Baterie podtynkowe - piękne i stylowe. Lista plusów i minusów

Baterie podtynkowe cieszą się dużą popularnością. Wyglądają elegancko, ale czy są praktyczne i bezpieczne? Zebraliśmy argumenty za i przeciw takiego rozwiązania.

Baterie podtynkowe to coraz popularniejsze rozwiązanie.
Baterie podtynkowe to coraz popularniejsze rozwiązanie.
Źródło zdjęć: © Unsplash | Sanibell BV

10.06.2022 12:54

Każdą baterię łazienkową możesz zamontować podtynkowo: prysznicową, wannową, nawet umywalkową. Dzięki temu niezbędne techniczne elementy ukryte są w ścianie, a na zewnątrz pozostaje jedynie wylewka i pokrętła. To rozwiązanie jest obecnie bardzo popularne, ale jak wszystko ma swoje mocne i słabe strony.

Baterie podtynkowe - plusy

Estetyczny wygląd

Zestawy podtynkowe wyglądają po prostu ładnie. Elegancko. Minimalistycznie. Na zewnątrz widać wyłącznie to, co niezbędne do użytkowania - pokrętło służące do regulacji temperatury i strumienia wody, deszczownicę, oraz w zależności od wybranego zestawu słuchawkę prysznicową. Wszystkie techniczne elementy są ukryte. To daje bardzo nowoczesny wygląd. Szczególnie deszczownica wystająca ze ściany wygląda efektownie.

Oszczędność miejsca

Zestawy podtynkowe doskonale sprawdzają się w małych wnętrzach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.

Podtynkowy zestaw prysznicowy prezentuje się stylowo.
Podtynkowy zestaw prysznicowy prezentuje się stylowo.© Unsplash | Zac Gudakov

Łatwość utrzymania w czystości

Im mniej elementów widać, tym mniej jest do czyszczenia. Dlatego armatura podtynkowa jest o wiele łatwiejsza do utrzymania w czystości. Do mycia masz wyłącznie wylewkę, słuchawkę i pokrętła.

Baterie podtynkowe – minusy

Trudniejsze serwisowanie

Serwisowanie baterii, której techniczne elementy są ukryte, jest utrudnione, a każda poważniejsza awaria może wiązać się z koniecznością rozkuwania ścian. Dlatego najlepiej jest postawić na produkt od uznanego producenta oraz instalować elementy natynkowe i podtynkowe należące do tego samego zestawu. Lepiej zakupić armaturę, w której po zdjęciu ozdobnej osłony baterii (np. eleganckiej rozety), jest łatwy dostęp do jej podtynkowego korpusu.

Wyższa cena

Zestawy podtynkowe są nieco droższe od standardowych, mimo to decydując się na takie rozwiązanie, nie warto oszczędzać. Szczególnie na elementach, które znajdą się pod glazurą – muszą być maksymalnie solidne i trwałe, by zminimalizować ryzyko późniejszych usterek.

Więcej hałasu

Mechanizm ukryty w ścianie sprawia, że hałas powstający przy puszczaniu wody rozchodzi się na pomieszczenie, które graniczy z łazienką. Jeśli jest to sypialnia lub pokój dziecka, zastanów się, czy korzystając z prysznica w późnych godzinach, nie obudzisz domowników. Zdecydowanie, decydując się na armaturę podtynkową, zwróć uwagę, co kryje się za ścianą, na jakiej ją zamontujesz.

Jak dobrać armaturę podtynkową do swojej łazienki?

Na armaturę podtynkową możesz zdecydować się bez względu na to, czy masz w swojej łazience wannę, czy prysznic. Zestawy podtynkowe można zastosować w obu rozwiązaniach. Różnorodność wzorów i stylów jest nieograniczona niemal tak samo, jak w przypadku armatury tradycyjnej. Możesz wybierać spośród zestawów jednouchwytowych z mieszaczem oraz dwuuchwytowych z dwoma oddzielnymi pokrętłami. Dostępna jest również armatura z termostatem pozwalająca na precyzyjne ustawienie temperatury wody. Masz do dyspozycji natrysk boczny lub górny oraz szeroki wachlarz modeli deszczownic oraz dysz masujących.

Wybrane dla Ciebie