Balkon na szóstkę. Narzędzia, które pomogą ci zadbać o jego wygląd
Trudno wyobrazić sobie piękny balkon czy taras bez kwiatów i roślin. Zieleń na balkonie tworzy odpowiedni klimat do odpoczynku i miłego spędzenia czasu. Dlatego warto skompletować zestaw podstawowych narzędzi, które pomogą ci zadbać o ulubione rośliny przez cały sezon.
Najpopularniejszymi kwiatami na balkon są pelargonie – łatwe w uprawie, odporne na susze i podmuchy wiatru. Pięknie prezentują się również rośliny o zwisających pędach jak surfinie, lobelie, petunie czy fuksje. Wymagają one systematycznego podlewania. Warto dopasować kwiaty do warunków panujących na balkonie. Od południowej strony pięknie będą kwitły petunie, pelargonie, nagietki i lobelie. Północna strona balkonu to dobre miejsce na takie kwiaty, jak: bratki, werbeny i niecierpki.
Aby balkon wyglądał atrakcyjnie przez cały letni czas, kwiaty, które przekwitają, zastępuje się innymi lub od razu sadzi takie, którym pozostaną efektowne liście. Przy sadzeniu, pieleniu czy kultywacji gleby - czyli podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych - pomogą ci małe i ergonomiczne narzędzia. Optymalnie, gdyby miały one rączki z wytrzymałego tworzywa oraz głowice ze stali nierdzewnej. Zaokrąglone brzegi narzędzi minimalizują uszkodzenia korzeni podczas pracy. Łopatka jest niezastąpiona przy sadzeniu i przesadzaniu małych roślin. Idealnym uzupełnienienim będzie kultywator, który sprawdzi się podczas spulchniania gleby, oraz specjalne widełki, które pomogą w odchwaszczaniu ziemi.
Piękne i smaczne – jadalne kwiaty na balkonie i na talerzu
Kwiaty są niezastąpione nie tylko na balkonie - doskonale sprawdzą się także w kuchni. Zawierają mnóstwo witamin, przeciwutleniaczy oraz pożytecznych składników odżywczych. Tym samym nie tylko upiększają balkon czy taras, ale też wzmacniają zdrowie. Oczywiście pod warunkiem, że są jadalne. Kwiaty jadalne najczęściej uprawiamy z nasion w ogródku, ale można też je uprawiać w doniczkach na balkonie. Dobrą rośliną na początek będzie nagietek – pięknie kwitnie nie tylko na rabatach, lecz także w doniczkach. Natomiast pelargonia, fiołek i aksamitki tworzą ładną kompozycję, która zmieści się w jednym pojemniku. Rośliny należy podlewać regularnie i unikać stosowania pestycydów. Gdy pojawią się szkodniki, najlepiej usunąć je ręcznie, jeśli to możliwe.
Niektóre kwiaty, jak altówki czy nasturcja, mogą być spożywane w całości. Inne, jak nagietek, mają gorzką podstawę kwiatu i łodygi, ale smaczne płatki. Płatki nagietka doskonale sprawdzą się też w roli naturalnego złocistego barwnika do ryżu i innych potraw. Lawenda, nagietek i róże nadają aromat herbacie i miodowi. Ponadto róże i lawenda mają delikatny smak i pasują do pachnących ciast i ciastek. Aby uzyskać ostrzejszy smak, warto wypróbować nasturcję lub niebieską ostrą bazylię, które są świetnym dodatkiem do letnich sałatek.
Pięknie i zdrowo – wyhoduj własnoręczne zioła
Oprócz kolorowych czy jadalnych kwiatów posadź na balkonie pachnące zioła. Są nie tylko smakowitym dodatkiem, ale również bogatym źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Nie dość, że wykorzystasz je do letnich, lekkich dań, to jeszcze udekorują balkon. Wybierz ozdobne doniczki, mini wiaderka czy inne nadające się do tego pojemniki. Ważne, by były dopasowane do stylu balkonu i mieszkania.
Bazylię, koper i szczypior można zacząć hodować z nasion, ze względu na łatwe i szybkie wschody. Rozmaryn, lawenda i szałwia kiełkują wolno, więc lepiej kupić je już jako dojrzałe rośliny. Upewnij się, że zioło jest w dobrym stanie, ziemia w doniczce wilgotna, a korzenie - białe i świeże.
Dzięki nożyczkom ogrodowym wzbogacenie potraw świeżymi ziołami i kwiatami stanie się niezwykle proste i zajmie zaledwie kilka chwil. Nożyczki są niezawodne w chwilach wymagających najbardziej ostrego cięcia. Ergonomoczne rączki montowane metodą wtryskową bezpośrednio na ostrzach zapewniają higienę w pracy, a ząbkowane dolne ostrze umożliwia większą kontrolę cięcia.
Ozdobne krzewy
Balkony dekorowane są bardzo często ozdobnymi krzewami. W tej sytuacji najlepiej wybierać odmiany charakteryzujące się powolnym wzrostem, które docelowo osiągają niewielkie rozmiary. Ponadto do pojemnikowej uprawy na balkonach i tarasach doskonale nadają się krzewy dobrze znoszące przycinanie. Ich rozmiary – zarówno wysokość, jak i szerokość – można korygować odpowiednim cięciem.
Sekator to niezbędne narzędzie pomagające utrzymać estetyczny wygląd roślin. Co ważne, ostrza dobrej jakości mniej kaleczą cięte miejsca.
Porządek musi być! Czyli bez szczotki ani rusz
Piękne aranżacje z kwiatów, meble ogrodowe i ozdoby nie będą cieszyć oczu, jeśli podłoga będzie zaniedbana. Czasem niewiele potrzeba, aby pokryła się uschniętymi liśćmi, płatkami kwiatów. Warto pomyśleć o porządnej szczotce. Wyróżnia ją długie włosie gwarantujące sprawne zamiatanie. Bez problemu dotrze nawet do najmniejszego zakamarka, a także upora się z brudem na schodach.