bez brodzika lub z niskim progiem, ale w wielu domach nie ma takiej możliwości. Wejście do wanny z wysoko usytuowaną krawędzią wydaje się banalne osobie sprawnej, ale dla własnej babci lub dziadka może być niemal niemożliwe. W takiej sytuacji senior może wymagać pomocy innej osoby: opiekuna lub kogoś z rodziny. Ułatwieniem mogą okazać się mocowane do ściany uchwyty i drążki. Tego rodzaju dodatki są przydatne także dla kobiet, które niedawno urodziły dziecko oraz osób, którym zależy na tym, aby zniwelować ewentualność upadku na mokrej podłodze.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Można usiąść i wygodnie się umyć

Zdarza się, że stan zdrowia i sprawności utrudnia także dłuższe stanie pod prysznicem. Umycie włosów i całego ciała zajmuje niektórym więcej czasu, co dodatkowo wydłuża czas mycia się. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będą specjalistyczne siedziska do wanien i do kabin prysznicowych. Mogą to być mocowane na stałe do ściany siedziska, które można złożyć, kiedy z kabiny będzie chciał skorzystać inny domownik, bądź taborety, które łatwo przestawimy lub usuniemy, kiedy np. uraz uniemożliwiający stanie pod prysznicem zostanie wyleczony.

Siedziska i uchwyty do kąpieli powinny być solidnie i trwale przymocowane do ściany, a miejsca, gdzie przewiercono glazurę właściwie zabezpieczone przed wilgocią. Istotna jest też wysokość, którą należy dostosować dokładnie do potrzeb osoby, która będzie korzystać z usprawnień. Nakładki i taborety ruchome z kolei muszą mieć odpowiednie zabezpieczenia w postaci nakładek antypoślizgowych, a w miejscach, w których stykają się np. z wanną czy brodzikiem, mieć zakończenia, które nie powodują zarysowań.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d9vp8x6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9vp8x6