Bezpieczna brama garażowa
24.02.2017 13:21
Inne, ale ustandaryzowane
Sposób otwierania, jakość materiałów oraz rodzaj zastosowanej automatyki decydują o codziennym bezpieczeństwie obsługi bramy. Do wyboru jest kilka rodzajów bram garażowych: rozwieralne, uchylne, segmentowe czy rolowane. Mimo wielu różnic każda z nich musi jednak spełniać podstawowe, obowiązujące w Unii Europejskiej wymogi, dotyczące stosowania materiałów i środków bezpiecznych dla zdrowia, odporności na napór fizyczni (np. silny wiatr), zabezpieczeń przed blokowaniem czy przypadkowym zatrzaśnięciem, a także przed porażeniem prądem. Zgodność z normami potwierdzają powszechnie znany znak CE, otrzymane przez dany produkt certyfikaty i atesty. Bramy garażowe można wyposażyć w napęd elektryczny lub otwierać je ręcznie. Najlepiej zastosować oba rozwiązania równolegle – manualne otwieranie przydaje się w razie awarii czy braku prądu. Warto mieć tę możliwość od wewnątrz i z zewnątrz. Rolowane bramy garażowe są dostępne wyłącznie z napędem elektrycznym. Do innych można dokupić go osobno.
Ważny montaż
Dla bezpieczeństwa i bezawaryjnego działania bramy ogromne znaczenie ma prawidłowa instalacja. Istotne jest np. zastosowanie wymaganej liczby punktów, w których prowadnice mają być montowane do ścian. Użycie nieodpowiednich mocowań może skutkować przemieszczaniem się ościeżnic, a co za tym idzie - złym działaniem czy zacinaniem się bramy. Liczy się także odpowiednie wyregulowanie sprężyn, które muszą być naciągnięte tak, aby obsługa bramy nie wymagała dużej siły, a lekko pchnięte skrzydło nie uderzało o odbojniki. Odpowiedni naciąg sprężyn sprawi, że nawet otwarte do połowy skrzydło samoczynnie nie opadnie.
Dla własnego dobra
Bezpieczeństwu użytkowników w bramach garażowych służą fotokomórki oraz czujniki przeciążeniowe, dzięki którym brama nie przytnie przebiegającego pod nią dziecka, domowego ulubieńca czy nawet sprzętu, np. pozostawionej na podjeździe kosiarki. Natrafiające na przeszkodę skrzydło automatycznie zatrzyma się nad obiektem. Wszystkie modele bram poruszające się na linii góra – dół powinny mieć mechanizm chroniący przed niekontrolowanym opadnięciem skrzydła. W tej opcji specjalna blokada włącza się w momencie pęknięcia sprężyny lub zerwania linki mechanizmu otwierającego, sprawiając, że brama zatrzymuje się, a następnie podnosi. Istotnym elementem są także wyłączniki krańcowe. Za ich sprawą brama w ostatniej fazie domyku delikatnie wyhamowuje i dokładnie dociska do ościeżnicy, tworząc szczelną taflę.
Akcja – reakcja
Wielu rodziców decyduje się na instalację specjalnej lampki sygnalizującej, że za chwilę auto wyjedzie z garażu. Dzięki niej grające w piłkę na podjeździe czy biegające po nim w dzieci zostaną ostrzeżone. Światełko zapala się w momencie otwierania bramy. W przypadku najmłodszych praktycznym zabezpieczeniem jest odpowiednie wyprofilowanie krawędzi, chroniące przed przytrzaśnięciem palców w miejscach łączeń segmentów. Przed ściśnięciem dłoni chroni też konstrukcja bramy, zakrywająca prowadnice.
Piloty do bram garażowych wyposaża się w coraz nowocześniejsze funkcje. Już od dawna nie służą one wyłącznie do otwierania czy zamykania bramy. Oprócz dodatkowego bezpieczeństwa gwarantują one także najwygodniejszą obsługę, bo gdy jest zimno i pada deszcz, nie trzeba wysiadać z samochodu, aby otworzyć bramę. Można wybierać spośród tańszych pilotów z fabrycznie zaprogramowanym kodem oraz droższych – z kodem zmiennym. Pilot może na przykład poinformować o awarii mechanizmu urządzenia, a co więcej, wskazać dokładnie, co uległo uszkodzeniu. Można go też zaprogramować tak, by przypominał o konieczności zrobienia przeglądu technicznego w najbliższym czasie – regularna kontrola dokonywana przez wykwalifikowany serwis to najlepsza gwarancja bezpieczeństwa bramy.