Bauhaus. Niemiecka szkoła architektury i designu wnętrz

Bauhaus. Niemiecka szkoła architektury i designu wnętrz
Źródło zdjęć: © Unsplash
Michał Leszczyński

10.07.2018 14:52

Styl architektoniczny charakteryzujący się prostotą i funkcjonalnością ma już 100 lat. Przez ten czas filozofia Bauhaus zdążyła się przyjąć zwłaszcza w biurach i miejscach pracy. Jakie zastosowanie może ona znaleźć w twoim domu?

W 1919 roku architekt Walter Gropius doprowadził w Weimarze do założenia szkoły, która powstała z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Raczej nie spodziewał się, że położy podwaliny pod styl architektoniczny, który przetrwa stulecie pomimo wielkich przeciwności. Sam Gropius zresztą określenia "styl" nie lubił. Chciał, by artysta był zarazem rzemieślnikiem.

Potoczna nazwa nowej szkoły, Bauhaus, oznaczała "budowanie domu" lub "strzechę budowlaną" (niem. Bauhütte). Manifest szkoły brzmiał: "Chcemy stworzyć jasną, organiczną architekturę, której logika wewnętrzna będzie oczywista i promienna, nieobciążona kłamliwymi fasadami i sztuczkami; chcemy architektury przystosowanej do naszego świata maszyn, radia, szybkich aut".

1 / 5

Trudna historia

Obraz
© Unsplash

Funkcjonalność miała odgrywać pierwszoplanową rolę. Pomimo tej jakże prostej filozofii przez lata dopatrywano się w stylu Bauhaus programu politycznego. W 1934 roku szkoła, przeniesiona już wtedy do Berlina, została nawet zamknięta przez nazistów. A jednak ziarno zasiane przez Gropiusa i jego uczniów wydało owoce. Biura wielkich korporacji, przychodnie lekarskie czy budynki urzędów państwowych – funkcjonalność i prostota stały się dla powojennych projektantów priorytetami.

Niemałe znaczenie miała tu też rosnąca popularność industrialnego wystroju wnętrz, z którym Bauhaus ma wiele wspólnego. W obydwu szkołach designu ważne jest wrażenie przestrzeni podkreślone jasnymi barwami (biel, szarość) oraz światłem wpadającym do wnętrza przez obszerne okna. Meble i sprzęty cechuje tu minimalizm i praktyczność, w myśl zasad "mniej znaczy więcej" oraz "forma wynika z funkcji".

2 / 5

Światowe Dziedzictwo

Obraz
© Shutterstock.com

Najwięcej obiektów zaprojektowanych według wytycznych Bauhaus znajdziemy oczywiście w Niemczech. Miasta Weimar oraz Dessau-Roßlau wprost się od nich roją – ulokowane tam dawne siedziby szkoły są nawet wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przykłady tego designu znajdziemy na całym świecie. W izraelskim Tel Awiwie zobaczymy na przykład kompleks znany jako "Białe Miasto", w Hiszpanii – "Pawilon barceloński". Na naszym polskim podwórku wystarczy przyjrzeć się gdyńskiej siedzibie Polskich Linii Oceanicznych.

3 / 5

Bauhaus we wnętrzach

Obraz
© zdjęcia Gidon Levin // projekt Maayan Zusman i Amir Navon

Również podczas projektowania wnętrza naszego lokum możemy wykorzystać cechy niemieckiego stylu. Bauhaus to propozycja w sam raz dla osób ceniących minimalizm i funkcjonalność. Miłośnicy designu bogatego w ozdoby i akcesoria (np. w wersji rustykalnej albo śródziemnomorskiej) mogą uznać styl za chłodny, a nawet trochę bezduszny. Są to oczywiście pozory – przestrzenie Bauhaus zapraszają użytkowników do działania i wypełnienia ich aktywnością.

Zacznijmy od ścian. Jak już wspomnieliśmy, powinny mieć jasny kolor, choć design tej szkoły dopuszcza wykorzystanie również czerwieni oraz odcieni barw niebieskich i żółtych. Do tego dochodzą duże pomieszczenia oraz okna, nierzadko zajmujące większość powierzchni ściany. Światło dnia w połączeniu z jasnymi barwami wnętrza potęguje wrażenie przestrzenności, która jest w stylu Bauhaus niezwykle istotna.

4 / 5

Bauhausowskie wyposażenie

Obraz
© Chastity Cortijo on Unsplash

Meble oraz akcesoria powinny charakteryzować się maksymalną użytecznością przy minimalnym zdobnictwie. Szafki, półki, stoły i wyspy kuchenne powinny być proporcjonalne i geometrycznie wyważone. Wśród mebli służących do siedzenia fotel typu Barcelona bądź leżanki Le Corbusiera idealnie oddają filozofię Bauhaus – wygoda, użyteczność i design zostały tu splecione w nierozerwalną całość. Również akcesoria, takie jak lampy czy zegary, charakteryzują się prostotą geometrycznej formy (okrągłe, półokrągłe kształty). Ich barwa jest jednolita, spójna z otoczeniem, nierzadko towarzyszy jej metaliczny połysk.

5 / 5

Design na naszą kieszeń

Obraz
© Knoll

Jeśli zamierzasz urządzić mieszkanie przy pomocy oryginalnych mebli sygnowanych weimarską marką "Bauhaus", musisz przygotować się na wysokie koszty. Nawet za krzesło zawieszone typu Wassily zapłacisz kilka tysięcy złotych! Na szczęście inspirowane stylem Bauhaus meble znajdziemy również w sklepach o zdecydowanie tańszej ofercie. Popularne skandynawskie sklepy (IKEA, JYSK) nawiązują do niemieckiego designu bardzo często. Jeśli więc przejrzysz ich ofertę, z pewnością znajdziesz piękne i przy tym funkcjonalne meble, nie narażając się na niebotyczne koszty.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)