Bez grilla nie ma majówki. Sprawdź, jaki grill wybrać
Wybór dobrej jakości grilla ma duże znaczenie nie tylko dla komfortu grillowania, ale także dla smaku, aromatu i jakości przygotowywanych potraw. Każde z dostępnych na rynku rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony. Na jakie kryteria warto zwrócić uwagę przy zakupie?
27.04.2018 | aktual.: 30.04.2018 14:02
Nie ma przesady w stwierdzeniu, że grillowanie to jedno z naszych narodowych hobby. Od lat Polacy chętnie spędzają czas na powietrzu, chociażby na własnej działce, przy okazji przygotowując różnorodne potrawy. Wiele osób wręcz nie wyobraża sobie bez tego majówki, nie wspominając już o sezonie letnim. Aby grillowanie sprawiało satysfakcję, a przyrządzane potrawy były rozkoszą dla podniebienia, potrzebny jest sprzęt dobrej jakości. Najlepiej szukać go w sprawdzonych punktach sprzedaży, np. w sklepach Leroy Merlin, gdzie oprócz wysokiej jakości i atrakcyjnej ceny możemy liczyć na fachową pomoc doradców handlowych. Jak zatem wybrać najlepszy model?
Grill węglowy, gazowy czy murowany?
Jeśli posiadasz własną działkę, wybór grillów jest bardzo szeroki. Możesz zdecydować się zarówno na prosty i łatwy w obsłudze grill węglowy, na bardziej zaawansowany technologicznie grill gazowy (który poniekąd może służyć jako kuchnia letnia) lub stabilny i wytrzymały grill murowany, będący jednocześnie elementem małej architektury ogrodowej.
Grill węglowy wciąż cieszy się w Polsce największą popularnością, dlatego wybór modeli na rynku jest ogromny – od prostych, lekkich i okrągłych konstrukcji po bardziej zaawansowane, zbliżone wyglądem do grilli gazowych. Zaletą grilla węglowego jest atrakcyjna cena zakupu, prostota budowy (a tym samym obsługi) oraz dobry smak i specyficzny aromat przyrządzanych potraw. Grill taki ma swoje ograniczenia: Długo się rozpala, jego eksploatacja jest droższa (trzeba tu wliczyć koszt brykietu, węgla drzewnego i rozpałki) i trzeba pilnować, aby temperatura utrzymywała się na stałym poziomie. Poza tym powierzchnia ogrzewania jest niejednolita. Aby przyrządzane potrawy były zdrowe, należy używać węgla drzewnego i brykietu dobrej jakości, które nie powodują powstawania sadzy i nie wydzielają toksyn. Tańsze odpowiedniki (zawierające nawet do 30% miału węglowego) powinno się z miejsca odrzucać jako nieprzydatne.
Grill gazowy jest popularny w wielu krajach zachodnich i w USA, u nas produkt ten dopiero zdobywa rynek. W porównaniu z grillem węglowym, ma znacznie lepsze parametry i cechuje go wyższa technologia produkcji. Grill gazowy nagrzewa się szybko (w kilka minut można uzyskać temperaturę oscylującą w granicach 200°C) i pracuje stabilnie (łatwo jest utrzymać temperaturę na stałym poziomie, a ciepło można regulować). W rezultacie potrawy są dobrze przypieczone, ale nie przypalone. Grill gazowy jest neutralny – nie wpływa bezpośrednio na smak i aromat przypraw. Powyższe parametry poprawiają wydzielane tłuszcze i soki, które spływają do aromatyzerów, a następnie parują, „wracając” do potraw. Z dedykowanych akcesoriów warto wymienić kamień solny stosowany m.in. do grillowania ryb, kamień do pizzy, deskę aromatyzującą z cedru i formy do pieczenia.
Grill murowany można kupić w postaci gotowych modułów lub zbudować samemu z materiałów rozbiórkowych (np. cegły, kamienia, kostki betonowej). Jest bardzo ciężki, dlatego powinien być stabilny i umieszczony na mocnym fundamencie. Z reguły nie ma szczególnych walorów estetycznych jako element małej architektury, warto jednak wybrać taki, który nie będzie „straszył” swoim wyglądem.
Na jakie elementy zwrócić uwagę?
Dobry grill powinien być zbudowany z porządnego metalu odpornego na korozję, a ruszt – z żeliwa lub stali szlachetnej. Ten ostatni element powinien być masywny i ciężki, wtedy dłużej utrzymuje ciepło. Wybierając materiały wysokiej klasy, mamy pewność, że sprzęt posłuży przez wiele lat. „Jednosezonówki” są skrajnie nieopłacalne, zaś rdzewiejące elementy nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też mogą być szkodliwe dla zdrowia. Jeśli potrzebujemy grilla na wypad za miasto, można zdecydować się po prostu na produkt jednorazowego użytku.
Jeśli szukasz modelu „na lata”, ważna jest także jego wielkość: Musisz zastanowić się, czy ma posłużyć do sporządzania posiłku dla 2–3 osób czy też do organizacji większej imprezy. W przypadku grilli węglowych warto wybierać te z pokrywą pozwalającą regulować dopływ powietrza (zmniejsza to ryzyko palenia potraw). Lepszej jakości grille mają wbudowany termometr (w grillach gazowych jest to standardem). Z grilli gazowych warto wybierać te, w których każdy palnik włącza się osobno, a ponadto posiadają duże aromatyzery, pojemny piekarnik i szeroką, np. 180-stopniową regulację temperatury.
Sprawny, łatwy w obsłudze grill to podstawa przy organizacji imprez na świeżym powietrzu. Dlatego nie warto na nim oszczędzać. Lepiej wydać jednorazowo trochę więcej pieniędzy, by potem przez wiele sezonów cieszyć się smacznymi, soczystymi grillowanymi potrawami.