Bezdotykowe sterowanie w domu
Trzeba iść z duchem czasu! Dziś nawet w niedużym mieszkaniu możesz poczuć się jak w futurystycznym, ekskluzywnym wnętrzu. Wystarczy zastosować mały panel sterowania, który wychwyci każdy twój ruch i wykorzysta do sterowania oświetleniem.
27.03.2017 | aktual.: 04.04.2017 12:05
Jak wyobrażasz sobie dom naszpikowany technologią? Z pewnością wszystko w jego wnętrzu jest zautomatyzowane. Funkcjonowaniem instalacji elektrycznej oraz licznymi domowymi urządzeniami steruje się w nim za pomocą ściennej centrali alarmowej, aplikacji w smartfonie lub poprzez wysyłanie SMS-ów. Na głośne klaśnięcie lub gwizd reaguje włącznik w odtwarzaczu muzyki, a na machnięcie dłonią zapalają się wszystkie światła. Cała instalacja jest naturalnie dyskretnie ukryta dzięki długotrwałym pracom remontowo-instalacyjnym i z pewnością dość kosztowna. Futurystyczna wizja jak z filmu science fiction? Wcale nie! Już dziś jeden mały panel, reagujący na nasz ruch, może zarządzać całym domem.
Estetyczny panel sterowania
Wygląda jak dekoracyjna ramka na fotografię, ale ma znacznie więcej funkcji niż tylko ekspozycja zdjęć. Panel kryje w sobie czułe sensory ruchu, dzięki którym przekłada gesty domowników na polecenia włączania i wyłączania urządzeń oraz sprzętów domowych. Można ustawić go na nóżkach na półce, blacie stołu czy komodzie. Dostosowany jest także do zawieszenia na ścianie, gdzie niczym się nie różni od innych ramek z obrazkami. Gdy znudzi ci się zdjęcie, łatwo wymienisz fotografię na inną, dzięki czemu panel sterowania zawsze będzie miał wygląd na czasie.
Ci, którzy cenią minimalizm we wnętrzu, mogą zamontować sensory panelu pod okładziną ścienną, blatem kuchennym lub stołem. Wtedy tylko ty będziesz wiedzieć, w którym miejscu można sterować ich pracą.
Co potrafi?
Praktycznie całe zarządzanie automatyką domową kryje się w niewielkim urządzeniu. Aby twoje polecenia zostały wykonane, nie musisz niczego przełączać i dotykać, wystarczy, że wykonasz nad sensorami określony ruch ręką. Wysoka czułość sprawia, że urządzenie rozpoznaje aż sześć różnych gestów: ruch w prawo, lewo, do góry, do dołu, okrężny w prawo i w lewo. Każdej sekwencji gestów przypisane jest sterowanie określonym urządzeniem. Dzięki przypisanym komendom można regulować pracą oświetlenia w domu, włączać odbiorniki telewizyjne i stereo, odsłaniać zasłony, otwierać okna, uruchamiać ekspres do kawy, napuszczać wodę do wanny, włączać alarm przed wyjściem z domu itp.
Oprócz komfortu na co dzień panel jest odpowiedzią na wiele problemów. To idealne rozwiązanie dla osób starszych lub chorych. Zagwarantuje im niezależność w domu. Jest też praktyczny dla matek – podczas opieki nad maluchami często przydałaby im się para dodatkowych rąk. Bezdotykowe sterowanie domem docenią także pasjonaci gotowania. Palce ubrudzone mąką lub sokiem z cytryny nie zabrudzą włączników. Tym samym sprzątanie mieszkania będzie łatwiejsze.
Jak działa?
Panel sterowania działa bezprzewodowo i jest zabezpieczony szyframi uniemożliwiającymi niepożądaną ingerencję. Łączy się zdalnie z domowymi odbiornikami. Zasilany jest na baterie, dzięki czemu może być mobilny. Ustawia się go w dowolnym miejscu i w wybranym pomieszczeniu. Można też do jego podłączenia użyć zasilającego przewodu USB. Dzięki temu nie trzeba się martwić, gdy baterie się zużyją, a nowych w domu brak. Takie urządzenie, na przykład system Fibaro SWIPE, KNX Smart Panel czy Vision BMS kosztuje od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.